RedHack, Berat Albayrak'ın Mail'ini ve Sözcü'yü Hackledi

Konu: RedHack, Berat Albayrak'ın Mail'ini ve Sözcü'yü Hackledi

+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  05/10/2013
  Mesajlar
  5.353
  Ettiği Teşekkür
  227
  90 mesaja 97 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart RedHack, Berat Albayrak'ın Mail'ini ve Sözcü'yü Hackledi

  Redhack Sözcü'yü Hackledi, Haberi Kendi Yayınladı  Sözcü gazetesinin sitesini hackleyen Redhack, Berat Albayrak'ın maillerini hacklediğine ilişkin bir haber yayınladı.

  Redhack, Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın maillerini hackledi, olayı haber yapmayan Sözcü'ye de tepki göstererek Sözcü'nün sitesini hackledi.

  İşte Redhack'in Sözcü'yü hackleyerek yaptığı haberin görseli:  Kaynak: Haber.sol.org.tr

 2. #2
  Üyelik tarihi
  11/01/2014
  Mesajlar
  2.029
  Ettiği Teşekkür
  85
  71 mesaja 91 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  2

  Standart

  Red Hack Albayraklarca Aydın Doğan'ın toplantısının dinlendiği maili deşifre etti

  Serhat Albayrak tarafından Berat Albayrak'a 6/14/14 tarihinde gonderilen mailde adogan2 isminde bulunan ve Aydın Doğan'a ait olan ses kaydı, RedHack tarafından SoundCloud'da yayınlandı.  Ses kaydı şurada: https://soundcloud.com/user-78361688...isini-dinliyor

 3. #3
  Üyelik tarihi
  05/10/2013
  Mesajlar
  5.353
  Ettiği Teşekkür
  227
  90 mesaja 97 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  RedHack: "Savaşacaksanız Biz Buradayız!"

  Enerji Bakanı ve Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın 2001'den bu yana kullandığı e-mail adreslerinin RedHack tarafından ele geçirilmesinin ardından Taylan Kulaçoğlu ve beraberindeki 4 kişi gözaltına alındı. RedHack, gözaltılara ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yayımladı.  Enerji Bakanı ve Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın 2001 yılından bu yana kullandığı e-mail adreslerinin RedHack tarafından ele geçirilmesinin ardından Taylan Kulaçoğlu ve beraberindeki 4 kişi gözaltına alındı. E-mail adreslerinden yayınladıkları skandal belgelerle gündeme gelen RedHack konuya ilişkin açıklama yaptı. RedHack, Taylan Kulaçoğlu ve 4 kişinin konuyla ilgisi olmayan masum insanlar olduğunu; devletin savaşmak için kendilerini bulması gerektiğini söyledi. RedHack, "Savaşacaksanız buradayız" ifadelerini kullandı.

  RedHack'in Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

  "Son paylaşımlarımızla söylemek istediğimiz; RedHack Marksis-Leninist üyelerden oluşan bir yapılanmadır. Amacı tüzüğünde belirtilmiştir. Asla kendini Politik örgütlerin yerine koymaz, sadece ve sadece onlara sanal ortamda alan açma çalışması yapar. 96 yılında PartizanHack ile çıkılan bu yolda 97'de RedHack, 2012'de Kızıl Hackerlar Birliğine dönüşmüştür. Başta ben MaNYaK olmak üzere 12 dar kadro ve onlarca destek ekibi ile birlikte görevinin başındadır. Hiçbir üyemiz yakalanmamıştır. Devletin, RedHack yani Sosyalistler karşısında aciz duruma düşmesini kabul edememesi ve halkı rehin alarak susturma planıyla karşı karşıyayız."

  "Bu yaptıklarımızın bir bedeli var bunu çok iyi biliyoruz! Bu bedeli ödemekten de korkmuyoruz! Ancak savaşı bizimle yapmanız gerekiyor! Şu an Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan, Taylan Kulaçoğlu, Abidin Çelik, Ekin Baykal, Uğur Cihan Okutulmuş bu rehin alma stratejisini yaşıyorlar. Bugün akşam itibariyle tüm ekibimizle iletişim içinde ve eksiksiz olarak mücadelede olduklarını tespit etmiş bulunduğumuzu açıklayabiliriz."

  "Daha önce de onlarca kişiyi biz diye gözaltına alıp hayatlarından çalan bu şantajcı zihniyete sözümüz şu; operasyon nasıl olur göreceksiniz! Yama kodlarla, çalıntı programlarla iş yapmaya çalışıp sizi koruduğunu düşündüğünüz siber salakların birer çöp olduğunu göreceksiniz! Yeni belgeler mi istiyorsunuz!? Evet, onlar da gelecek. Hiçbiriniz birbirinize güvenmiyor, birbirinizin kuyusunu kazıyorsunuz!"

