Bizim webmaster dünyasında gevezelik yapan arkadaşlar bolca bulunur. 'Gevezelik' deyince yanlış anlaşılmasın; bol bol yazıp içerik üretmek zorunda olduğumuzdan bu gevezelik zaten olması gereken bir özelliktir. Bunu yapamayan içerik üretmede sıkıntı yaşar. Gelgelelim çok laf çok iş demek değil ve her kalabalık da mutlaka başarı getirmiyor. SEO ile ilgili çok sayıda makakemizde dile getirmiş olsak da ne kadar yazarsan yaz, sitede kullanılan dilin imla ve anlam kurallarına uymadığımız durumlarda başarı mümkün değildir.

Biz de sitemizde Türkçe'yi imla ve anlam kurallarına uygun bir şekilde kullanmaya çalıştığımız için, daha fazla içerik sayısına sahip rakip forumların %99'undan daha başarılıyız dersek abartı olmaz. Başarıdan kastımız arama motorlarında sitemizin ve içeriklerinin üst sıralarda yer almasıdır. Etkileşim konusunda vasat bir siteyiz, orası ayrı...

Bu konuyu açmadaki amacımız üyelerimizin de Türkçe imla ve anlam kurallarına uymasını rica etmektir. Şimdilik rica ediyoruz ama makaleyi yazan kişi olarak aslında benim amacım özellikle yeni üyelerin konu ve mesajlarını tümüyle kontrole tabi tutmak ve içerik uygunluğunun yanı sıra dilimizin uygunluğunu da inceleyip bu noktalarda hatalar bulunan konu ve mesajları onaylamamaktır. Bu derece sert önlemleri de alacağımız günler çok uzak değildir.

Birkaç ana kuraldan bahsedelim:

1- Başlık: Başlıklarda genelde her sözcüğün ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Diğer bir tercih de Tüm kelimelerin tüm harflerinin büyük yazılmasıdır. Bu iki tercih de uygundur. Bağlaçlar (ve, ile, de vs.) hariç başlıklarda küçük harfle başlayan sözcük olmamalıdır.

Diğer bir nokta da noktalama işaretlerinin kullanımıdır. Hem başlıklarda hem de içerikteki metinde noktalama işaretlerinin kullanımına dikkat edilmelidir.

Başlıklarda;

- Nokta (.) kullanılmaz.
- Virgül (,), noktalı virgül ( ; ), iki nokta ( : ), soru (?) işaretleri ile onlardan önce kullanılan kelimenin arasında boşluk olmamalı, noktalama işareti ile sonrasında kullanılan kelime arasında mutlaka boşluk bulunmalıdır.


Örnekler:

"Webmaster Sitesi - SEO, Bilişim ve Teknoloji Forumu" şeklindeki kullanım doğrudur. Aslında en çok istediğimiz başlık yazımı budur.

"WEBMASTER SİTESİ - SEO, BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ FORUMU" şeklindeki tercih de doğru diyebiliriz.

"Webmaster Sitesi - SEO, Bilişim Ve Teknoloji Forumu" şeklindeki kullanım yanlıştır. "ve" bağlacı, ilk tercihteki gibi kullanılan başlıklarda büyük harfle başlamaz.

"Webmaster sitesi - seo, bilişim ve teknoloji forumu" şeklindeki kullanım zaten başlık olmanın kurallarına sahip değildir. Hiçbir zaman bu şekilde başlık kullanılmamalıdır.

"Webmaster Sitesi - SEO , Bilişim ve Teknoloji Forumu" şeklindeki kullanım yanlıştır. Burada virgül (,) ile önceki kelime arasında boşluk bırakılmıştır.

"Webmaster Sitesi - SEO ,Bilişim ve Teknoloji Forumu" bu şekildeki başlık da hatalıdır. Burada virgül ile öncesindeki kelime arasında boşluk olmaması gerekirken kendinden sonra gelen kelime arasında boşluk olması gerektiği de unutulmuştur.

Kuralları sürekli güncelleyeceğiz. Konuyu takip edelim, lütfen!