Her şeyin giderek yabancılaştığı ülkemiz de artık bir parça özümüze dönmekte yarar görüyoruz. Uygar, yeniliklere açık olan, teknolojiye ayak uyduran, gelişmiş bir ülke olmak ülkemiz için önemli bir durumdur.


Ülkemiz gelişmekte olan ülkeler arasında her geçen gün teknolojide ki yeniliklere ayak uyduran ve uygar toplumlar seviyesinde yerini almış bir ülkedir. Bütün bu söylediklerimiz bir ülke ve geleceği için büyük önem arz etmektedir. Ancak bir ülke gelişirken asla yozlaşmamalı yani özünden, kendinden ödün vermemelidir. Bugünün Türkiye'sine bakıldığında çoğu marka yabancı ülkelere ait ve bu durum gıda, giyim ve sağlık sektörü başta olmak üzere hemen hemen her sektör için geçerli bir durum haline gelmiştir. Oysa ki ulu önder Atatürk dilin özün korunmasına çok önem vermiş ve bu şekilde olması içinde bir çok inkılaplara imza atmıştır.


Atatürk'ün Özün Korunmasına Yönelik Yapmış Olduğu Faaliyetler Ve Bu Konuda Ki Düşünceleri Nelerdir?
Atatürk kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atarken toplumumuzun çağın gerisinde kalmaması için yenilikler yapmış ancak bu yenilikleri yaparken ülkemize ait olan örf, adet, gelenek, görenekler, tarih, dil, din gibi değerleri korumaya da özen göstermiştir.


Bu duruma en büyük örnek ise 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edilmesi olmuştur. Çünkü cumhuriyetin ilanından önce ülkemiz saltanat, halife, padişahlar tarafından yönetilmekteydi. Din ve devlet işleri karışmıştı. Bu durum ülkenin siyasi gelişmesini olumsuz etkilemekteydi. Ancak Atatürk cumhuriyeti ilan ettiğinde halka seçme, seçilme hakkı ile egemenlik vermiş bunu yaparken de halkın dini değerlerine, adetlerine, gelenek ve göreneklerine zarar vermemiştir. Hatta halkın dinini daha rahat yaşaması, siyaset içinde din olmadan özgür ortamda devlet işlerini yürütmek amacıyla laiklik ilkesini getirmiştir.


Yaptığı inkılaplara gelindiğinde ise Türk diline, tarihine büyük önem vermiş olup bu değerleri korumaya çalışmıştır. Bu amaçla da Türk Tarih Kurumunu ve Türk Dil Kurumunu kurmuştur.


Hatta bu konuda söylemiş olduğu önemli sözlerde ki ana düşünceye de buradan değinmek gerekirse Atatürk:


"Okumuş kişilerimiz içerisinde çok iyi düşünenler vardır. Fakat genel olarak şu hatamız vardır ki; inceleme ve araştırmamıza temel olarak çoğu kez kendi yurdumuzu, kendi tarihimizi, kendi geleneklerimizi, kendi özelliklerimizi almalıyız. Okumuş olan kişiler belki bütün cihanı tanır, fakat kendimizi bilmeyiz. Ulusumuzun tarihini, ruhunu, geleneklerini gerçek, sağlam ve dürüst bir görüşle görmeliyiz." şeklinde bir düşünceye sahiptir.


Biz Bu Konuda Neler Yapmalıyız?
İşte biz de düşündük ki bu kadar yozlaşmış olan değerlerin içerisinde kendimize ait bir şeyler yapalım. Bu düşünce ile yola çıktık ve Wiki Türkiye'yi kurduk. Wiki Türkiye ülkemizle ilgili olan her konunun paylaşılabildiği, Türkiye ye ait olan, gelenek, görenek, örf ve adetlerimize bağlı kalarak kurulmuştur.

Ülkemiz adına özgün bir şeyler yapmak için çıkmış olduğumuz bu güzel yol da sizlerden istediğimiz şey Türkiye ile ilgili hangi konuda olursa olsun düşünceleriniz, bilgilerinizi bize yazarak göndermeniz. Yani gönüllü yazarlık yaparak sayfamızın büyüyen ailesine katkıda bulunmanız ve içeriklerimize daha çok kişinin ulaşmasını sağlamanızdır. Ne kadar çok kişi içeriklerimize ulaşırsa o kadar çok Türkiye ve değerlerini korumak adına büyük adımlar yapmış oluruz. Hatta ülkemizi merak eden yabancı kişilere de kaynak olmuş oluruz.

Siz De Bu Güzel Projede Yer Almak İstemez Misiniz?
Eğer sorumuza yanıtınız evet ise yapmanız gereken şey oldukça basittir. İnternetinizin adres çubuğuna http://wikiturkiye.com yazmanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında ise yazarlık yapmanız için size bir yazarlık hesabı gerekecek. Bunun içinde sitemize kayıt olarak içeriklerinizi gönderebilirsiniz.

Herkes yaşadığı, barındığı, ekmeğini yediği, suyunu içtiği ülkesi için onun değerlerine sahip çıkmak ve korumak için bir şeyler yapmak ister. İşte bu isteğinizi duyduk ve böyle bir proje başlattık. Siz de bir Türk olarak bu proje de üstünüze düşen görev gönüllü yazarlık yaparak içerik paylaşmaktır. Unutmayın paylaştığınız içerikleri ne kadar çok kişi okur ve görür de ülkemiz hakkında en ufak bir şey bile öğrenirse bu bizim gelişmemiz için önemli bir katkı sağlamış olacaktır.

Ayrıca teknoloji her geçen gün ilerliyor, bilim gelişiyor. Daha önce paylaşmış olduğumuz içerikler de bu yeniliklere göre güncelleme istiyor. Biz değerli okurlarımıza daha iyi bir hizmet sunmak için bilgilerimizi her zaman güncel tutmak istiyoruz ve bu konuda da sizlere bir kolaylık sağlıyoruz. Herhangi bir yazarlık hesabı oluşturmanıza gerek kalmadan güncelleme gereksinimi olduğunu düşündüğünüz içeriğimizi düzenleyerek güncelle butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca sitemizi sosyal paylaşım sitelerinizden de paylaşarak daha çok kişinin okumasına, içerik paylaşmasına ve gönüllü yazarlık yapmasına katkı sağlamış olacaksınız. Sosyal medya hesaplarınızdan yapacağınız bu paylaşımlar projemizin gelişmesi için büyük katkı sağlamış olacak ve projemizin daha geniş kitlelere hitap etmesini sağlayacaktır.

Türklerin değerlerine baktığımızda en önemli değerlerden biri de paylaşımı sevmemizdir. Sizin de bu güzel proje de yer almak isteyeceğinize eminiz. Unutmayın ne kadar çok gönüllü yazarlık yapıp içerik paylaşımında bulunursanız o kadar geniş bir kitlemiz olur ve Türk adet, gelenek, görenek ve örflerimizin korunmasına o kadar katkı sağlamış olursunuz.

Diğer önemli bir ayrıcalık ise paylaşılan içeriklerin altına yorum yapıp kafanıza takılan soruları sorabiliyor olmanızdır. Böylece içerik altında cevaplamış olduğunuz her soru gelecekte ki ziyaretçimiz için ışık olacaktır. Eğer sorulan soruların cevaplarını bilmiyorsanız üzülmeyin. Hemen araştırma yapıp araştırma sonuçlarınızı içerik altında paylaşabilirsiniz. Siz de bir Türk olarak üzerinize düşen görevi yapın ve sitemize destek olun.