Bu Neyin Darbesiydi? - Sayfa 2

Konu: Bu Neyin Darbesiydi?

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #11
  Üyelik tarihi
  05/10/2013
  Mesajlar
  5.350
  Ettiği Teşekkür
  227
  90 mesaja 97 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  3. mesajda Av. Arif Ali Cangı ve 4. mesajda Kerem Altıparmak'ın belirttiği gibi OHAL KHK'sı ile insanların genel hayatını etkileyen uygulamalar, amirler, geçici kurullar tarafından alınıyor. Üstelik, bu kararlara karşı itirazlarda ve davalarda yürütmeyi durdurma yapılmıyor, haksız hukuksuz kararları alıp masum insanların hayatlarını karartanların hiçbir sorumluluğu da olmuyor. Mis gibi faşizm vallahi...  Bu KHK'lar ile mağdur olanların Anayasa Mahkemesi'ne başvurmaları, oradan sonuç alınamazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmaları gerekiyor.

  Haksız, vicdansız uygulamalarla masum insanların hayatlarını karartanlar, hukuktan, sorumluluktan kaçamazlar. Herkesin adil yargılanma hakkı vardır. AYM ile olmazsa, AİHM ile mutlaka bu hakkın kullanılacağı ve mağdurların tüm kayıp hakları ile beraber manevi tazminatlar da kazanacağı gün gibi ortada.

 2. WeBMasteR üyemize teşekkür edenler:
  bolubeyi (13 10 2016)

 3. #12
  Üyelik tarihi
  05/10/2013
  Mesajlar
  5.350
  Ettiği Teşekkür
  227
  90 mesaja 97 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Avukatlara Polis Baskını: KHK Çıktı, Savcı ve Hakime Gerek Kalmadı

  Antalya'da polis, avukatların ev ve bürosuna, KHK'yı gerekçe göstererek savcı varlığı aranmaksızın baskın düzenledi; el koyma için gereken hakim kararının da alınmayacağı belirtti. ÇHD Başkan Yardımcısı Ermiş de gözaltında.

  Antalya'da 25 avukatın ev ve işyeri bu sabah Fethullah Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar gerekçe gösterilerek polis baskınına maruz kaldı.

  Avukatların hukuk büroları savcı eşlik etmeksizin aranamıyor. Ancak polisin yazısında, avukatların büro ve evlerini, Olağanüstü Hal kapsamındaki 668 Sayılı Kamu Hükmünde Kararnameye dayanılarak, savcının eşlik etmesi beklenmeksizin aranacağı belirtildi.

  Polis ayrıca, el koymalarda hakim kararının da aranmayacağını ifade etti.

  Antalya 2. Sulh Ceza Hakimliğinin arama, el koyma ve inceleme kararıyla yapılan operasyonda, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkan Yardımcısı, Avukat Münip Ermiş de bürosu arandıktan sonra gözaltında alındı.

  KHK kapsamında hakim kararı da aranmayacak

  1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 58. maddesine göre, "avukatların evi ve büroları, Cumhuriyet Savcısı ve baro temsilcisi eşliğinde aranır."

  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Murat Kale imzalı, Antalya Barosu'na gönderilen yazıda ise, 668 Sayılı Kamu Hükmünde Kararname'ye dayanılarak, ev ve ofis aramalarının savcı eşlik etmeden yapılabileceği belirtildi.  Barodan temsilci talep edilen yazıda, 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 130. maddesinde yer alan "avukat ile müvekkil arasındaki mesleki ilişkiye ait olduğu öne sürülen eşyaya el koymak için belirlenen sulh ceza hakiminden talepte bulunma" prosedürünün uygulanmayacağı da ifade edildi.

  ÇHD: OHAL'in tasfiye operasyonu

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Merkezi, bu sabah yazılı açıklama yayınladı. "Olağanüstü hal ilanı ile birlikte başlayan ve bir tasfiye harekatına dönüşen operasyonlara bugün bir yenisi eklendi" dedi.

  Ermiş'in serbest bırakılmasını talep edildiği açıklamada, Münip Ermiş'in Gezi direnişine katılanlara açılan davalarda avukatlık yaptığı, hak mücadelelerine katıldığı ifade edildi.

  ÇHD'nin açıklamasında, "AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı, toplumsal alanın tüm muhalif kesimlerine baskıyı derinleştirerek, bir sivil darbenin taşlarını döşüyor" dedi.

  Münip Ermiş, Demokratik Toplum Partisi'ne (DTP) yönelik yapılan operasyon ve tutuklamaların protesto edildiği 2009'da polisin yaraladığı 17 yaşındaki çocuk ile polisten kaçarken ölen 14 yaşındaki çocuğun avukatlarındandı.

  Ermiş, Antalya'daki Gezi direnişiyle ilgili davada 98 yıl hapis istemiyle yargılanan ve beş ay tutukluğun ardından serbest kalıp gerillaya katılan Ayşe Deniz Karacagil'in de avukatıydı.