  "Artık biraz onurlu olun, biraz namuslu olun! Savaşacaksanız buradayız! Yaşasın RedHack Kahrolsun Faşizm"

  Kaynak: Gazeteyolculuk.net

 4. #4
  Üyelik tarihi
  11/01/2014
  Mesajlar
  2.029
  Ettiği Teşekkür
  85
  71 mesaja 91 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  2

  Standart

  RedHack Belgeleri Paylaşmaya Başladı

  23 Eylül'de RedHack, Twitter hesabından attığı tweetlerde Enerji Bakanı ve Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın e-mail adreslerini hacklediklerini ve pazartesi gününe kadar Alp Altınörs ve Aslı Erdoğan başta olmak üzere tutuklanan bütün muhalif solcuların serbest bırakılmaması halinde bilgileri sızdıracaklarını söyledi. Pazartesi saat 17:00'a kadar süre tanıyan RedHack, gözaltılar yaşanması üzerine belgelerin bir kısmını yayınlamıştı. Şimdi yeni belge ve bilgiler geliyor.

  Gazete Yolculuk'ta paylaşılan haber şu şekilde:

  Dün RedHack'in ele geçirdiği Berat Albayrak'ın mail adresinden Aydın Doğan'ın konuştuğu bir toplantının ses kaydı çıktı. Hemen ardından ise Serhat Albayrak'ın Aydın Doğan'a yazdığı tehdit içerikli mektup yayınlandı. Dün akşam saatlerinde ise Berat Albayrak'ın mailinden torpil isteyen Rektör yardımcısının CV'si çıktı.

  Sürenin dolmasıyla yeni bilgi ve belgeler geliyor!

  AkTroller'den büyük bütçeli bir manipülasyon ordusu kurmuşlar

  Yıllık 210 bin dolar bütçeli Aktrol ordusu kurup, psikolojik harp uzmanı alımı dahi planlayıp, "Sosyal medya sanal üretim atölyesi" adını verdikleri ABD merkezli AkTroll yapılanmasında ana hedefler böyle sıralamışlar.

  Çarşı'ya Ermeni esnafın yönettiği 'kiralık kitle' kodlaması yapmışlar

  "Üretim" olarak adlandırdıkları troll faaliyete başlarken "derhal ele alınması gereken öncelikli konular" olarak, "Gezi Parkı Platformu olarak şekillendirilmeye çalışılan yapıyı 'Gezi parkı komünü' olarak ele alıp kamuoyu karşında bileşenlerinin teker teker değerlendirip gerçek yüzleriyle takdim edilmeleri. Bunun bir merkezden üretilmiş yıkıcı bir model sıfatıyla dünyanın her yerinde kullanılabileceği" maddesi yazılıp Gezi'nin sosyal medyadan hedef alınması planlanmış.
  Bununla birlikte Çarşı hakkında, "Saldırıya el altından aldıkları para ile 'kiralık kitle desteği' veren unsurların analizi. Misal olarak Ermeni kökenli esnafın yönetimindeki Beşiktaş Çarşı grubunun olaylar esnasında faaliyetleri vs." ifadeleri kullanılmış.  Oy ve Ötesi ile ilgili istihbarat çalışması yapılıp Berat Albayrak'a bilgi notu atılmış

  Berat Albayrak'ın mailinden Mehmet Muş ve Serhat Albayrak'a Oy ve Ötesi ile ilgili istihbarat değerlendirmeleri paylaşıldığı da ortaya çıkan yazışmalar arasında. Mail'de Oy ve Ötesi ile ilgili olarak, "Gönüllüler Hareketi Oy ve Ötesi Derneği Bilgi Notu Yapmış olduğumuz detaylı inceleme neticesinde bu hareket hakkındaki aşağıdaki bilgiler edinilmiştir." ön bilgisi ile, "Bu organizasyon görünürde bağımsız gönüllülerin sandıklara sahip çıkmasını amaçlamaktadır. Fakat gönüllülerin sandık başında durabilmeleri için müşahit kartlarına ihtiyaç vardır.Buradan şu çıkıyor bir veya bir kaç parti bu organizasyonun içine dahildir,müşahit kartlarını temin etmektedir..Bu oluşum Yalova ve Ağrı yerel seçim tekrarlarına müdahil olmuştur. Kağıthane'deki bazı sandıklarda itirazları sonucu hukuki süreç başlatılmıştır. Buradan şunu anlıyoruz Chp bu oluşuma dahildir." gibi çıkarımlar yapıldığı görülüyor.  ABD'de Ensar ve TÜRGEV faaliyetini Halil Danışmaz adlı şahıs Berat Albayrak'la koordine ediyor

