Merhaba Arkadaşlar,

Bu konu için biraz erken biliyorum ama yardımınıza ihtiyacım var. Ben 2010 yılından beri iPhone 3GS kullanıyorum ve bu benim ilk ve tek akıllı telefonum. Kamera ve hız sorunlarından dolayı yeni telefon almayı düşünüyorum. Ben öle sık telefon değiştiren biri değilim alacağım telefonu 4-5 sene kullanmam lazım. Android hiç kullanmadım ama hakkında çok iyi şeyler söylenmediği için tereddüt ediyorum.

Sony Xperia Z2'nin hem yerli hem yabancı incelemelerini izledim tam benim istediğim telefon sağlam, su geçirmez, kamera v.s tek tereddüt ettiğim yanı Android o kadar para verip birkaç ay sonra pişman olur muyum diye düşünüyorum.

Benim istediğim özellikler ve kullanımım şu şekilde olacak.

1. Benim için en önemli özellik kamera. Eşimde iPhone 5 var onunla 2 yaşındaki oğlumun fotoğrafları çekerken sabit durmadığı için çoğu fotoğraf bulanık çıkıyor. İncelediğim kadarıyla Sony Xperia Z2 o konuda mükemmel ayrıca Timeshift burst denilen özellik sayesinde 2 saniyede 61 kare çekerek en iyisini seçebiliyorsunuz bu istediğim özelliklerden biri.
2. Oyun oynamıyorum bu nedenle oyun performansı önemli değildir.
3. Standart Twitter, Facebook, Whatsapp gibi uygulamaları kullanıyorum bunların hızı ve kalitesi önemli
4. Güvelik çok önemli Android'de en tereddüt ettiğim konulardan biri bu. Virüs, bilgi çalınma falan uğraşmak istemiyorum. Bankacılık, internetten alışveriş falan yaparken kafam rahat olsun.
5. Kasma donma sorunu yaşamak istemiyorum, işletim sistemi hızlı ve akıcı çalışsın. Format at bilgileri geri yükle gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum.
6. Sağlamlık çok önemli. Oğlum telefonları sürekli fırlatıyor Allah'tan 3GS kullanıyorum kılıfsız olduğu halde bu güne kadar büyük hasar görmedi sadece arka kasa çatladı ama sorun olmadı. Sony bu açıdan bir adım önde gibi.

Şuan aklıma gelen düşüncelerim bu şekilde. Biran önce telefon almak istiyorum fakat iPhone 6'yı beklemeye değer mi? Değerse de sağlamlık ve kamera konusunda Xperia Z2 kadar olacağını zannetmiyorum bu nedenle kararsız kaldım. Bildiğiniz gibi iOS 8'de tanıtıldı çokta fazla bir yenilik yok, iPhone 6'da da ekran büyümesi, kamera ve pil iyileştirmesinden başka çok fazla yenilik olacağını zannetmiyorum hatta şuan iPhone 6 diye çıkan görseller var iPhone 6 gerçekten o fotoğraflarda ki gibi olursa zaten almam.

Siz bu konuda ne dersiniz, sizce ne yapmalıyım? Telefon tercihinizi yaparken nedenlerini de yazarsanız memnun olurum. Ayrıca Android kullanan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Kaynak