  Antalya'da polisin vurarak öldürdüğü Çağdaş Gemik'in ailesinin de avukatlığını yapan Münip Ermiş'in Bianet'te de yazıları yayınlanmıştı.

  Ayça Söylemez

  Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans yaptı, Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri'nde doktora yapıyor. 2002'den itibaren Star, Vatan, Akşam, HaberTürk ve Hürriyet gazetelerinin yazıişleri ve dış haberler bölümünde çalıştı. Güncel Hukuk dergisinde yazıları yayınlandı. BirGün'de Anonim adlı köşeyi yazıyor. 2011'den bu yana Bianet'te İnsan Hakları Editörü.

  Bianet

 4. #13
  Üyelik tarihi
  05/10/2013
  Mesajlar
  5.350
  Ettiği Teşekkür
  227
  90 mesaja 97 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  OHAL 3 Ay Daha Uzatıldı
  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu kararıyla OHAL süresinin 3 ay daha uzatıldığını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı hakkında açıklama yaptı. Kurtulmuş "Bakanlar Kurulu'nun almış olduğu kararlardan bir diğeri de, 90 günlük OHAL'in uzatılması ve 19 Ekim günü gece yarısı 01'den itibaren OHA'’in yenilenmesi kararıdır" dedi.

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınan konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Kurtulmuş şunları söyledi:

  *Fethullah Gülen'in iadesi için gereken dosyalar ABD'ye ulaştı, suçluların iadesi anlaşmasını yapmış bir ülke olarak bukarar yargı tarafından verilene kadar tutuklanmasını talep ediyoruz

  *Türkiye Rakka ve Musul operasyonlarında DAEŞ çıkarılırken bölgenin başka terör örgütlerine bırakılmasını kabul edemez

  *PYD ve YPG unsurları bu operasyonlarda (Musul ve Rakka) asla yer almamalıdır

  *ABD'den PYD unsurlarının Fırat'ın doğusuna çekilmesini sağlamasını ve bu konudaki sözünü yerine getirmesini bir kere daha talep ediyoruz

  *Milli Eğitim Bakanlığı 20,000 yeni öğretmen alacak, 9 Ekim'de bünyeye alınmış olacaklar

  *OHAL'in 90 gün süreyle uzatılmasına karar verildi. OHAL 19 Ekim'den itibaren 90 gün uzatılmış olacak

  *FETÖ ve PKK mensubu olduğu için görevden alınan veyerlerine vekil atanan 30 belediye var, ihtiyaç duyulursa terörle bağlantısı olan belediye başkanları hakkında gerekli karar alınır

  *Başika'daki Türk askeri varlığının Musul operasyonu ile hiçbir ilgisi yoktur; Türkiye peşmerge yerel güçlerin isteği ile orada

  *Alman parlamenterlerin İncirlik Üssü'ne ziyareti tamamen üsteki Alman askerlerinin denetlenmesi ile ilgili bir meseledir; Alman yetkililer gelip Türklerin yönetimindeki üssü denetliyor değiller

  SORU: Yozgat Valiliği’nin içkili mekanları kapatma kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Bu konu gündeme gelmedi. Herhalde içişleri bakanlığı gerekli çalışmaları yapar bu konuyla ilgili.

  SORU: Rusya’nın darbeden 1 gün önce Türkiye’yi uyardığı haberindeki iddialar doğru mudur?

  15 Temmuz’dan sonra çok sayıda şehir efsanesi üretildi. Bu söylediğiniz de herhalde onlardan birisidir.

  ALMAN HEYETİN İNCİRLİK ZİYARETİ

  İncirlik milli, bir üstür. Burasının nasıl kullanılacağı Türkiye’nin emir komutasında belirlenmiştir. İncirlik’te Alman askerleri de var. Türkiye’nin verdiği izin, bu izin tamamen Alman yetkililerin Alman askerlerini denetlemesiyle ilgilidir.Almanlar İncirlik üssünü denetliyor değiller. Burada tamamen kendi askerlerini denetleme karardır.

  MECLİSTE KURULAN KHK KOMİSYONUNUN KAPSAMI NE OLACAK?

  KHK çıkarma yetkisi OHAL kapsamında bütünüyle hükümete aittir. Diğer partilerin görüşleri varsa bunların bildirilmesi ve bu sürecin iş birliği içinde yürütülme sürecidir. Bu bir yetki devri değildir. Yetki tamamıyla hükümetin elindedir. (Hürriyet)

 5. #14
  Üyelik tarihi
  05/10/2013
  Mesajlar
  5.350
  Ettiği Teşekkür
  227
  90 mesaja 97 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Anayasa Mahkemesi CHP'nin KHK iptal davasını reddetmiş. Henüz gerekçeli karar yok. Yetkisizim demiş. Anlaşılan "olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz" diyen anayasa madde 148'e sığınmış.

  Yazık tam bir denetimsizlik hali. Artık KHK ile her bir şey yapılabilir. Anayasa Mahkemesi varlık nedenini ortadan kaldırmış, yazık.

  Av. Arif Ali Cangı

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya
My Blog