  "Selamunaleyküm Hacıı" diye başlayan mailinde, ABD'de yaşayan Halil Danışmaz'ın "Ben, TR deki dusman zevatin agzina sakiz olmamak icin burada kurmaya calistigimiz 'Hersey TR icin Platformu' ile Ensar-Turgev yapisini ozellikle ayri tutmaya, ayri konusmaya calisiyorum ama isler genellikle ayni kisilerle isleyince maalesef bir sekilde hep ayni ortamda konusulmus oluyor." şeklinde mailleri Ensar ve TÜRGEV ile yakından ilgilenen Erdoğan Ailesi'nin ABD'deki faaliyetle ilgisini ortaya koyuyor. Ensar'ın ABD'de faaliyet girişimleri olduğu anlaşılan maillerde, "Doktor bana 'Halil hocam biliyorsun Ensar Amerika projesi icin yeni bir takim kurdu!' dedi. Ben, bir onceki emailde size (veya sadece Bilal e yazmista olabilirim) yazmistim, projenin sadece Fatih Hıdırlıgil'e devredildiğini saniyordum ve onunla ilgili yorumumu iletmistim. Doktorun dedigine gore yeni kurulan listede bayagi bir insan var, ben yokum." şeklinde bir de sitem yer alıyor.  Öte yandan Halil Danışmaz adlı şahıs buradaki Ensar para işlerinde de aktif ve doğrudan Berat Albayrak'ın referans olmasıyla bu işi yaptığı anlaşılıyor. Mailde "Bankaya verilecek, TR deki ENSAR Vakfinin yonetim kuruluna sunulacak diye parasiyla Amerikali profesyonel bir firmaya yazdirdim. Rakamlarin tamami reel. Sadece Bina ile ilgili rakamlar forecast cunku binanin alani henuz/hala belli degil. Mademki kardesim referans oldu, bana dusen en iyisini yapmaktir.. olay bundan ibaret " şeklinde ifadeler kullanılıyor.  Maillerde binlerce torpil CV'si var

  Türksat Araştırma Geliştirme ve Uydu Tasarım Direktörü Hasan Hüseyin Ertok'un Berat Albayrak'a, "Eniştem Yunus Selçuk Arık'ın Ankara'da bir kuruma gelmesi uygun olur düşüncesindeyim" dediği ve yine aynı mailde Eti Maden işletmelerinde Daire Başkanı seviyesi için de Altan Karnal'ın atanmasını tavsiye ettiği görülüyor. Öte yandan pek çok kamu kurum ve kuruluşu içinden AKP'li milletvekilleri ve çeşitli bakanlık müsteşarlarının aile yakınlarını önerdikleri görülüyor.  Gazi Mahallesi'nde yapılan karakolların sebebi ne? Binlerce torpil mailine Berat Albayrak ne cevaplar verdi? Yandaşlara yurt binaları nasıl peşkeş çekildi?

  ABD'deki Halil İbrahim Danışmaz her konuda rapor sunup yönlendirme yapıyor

  Berat Albayrak'ın maillerinde ABD'de faaliyet yürüten, 'Her şey Türkiye İçin Platformu' Koordinatörü Halil İbrahim Danışmaz'ın sık sık Berat Albayrak'a brifing verdiği görülüyor. Seçim stratejisinden, bölge değerlendirmelerine kadar verilen bu raporlardan bir tanesi de Gazi Mahallesi'ndeki abluka ile ilgili.

  Gazi'de ablukanın arttırılmasını söylüyor

  Danışmaz, Berat Albayrak'a sunduğu raporda "Marksist Alevi Türk örgütler" ve PKK'nin ortak hazırlığı olduğunu söyleyerek, operasyon talimatı veriyor. "Gazi mahallesinde çözüm sürecinde çok ciddi bir silah, mühimmat ve patlayıcı yığınağı yapılmıştır. Ağır silah olduğu biliniyor. Roket ve mühimmatı stoku yüksektir. Her türden el bombası kolaylıkla rahatlıkla kahvelerden tedarik edilebiliyor. İstanbul'da Kürt yoğun mahallelerde yaklaşık 5,000 civarında militanlaştırılmış kadro mevzubahistir. Bunun en az bin tanesinin taktik savaş tecrübesine ve patlayıcı bilgisine sahip olduğu konuşulmaktadır. En tehlikeli kısmı ise PKK türevi Kürt ve Marksist Alevi Türk örgütlerinin tam bir ittifak halinde olmasıdır. Marksist Alevi Türkler, PKK tarafından eğitilmişlerdir. Mahallenin birçok yerinde mobese sistemi tahrip edilmiştir. Polis ancak Toma tipi araçlarla basit devriye işlerini yapabilmektedir. Fevkalade gergin bir vaziyet hâkimdir."  Gazi'ye operasyon talimatı ABD'deki Halil İbrahim Danışmaz'dan

