meraba arkadaslar.Sizlere ufak programimi tanitmak istedim. Aslinda benim de sayilmaz.Qt'nin

dokumantasyonundan alip duzenleyip guncel ve calisir hale getirdim.Birde turkcelestirdim.

Topu topu 100 satir kadar bir kod var.Ancak 3 programlama dili kullanildi.c++, javascript ve sql.

Program ile notlarinizi, onemli ayar dosyalarnizi vb sql veritabaninda saklayabiliyorsunuz.

Kullanimi basit.Programi calistirinca karsiniza gelen metin giris alanina saklamak istediginiz notu

vb yazip veya kopyala-yapistir yapip kaydet ikonuna tikliyorsunuz."not kaydedildi" deyince islem

tamamdir.Ok ikonlari kayitli notlar arasinda gezer.Carpi ikonu ekrandaki notu siler.Silgi ikonu

ekrani temizler.Program calistiginda kac kayitli notunuz oldugunu soyler.Programin kaynak

kodlari surada:https://github.com/canatan/projects/...r/QtQuick-note

Kodlari indirip dizinde komut satiri acip "make" komutunu verdiginizde program derlenir.

Kodu elle tek tek dosyalari indirmek yerine "wget" yada "git" kullanarak indirebilirsiniz.

Tabii Bagimliliklar: Derlemek icin "qt5-declarative" paketi kurulu olmali.

Ekran goruntusu: View image: snapshot2

Bu arada bende Qt kutuphanesinin bir ozelligi calismiyor.Sizde de calismiyormu acaba.Musait

olan sunu deneyip geri bildirim verirse sevinirim.asagidaki kodu bir doysaya kaydedin.uzantisi

.qml olsun.

Kod:

import QtQuick 2.3
import QtQuick.Dialogs 1.1

FileDialog {Component.onCompleted: visible = true}

Sonra
Kod:

qmlscene-qt5 dosyaadi.qml

ne dondurdugunu benimle paylasin.Normalde bir dosya secme diyalogu gostermesi lazim.Ama bende:
Kod:

[pc@pc ~]$ qmlscene-qt5 z.qml
QInotifyFileSystemWatcherEngine::addPaths: inotify_add_watch failed: No such file or directory
QObject::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::Devic eAdded(QString)
QObject::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::Devic eRemoved(QString)
"URL cannot be listed
trash:/"
"URL cannot be listed
trash:/"
KSambaShare: Could not find smb.conf!
[pc@pc ~]$

bu hatayi donduruyor.Kalin saglicakla.

Kaynak: QtQuick ile yaptigim not-ayar saklayici tanitimi