Microsoft 8 Nisan?dan itibaren PC dünyasında 12 yılını tamamlayan Windows XP için desteğe son verecek. Bu tarihten itibaren bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olan otomatik güncellemeler dahil teknik yardım sunulmayacak. Kullanıcılar XP?yi hala kullanmaya devam edebilecek ancak PC?ler güvenlik risklerine ve virüslere karşı daha korumasız hale gelecektir.

Windows XP için destek nisan başında sona erecek ancak söz konusu işletim sistemi Windows ekosisteminin hala en çok tercih edilenleri arasında. Netmarket tarafından yayınlanan raporda PC dünyasında yer alan işletim sistemlerinin kullanım oranlarına yer veriliyor.

Windows 7 %47.49 oranla beklenildiği üzere en çok tercih edilen Windows sürümü konumunda. En çok tercih edilen ikinci Windows sürümü ise XP oldu. Aralık ayında %28.98 kullanım oranı yakalayan Windows XP ocak ayına gelindiğinde ise bu oranı 0.25 artırarak %29.23?e çıkardı.

Windows?un en çok eleştirilen sürümleri Windows 8 %6.3 kullanım oranına sahipken, bir süre önce yayınlanan Windows 8.1 ise %3.95?lik oranla ilk defa listeye giriş yaptı. Windows 8 devam sürümü 8.1?in toplam kullanım oranı %10.58 seviyesinde.

Mac OS X?in kullanım oranı %3.2, Linux %1.6 ve diğerleri ise %4.59?lık bir dilime sahip.

Kaynak:

Kaynak