  ABD'de yaşayan ve Berat Albayrak'a sürekli olarak talimat veren şahıs Gazi'ye abluka ve operasyon emrini böyle veriyor:
  "Gazi mahallesinin vakit geçirmeksizin mutlaka silah ve patlayıcıdan arındırılması icap etmektedir. Elbette ki militan ve sempatizan yapısı kolaylıkla çözülemez. Lakin ellerindeki silah ve patlayıcı birikiminin derhal tasfiyesi şarttır. Askeri ve polis kuvvetleriyle bir gecede aniden sarılıp müteakip 3-4 gün içinde evlerde topyekûn yoğun arama yapılmalıdır. Ele geçirilecek stoklar kamuoyuna teşhir edilmeli ve Şark'taki savaşın propagandasına destek olarak kullanılmalıdır. Aksi durumda Kandil'den bir gecede alacakları talimatla İstanbul'u felç edebilecek ve devleti fevkalade zora sokabilecek imkâna fazlasıyla sahiptirler."

  Cemaat yurtları yandaşlara peşkeş çekiliyor
  Berat Albayrak'ın mailinden cemaatin el konulmuş yurtlarının yandaşlara nasıl peşken çekildiğine dair belgeler bulunuyor. İsmail Emanet tarafından Berat Albayrak'a gönderilen mailde şu ifadeler yer alıyor:
  "Selamun Aleykum Abi,
  Kayseri Erciyes Üniversitesi'nin içinde paralelcilerin boşaltığı bir yurt tahsis için hazır bekliyor rektör aranırsa iş hemen çözülür yoksa üniversite bize kimse talip olmadı deyip lojmana çevirecek burasını bize gelen bilgi bu yer çok güzel hemen hazırlanabilir."

  Kayseri'nin en iyi yurdu peşkeş çekiliyor
  Emanet'in bahsettiği Cemaat:e ait yurt binası Özel Zülal Yüksek Öğrenim Kız Yurdu ismi ile 2010-2011 öğrenim yılından, 2015 yılına kadar özel yurt olarak işletildi. 2015 yılı Ağustos ayında yurt boşaltıldı.
  Erciyes Üniversitesi kampüsü içerisinde olan yurt, üniversitenin fakültelerine yakınlık açısından Kayseri'deki en yakın yurt durumunda.

  TRT Haber Daire eski Başkanı Nasuhi Güngör: TRT Radyo azgın solcularla dolu

  TRT Haber Daire eski Başkanı Nasuhi Güngör, Berat Albayrak'a attığı e-mailde "TRT Radyo azgın solcular ve gece gündüz içenlerle dolu" şeklinde ifadelerle 'bilgi notu' paylaşıyor. E-mail, "İlginize duacıyım" şeklinde sonlanıyor.  "Abdullah Gül yeni oluşum içinde"

  Yiğit Bulut, 'cephe' isimli word dosyasında Erdoğan'a karşı başında Abdullah Gül'ün bulunduğu yeni bir oluşum olduğunu yazıp Berat Albayrak'a göndermiş. Dosyada ise yeni oluşum, "içeriden bir kuşatma hareketi" olarak tarifleniyor. Ayrıca hedefinin Erdoğan'ı etkisizleştirmek olduğu belirtiliyor.  Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın konuşma kayıtları

  Sabah Gazetesi'nden Yahya Bostan, Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın konuşmasının ses kaydını ve deşifresini Berat Albayrak'a göndermiş. Yalçındağ'ın konuşmasıyla ilgili ufak bir not düşen Bostan, Türkiye'deki tartışmalara değinilmediğinden söz etmiş. Ayrıca e-maile not olarak eklenen Nisan ayındaki bir toplantının notlarının ekte olduğu ibaresi, bu gönderimlerin düzenli olma ihtimalini gösteriyor.


 5. #5
  Üyelik tarihi
  11/01/2014
  Mesajlar
  2.029
  Ettiği Teşekkür
  85
  71 mesaja 91 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  2

  Standart

  RedHack'in Twitter'da tüm hesapları yasaklandı ama onlar yeni hesaplarla belge paylaşmaya devam ediyor. Bugün de "hodri meydan" babında bildiri yayınladı:


 6. #6
  Üyelik tarihi
  26/08/2015
  Mesajlar
  83
  Ettiği Teşekkür
  8
  16 mesaja 23 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0

  Standart

  Red Hack'in Berat Albayrak'ın maillerini nasıl ele geçirdiklerini açıkladıktan sonra ilk istifa geldi

  Redhack'in yayınladığı Berat Albayrak maillerinden sonra Doğan Medya grubu Ceo'su Mehmet Ali Yalçındağ "Bilgisayarıma girilmiş, maillerim çalınarak değiştirilmiş" dedikten sonra Red Hack'in Berat Albayrak'a ait mailleri nasıl ele geçirdiğini açıklamasından sonra istifasını verdi.

