Yandex’ten e-ticarete yeni hizmet

Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ve Yandex Kurucu Ortağı ve CEO’su Arkady Volozh, ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun ile toplantıya e-ticaret sektörünün önde gelen şirket temsilcileri de katıldı.
ETİD YÖNETİM KURULU BAŞKANI ORHUN: YANDEX’E HOŞ GELDİN DİYORUM
ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, Yandex’in yeni arama platformu ‘Adalar’ın kullanıcılar tarafından beğenileceğini belirterek “Hızla büyümek, verimliliğini hızla geliştirmek isteyen bir sektörüz. Bu tür oluşumlar bizim sektörümüz için çok önemli. Ben bütün e-ticaret yöneticilerini bu gibi oluşumları desteklemeye ve deneyimlemeye davet ediyorum. Yandex’e hoş geldin diyorum” dedi. Adalar projesiyle hem kullanıcı hem de e-ticaret yöneticisinin daha iyi performans sağlanacağını vurgulayan Orhun, “Online pazarlama tarafında her yeni oyuncu bizim için yepyeni bir trafik demek. Yandex diğer arama motoru işlevlerinin dışında bir takım farklı araçlara sahip. Bu araçlar Adalar Projesi gibi kullanıcı tarafında da olabiliyor, e-ticaret ya da web sitesi yöneticileri tarafında da. Bu özellikler her iki tarafı da daha iyi performans sağlamaya ***ürecektir” dedi.
YANDEX’LE “NASIL GÖRÜNMEK İSTİYORSANIZ ÖYLE GÖRÜNÜYORSUNUZ”
Yandex’in arama teknolojilerinde ileri bir safhaya geçtiğini belirten Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise Adalar Projesi’nin amacını şöyle anlattı: “Siz artık arama sonuçlarında kendi isteğinizle kendi istediğinizi görüyorsunuz. İnsanlar birşey aradığı zaman ‘nasıl görünmek istiyorsanız’ öyle görünüyorsunuz.” dedi.
Arama motoru uygulamalarında aranılan bilginin olduğu gibi kullanıcının önüne geldiğini ifade eden Yalçındağ, “Yandex’in Adalar Projesiyle bilginin arayanın önüne nasıl gelmesi gerektiğini siz tanımlıyorsunuz. Proje kullanıcıya zaman kazandıracak bir uygulama.
Türkiye’de bir internet kullanıcısı ayda yaklaşık 230 arama yapıyor. Bu oran Avrupa’da 170-180 dolaylarında. Bu şunu gösteriyor; Avrupa’da insanlar aradıklarını daha çabuk buluyorlar. Türkiye’de de aradıklarını daha doğru ve daha çabuk bulabilmeleri için bu teknolojinin tanıtımını yapıyoruz” dedi. Yandex’in yeni uygulamasını uçak ve sinema bileti satın alma örneğinden yola çıkarak anlatan Yalçındağ “Yandex’le geliştirdiğimiz Adalar Projesi’yle hemen önünüze check-in adası veya uçak bileti adası geliyor. Veya sinemada direkt yerinizi bulup biletinizi alabiliyorsunuz” diye konuştu. Toplantıya katılan ETID üyelerine teşekkür eden Yalçındağ ‘Adalar’ Projesinin e-ticaret işletmelerine büyük fayda sağlayacağını söyleyerek “3-4 arama yapmadan, daha doğru bilgiye, daha kısa aramalarla ulaşmanızı sağlıyoruz. Beyninizin nasıl, ne isteyebileceğini tahmin ediyoruz ve bu sonucu karşınıza getirmeye çalışıyoruz. İnsanlar ne aradığını, ne özellikle aradığını, nasıl bir fiyat aralığında ardığını tanımlayacaklar ve direkt olarak aradıkları spesifik ürün, fiyat aralığı, ne özellik arıyorlarsa o direkt önlerine gelecek” ifadelerini kullandı.
ADALAR PROJESİ NEDİR?
Yandex’in kısa bir süre önce duyurduğu ve ilk olarak Türkiye’de hayata geçirdiği “Adalar” adlı yeni arama platformu, arama sonuçlarını kullanıcıların dikkatine yepyeni arayüzüyle ve interaktif cevaplarla sunarken, kullanıcıların arama sonuç sayfasını terk etmeden, buldukları sonuçlar ile etkileşime girmesine olanak sağlıyor. “Adalar” sayesinde websitesi sahipleri, kendi şirket veya hizmetleri hakkında hedef kitleleriyle paylaşmak istedikleri bilgileri Yandex’te “Ada” adı verilen özel interaktif bir blok halinde kendi tercihlerine göre düzenleyerek sunabiliyor. Böylece “Adalar”; bağlantılar, butonlar veya özel bilgi formları gibi ilgili hedef siteden alınan bazı öğelerin yanı sıra, etkinlik duyuruları veya bir ürünün özelliklerine dair bilgiler gibi gerçek zamanlı olarak güncellenebilen verileri de içerebiliyor. Örneğin bir tiyatro veya sinema bileti almak isteyen kullanıcı, Yandex’in arama sonuçları sayfasından hiç ayrılmadan hem filmlerin afişini görüp istediği bileti çevrimiçi olarak alabilecek hem de ilgili websitesinin kullanıcı trafiği istatistiklerinin artışına katkıda bulunacak. Arama algoritmalarını hiçbir şekilde etkilemeyen “Adalar” platformu, web sitelerinin Yandex arama sonuçları listesindeki pozisyonlarını da etkilemeyecek. Dolayısıyla kullanıcılar açısından en yararlı yanıtlar eskiden olduğu gibi listenin en avantajlı pozisyonlarında olmaya devam edecek.

Alıntı: https://blog.platinmarket.com/yandext...e-yeni-hizmet/

Kaynak