Raid Nedir?

Raid, veri kaybını önlemek veya daha hızlı okuma & yazma için kullanılmaktadır. Bunun için aynı özelliklerde 2 veya daha fazla hard diskin olması gerekmektedir.

Yani kısacası raid için veri depolama tasarısı denilebilir.

En çok kullanılan Raid türleri Raid 0 , Raid 1 , Raid 10 ‘dur.

Raid 0 (Performans);

2 veya daha fazla harddisk olarak çalışır. Diyelim ki X ve Y isimli 1 TB harddiskiniz var. Toplam boyut yani 2 TB olarak görür. 2 harddiskin hızını birleştirerek yüksek performans sağlamaktadır. Herhangi bir harddisk bozulduğu zaman tüm veriler kaybolur.

Raid 1 (Yedekleme);

2 diski tek bir harddisk olarak tanımlar. Diyelim ki X ve Y isimli 1 TB harddiskiniz var. Raid 1 yaptınız zaman işletim sisteminde 1 TB olarak gözükür. Diyelim ki “Web site” diye klasörünüz var. İşletim sisteminde görünen harddiskin içinde olduğu zaman hem X diskinize hem de Y diskinize yazar (Silerseniz 2 harddiskten de siler.). X veya Y diskiniz bozulduğu zaman veriler diğer harddiskte durmaktadır.

Raid 10 (Yedekleme & Performans);

En az 4 harddiskten oluşmaktadır. Diyelim ki A , B , C , D isimli 1 TB harddiskleriniz var. Raid 10 yaptığınız zaman 4 harddiski birleştirip işletim sisteminde 2 diskin boyutunu vermektedir.En fazla 2 harddisk bozulduğu zaman bile işletim sistemi çalışmaya devam eder.