  Redhack'in yayınladığı Berat Albayrak maillerine göre Doğan Medya'yı AKP ile birlikte şekillendirdiği ortaya çıkan Mehmet Ali Yalçındağ istifa etti.

  Odatv'de yer alan habere göre, dün istifa eden Yalçındağ bu kararının kısa süre içinde duyurulması bekleniyor. Yalçındağ, istifasına gerekçe olarak yayımlanan mesajlarının ardından başlayan tartışmada yıpranmasını gösterdi.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  05/10/2013
  Mesajlar
  5.353
  Ettiği Teşekkür
  227
  90 mesaja 97 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  RedHack ile Röportaj

  "Eylemlerimizin Meşruluğunu Halkın Çıkarları Belirliyor"
  RedHack'in kuruluş felsefesi olarak muhalif örgütlenmelere, sanal ortamda propaganda için alan açma çalışması olduğunu birçok defa belirttik. RedHack bu noktada ezilenlerin sanal ortamda bir "özsavunma hareketleri"nden biridir.

  Marksist hacker grubu RedHack, 23 Eylül’de Twitter’dan bir açıklama yayınlayarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın kişisel e-posta adreslerini (Google, Yahoo ve Apple hesaplarını) ele geçirdiğini, “#AlpAltınörs ve #AslıErdoğan başta olmak üzere solcu muhalifler serbest bırakılmazsa” bu e-postaları yayınlayacağını duyurmuştu.

  Muhalifler serbest bırakılmadı, aksine ‘jet hızıyla’ RedHack’in Twitter hesabı ve konuya ilişkin haberler sansürlendi. Her şeye rağmen bağımsız basın kuruluşları sızdırılan e-postalara dayanan haberleri gün gün yayınlıyor, torpil ağlarından petrol ağlarına kadar devletin en tepesindeki yozlaşmayı okuyoruz.

  Ana akımda ise sağır edici bir suskunluk söz konusu. Doğan Medya, kendi yayın grubu başkanı Mehmet Ali Yalçındağ’ın istifasına yol açan skandalı haber olarak görmedi. Hatta Albayrak’ın e-postaları arasında bulunan hukuka aykırı olarak kaydedilmiş bir ses kaydında Aydın Doğan’ın Hürriyet yazarlarına hükümeti eleştirmeme telkininde bulunmasına dair haberi bizzat Aydın Doğan’ın avukatları sansürletmek istiyor.

  Tüm bunlar olurken RedHack yeni Twitter hesapları açarak ‘birinci elden’ belge yayınlıyor, çeşitli gazetecilerle e-postaları paylaşarak haber yapılmasını sağlıyor, hatta Sözcü gazetesini hackleyerek kendi haberlerini dahi yapıyorlar. Bu söyleşi yayına hazırlanırken, Bakan Albayrak’ın e-posta arşivini internet üzerinden halka da açtılar.

  Ancak bu durum, hem hukukun üstünlüğü açısından, hem de gazetecilik etiği açısından pek çok zor soruyu doğuruyor. RedHack’in eylemleri suç mu, seçtikleri hedefler bu eylemleri meşru kılar mı? Yasal yollarla hesap vermeyen bir iktidardan kim, nasıl hesap sormalı? Ele geçirilen belgelerdeki kamu yararına kimler karar vermeli? Haber yapmama baskısı kadar, hackleyerek haber yaptırmak da basın özgürlüğünü tehdit eder mi?

  Aklımdaki soruları RedHack üyelerine gönderdim, aldığım cevaplar aşağıda. Bakan Albayrak’ın özel kalemi ise sorularıma hala cevap vermedi.

  Şimdi söz hakkı RedHack’in, karar sizin.

  Berat Albayrak'ın kişisel e-posta adresini neden hacklediniz? Albayrak'ı seçmenizin sebebi nedir?

  Berat Albayrak; bir süredir takip ettiğimiz, iktidarın kirli ilişkilerini sürdürdüğünü düşündüğümüz, özellikle Cemaatten AKP'ye bütün süreçlerin içerisinde olmuş, eğitim süreci ve sonrası kariyer basamaklarını çıkış şekli şaibeli birisi olması sebebiyle hedefimizdeydi.

