İç Mimarlık Bölümünü düşünen adayların, program hakkında mutlaka bilmesi gerekeceği, bölümün kapsamı, çalışma alanları, alanı tercih listesine yazan öğrenci sayıları, kontenjanları gibi önemli bilgileri İç Mimarlık Bölümünü okumakta olan üniversite öğrencilerine sorduk ve cevapları adaylar için derledik.


Bölümün amacı ve kapsamı


İç Mimarlık bölümü MF-4 puan türüyle alan öğrenim süresi 4 yıl olan bir bölümdür. İç Mimarlar iç mekan tasarımını en ince ayrıntısına kadar tasarlayan kişidir. Bölümün amacı ise değişen dünya düzeni ile birlikte insanların iç mekan tasarımına olan ihtiyaçlarını karşılamaktır.


Bölümde genel olarak; Temel Tasarım, Çevre Tasarımı, Grafik Tasarım, Tasarım Yöntemleri, Bilgisayar Destekli Tasarım, Mobilya Tasarım ve proje dersleri gibi dersler verilmektedir. Bölümde genel olarak her yıl ya da her dönem proje yapılır.


Bölümü okuyan adaylarda olması gereken özellikler


İç mimarlık bölümü okuyan adaylarda; normalin üzerinde bir çizim yeteneği, yaratıcı zeka, planlayıp uygulayabilme yeteneği ve görsel yetenekler yeterli olmalıdır.


Bölüm mezunlarının çalışma sahaları


İç mimarlar kendi ofislerini açabilir ya da bir mimar ekibinin içinde yer alabilirler.


İç Mimarlık Programı kaç kez tercih listesine yazıldı?


İç Mimarlık Programı 2014 verilerine göre, MF-4 puan türünden öğrenci kabul eden, 22 programda bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl alana ayrılan kontenjan sayısı 471’di, ayrılan kontenjana ilk yerleştirme sonucunda 414 öğrenci alana yerleşmiştir. 57 öğrencilik kesim boş kalmıştır.
İç Mimarlık Programı geçtiğimiz yıl ÖSYM’nin sunmuş olduğu verilere göre, bu alanda eğitim veren tüm üniversiteler baz alınarak hesaplandığında 6 bin 499’kez tercih listesine yazılmıştır.


En çok tercih listesine yazılan üniversite


İç Mimarlık Programı 2014 ÖSYM verilerine göre, bu alanda Kocaeli Üniversitesi Programı 1.111’kez ile en çok tercih listesine yazılan program olmuştur.

kaynak:http://www.cnnturk.com/universitereh...esi-gerekenler