  Enerji Bakanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı'nın damadı olan bir kişinin ABD şirketlerinin e-posta hizmetini kullanması, ne yazışmalarında ne de hassas dosyalarında herhangi bir şifreleme önlemi almaması, NSA'in ve ABD mahkemelerinin bu bilgilere erişebilecek olması ve sizin bu e-posta adreslerine sızabilmiş olmanız nasıl bir güvenlik açığına işaret ediyor?

  Dikkat çektiğiniz bu konu çok önemli. Daha önce Muammer Güler'in mailini hacklediğimizde de fark ettiğimiz bir durumu, Berat Albayrak'ın maillerinde de gördük. Devletin tüm gizli yazışmaları, kendilerinin de içinde olduğu kirli ve çarpık ilişkileri ABD merkezli bir ileti aracı üzerinden yapıyor olmaları konusunda çok derin analizler yapabiliriz, ABD politikalarından bahsedebiliriz ama gerçeği herkes gibi biz de biliyoruz. Tek kelimeyle "Çapsızlık" , "Kapasitesizlik"...

  Mail yazışmalarından ve bilgisayarlarına yaptığımız "ziyaretlerden" bildiğimiz bir gerçek var. Mevcut iktidar, liyakat esaslı bir düzenleme olsa Cumhurbaşkanı dahil elektrik düğmesi emanet edilecek beceriye bile sahip değiller, "gece açık unuturlar".

  Yaptığınız eylemi nasıl tanımlıyorsunuz? Bu eyleminizin kanunlara göre bir suç olduğu görüşüne katılır mısınız? Yoksa eylemlerinizin siyasi yönünün bunu meşrulaştırdığını mı düşünüyorsunuz?

  Eylemlerimizi yaparken hırsızların, katillerin, insanları bodrum katlarında susuz bırakıp yakan faşistlerin kanunlarına göre hareket etmiyoruz şüphesiz. Hakkımızda verecekleri fermanla ilgilenmiyoruz, açıkça söylemek gerekirse Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm iktidarı ve onun "zor güçlerini" ciddiye bile almıyoruz. Eylemlerimizin meşruluğunu, halkın çıkarları ve devrimci mücadelenin tarihi belirliyor. Yeri gelmişken bir noktayı da ifade etmek istiyoruz. Eylemlerimizde ve/veya açıklamalarımızda doğruyu, her zaman iyiyi yapmak istesek de her zaman bu böyle olmayabiliyor. Ama niyetimizden ve mücadeleye olan inancımızdan halkımızın asla şüphesi olmasın.

  Kendini "Türkçü" olarak tanımlayan veya devlete yakın olarak bilinen hacker grupları da çeşitli zamanlarda eylemler yapıyorlar. Örneğin HDP hesaplarını hackleyip özel yazışmalarını yayınlıyorlar. Onların eylemlerini de meşru görüyor musunuz?

  Bahsedilen eylemler siyasi hack kapsamında değerlendirilebilir ama asla meşru görmüyoruz. Kaldı ki bahsettiğiniz grubun oradan oraya gezmesi nedeniyle, kendi ekip arkadaşları bile onların meşruiyetini tartışır hale gelmiştir. Pazarlamacı bir yalakanın elinde oyuncak olmuş bu grubunun eylem meşruluğunu tartışmayı bile vakit kaybı olarak görüyoruz.

  Verdiğiniz ültimatom karşılığında solcu muhaliflerin serbest bırakılacağını düşünmüş müydünüz, yoksa bunu onların hapse atılmasına dikkat çekmek için mi söylediniz?

  Tabi ki faşizmin salyalarını sıçratarak yaptığı bu saldırılara karşı bir kamuoyu oluşturma çalışması yapmak istediğimizi ve bunda kısmen de olsa başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. İşte tam burada Hacking ile Hacktivizm ayrılıyor. Bizler Hacktivistiz!

  Hacktivizmin felsefesi üzerine biraz denklemler kurarsak, Eylemsel niteliğinin politik karşılığının olmasının yanında, ezilen ve dışlanan unsurların sesi olması da bulunmaktadır. RedHack'in Hacktivist karakterini belirleyen de tam olarak budur. Bizler aslında Hacker değiliz, Hacktivistiz!

  Eyleminizi duyurduğunuz Twitter adresleri, Twitter tarafından kapatıldı. Kişisel bilgilerin paylaşımı Twitter kurallarına da aykırı, ancak Twitter, WikiLeaks, Guccifer 2.0, TheCthulhu ve Phineas Fisher örneklerinde diğer hackerların hesaplarını kapatmamıştı. Twitter sansürünün siyasi bir yönü olduğunu düşünüyor musunuz, Türkiye'nin bu konuda Twitter'a baskı yaptığını düşünüyor musunuz?

  Twitter dahil bütün sosyal medya ve paylaşım alanlarının anahtarının egemenlerde olduğunu asla unutmuyoruz. Egemenlerin özgürlük anlayışının doğrular değil, kendi egemenliklerinin sarsılmasına kadar olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bırakın kişisel verileri, kafa kesen IŞİDcilerden, pedofillere kadar paylaşımlara müsaade eden Twitter, kirli ilişki ağının bu yönüyle açığa çıkmasına izin vermesini de beklemiyoruz. Ancak burada muhalif basının özgürlükçü ve gerçeklere olan tutkusuyla dayandığı habercilik anlayışına güveniyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bizi yanıltmayacaklarından birer okurları olarak eminiz.

  Albayrak'ın e-posta arşivini tamamen halka açık şekilde paylaşacak mısınız, yoksa sadece gazetecilere mi erişim vereceksiniz? Neden?

  Bundan önce de benzer nitelikte Hack eylemlerimiz oldu. Bizler Sosyalistiz ve eylemlerimiz sadece ve sadece politik mücadele araçları olarak kullanılabilir. Birçok insanın "Her şeyi yayınlayın, Neden her şeyi yayınlamıyorsunuz? Pazarlık mı var?" sorularına maruz kalıyoruz. Bizler bu tayfayı iktidarın ahlaksız ve/veya çarpık birçok ilişkisini gördük ama bizler magazinci değil "Leninist" örgütlenme biçimiyle mücadele eden, "Marksistleriz". E-Postaların içinde bu yönde paylaşımlar olabilir. Biz bunları kamuya açarak magazine hizmet etmeyiz. Bunlara ilişkin filtre çalışmalarımız sonlanınca tabii ki Halkın haber alma hakkı ve bilginin özgürlüğüne olan inancımız nedeniyle tamamını yayınlayacağız.

  Güncelleme: 6 Ekim günü tutuklanan Evrensel gazetesi muhabiri Cemil Uğur serbest bırakılmazsa arşivin filtresiz halini paylaşacağını söylemiştiniz, 8 Ekim akşamı da bunu yaptınız. Bunun üzerine hükümet, BTK kararıyla arşivin torrent dosyasının paylaşıldığı Google Drive, Dropbox, One Drive ve Github sitelerini Türkiye’den erişime engelledi, fakat torrent engellenemeyeceği için e-posta arşivi şu anda belki yüzlerce kişi tarafından indirildi. Neden arşivi filtrelemekten vazgeçtiniz?

  Kişisel fotoğraflar filtrelendi, gazetecilere açılan arşivde de kişisel fotoğraflar yoktu. Biz sosyalistiz, böyle bir ahlaksızlığın içinde olmayız.

  Arşive erişim izni verdiğiniz gazetecileri neye göre belirliyorsunuz? O gazetecilerden nasıl bir beklentiniz var?

  Aslında bu belirlemeyi hem halkımız, hem de kendi iradeleri yapıyor. Özgürlükçü, ezilen ve dışlanandan yana olan tavırları, halkımızın da onlara gösterdiği teveccüh bu belirlemenin temel dinamiğidir. Bu sebeple açıkçası zorlanmıyoruz. Bugüne kadar da hiç yanılmadık. Sadece hesap kapanmalarından dolayı iletişim içinde olamadığımız bazı dostlar var, onların da bize gönül koymamasını umuyoruz. Yaşanan ağır sansür ve faşizm saldırısı içerisinde olabilecek hatalar olarak bakmalarını öngörüyoruz.

  Sözcü gazetesini hackleyip kendi haberinizi yapmaya neden ihtiyaç duydunuz? Bunu yaparak Sözcü editörlerini ve muhabirlerini belirli bir konuda haber yapmaya zorladığınız görüşüne katılır mısınız? Haberinizi yapmayan diğer basın kuruluşlarını da hackleyecek misiniz?

  Sözcü gazetesi özellikle son dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü "Sözcüsü" gibi yayın yapıyor. Bu eylem hem bir uyarı hem de Sözcü okuyan muhaliflerin bilgilenmesi açısından iyi bir örnek olduğunu düşünüyoruz. Ancak 'Hack' her zaman saldırı değildir. Burada bir hack var ama saldırı yok. Bir nevi penetrasyon testi gibi düşünmek gerekir bu durumu. Açığını kendi yöntemimizle iletmiş olduk.

  Karşıt görüşten, örneğin AKP'ye yakın bir hacker grubu Özgür Gündem gazetesini hacklese ve DHKP/C'nin veya PKK'nin finansal kaynaklarına dair bir haber yayınlasa ne düşünürsünüz? Sizce bu da meşru bir siyasi eylem olur muydu?

  Az önceki soruya benzer bir soru aslında, Politik eylem ile meşru eylem farklı kavramlar. Meşru politik eylem halk saflarında ve ezilenler için mücadele edenlere karşı yapılmaz. Meşruiyet kavramının kime ve neye göre tanımlandığı da önemli bir ayraç tabi... Ama ismini verdiğiniz örgütler dahil, Sosyalizm ve ezilen halkların hakları için mücadele eden hiçbir örgüte yapılan saldırıyı onaylamadığımız gibi bunları "faşist saldırı" olarak tanımlıyoruz.

  Eylemlerinizin haberleştirilmesinde nasıl kısıtlamalar olduğunu düşünüyorsunuz? Bu kısıtlamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Her ne kadar kamuoyu bizleri ağırlıklı olarak 2012'den itibaren tanımış olsa da bizler 1997'den beri Türkiye'nin en sansasyonel hack eylemlerine imza attık. Sosyal medya ve iletişim araçlarının yaygınlaşması bilinirliğini arttırdı. 20 yıldır sansürü ağır bir şekilde yaşıyoruz ama bunun diğer sosyalist örgütlere ve basına olan sansürden bir farkı yok. Bize ayrıca bir sansür uygulanmıyor. Nasıl ki Sosyalist örgütlerin haberlerini ve paylaşımlarını kısıtlı görebiliyorsak, bizim haber ve paylaşımlarımız da kısıtlı yayınlanıyor. Tamamen egemen sınıfın hakimiyet alanında olan bir durum. Hırsız, katil, tecavüzcü, çocuk pornocusu olanların baştacı edildiği bir ortamda bize sansür uygulanmasa kendimizden şüphe ederdik...

  Eyleminizin sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Amacınıza ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

  Hacktivist eylemler 3 aşamalı bir süreçtir.

  1- Hazırlık ve saldırı
  2- Propaganda ve hesaplaşma
  3- Geri çekilme

  Şu an ikinci aşamadayız. Engellemeler eylemin başarılı olduğu yönünde ipuçları verse de, eylem tamamlanmadan konuşmak erken olur. Biz diye yakalanan masumları da faşizmin elinden aldıktan sonra çay partisinde bunları konuşuruz

  Bu eylem dolayısıyla polis yedi kişiyi gözaltına aldı, avukatları bu kişilerin RedHack eylemlerini düzenlemediğini, bu konuda bir delil olmadığını belirtiyorlar. Gözaltındakilerin işkence ve kötü muameleye uğradığı da avukatlar tarafından iddia ediliyor. Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz? Açıkladığınız eylem detayları, gözaltındaki kişilerin eylemi gerçekleştirmediğini kanıtlamak amacı da taşıyor mu?

  RedHack hakkında zamanında isimsiz bir ihbar mektubu yazılmış, bütün dayanakları bu mektup... Açıkçası neden bu isimler bizimle irtibatlandırılmış hiçbir fikrimiz yok. Bu insanlarla incelediğimiz kadarıyla benzer dünya görüşüne sahip olmaktan başka hiçbir ortak noktamız olmadığı gibi bu insanların hakkında her eylemden sonra operasyon yapacak ne bulduklarını da anlamıyoruz. Faşizmin mantığı olmaz burası şüphesiz. Bu şekilde masum insanlarla bizleri sindirmek, korkutmak derdinde oldukları gibi geniş halk kitlelerinde bize karşı bir "otosansür" uygulanmasını sağlamak istiyorlar.

  Başaramayacaklarının elbet onlar da farkında...

  Türkiye'deki muhalif gruplara bu eyleminizle nasıl bir fayda sağladığınızı düşünüyorsunuz? Nihai amacınız nedir; nasıl bir siyasi düzen kurulsa RedHack olarak eylemlerinize son verirdiniz?

  RedHack'in kuruluş felsefesi olarak muhalif örgütlenmelere, sanal ortamda propaganda için alan açma çalışması olduğunu birçok defa belirttik. RedHack bu noktada ezilenlerin sanal ortamda bir "özsavunma hareketleri”nden biridir. Eylemsel becerimiz ve dünya görüşümüz bu "özsavunma" gücünü biraz ön plana çıkarmış olsa da bunun popülerite bataklığına bulanmasına müsaade etmeyeceğiz.

  RedHack ağırlıklı olarak Türkiye sosyalizm mücadelesi için mücadele ediyor görünse de, uluslararası bir boyutta mücadele ediyor. Hatta açıkçası uluslararası arenada daha çok bilindiğimizi söyleyebiliriz. Dünyaya güzellik hakim olana dek mücadeleye devam, çünkü "Dünyayı güzellik kurtaracak".

  Efe Kerem Sözeri
  Lahey - Bianet

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya
My Blog