Ubuntu LTS ve Ubuntu LTS Türevli Linux Dağıtımlarında Güncelleme ve Paket Yükleme Sorunu

Ubuntu LTS (Long Terms Support) Uzun Süreli Destek sürümlerinde, resmi depolarda olmayan yazılım ihtiyaçlarımızda karşılaştığımız uyarı şöyledir: Güvenilir Olmayan Paketlerin Kurulumunu Gerektirir...Ubuntu LTS 16.04 Xenial veya kullanıyorsanız 14.04 sürümü, Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Mate, Ubuntu Gnome, Ubuntu Studio ve Ubuntu LTS türevli diğer Linux dağıtımlarda bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Aslında ortada sorun falan yok. Ubuntu, kendini koruyor. Yine de sizi sadece uyarıp yönetici izni ile bilinçli iş yapmanızı istiyor.

Bu uyarı ile güncelleştirme arayüzünde karşılaştığımız zaman "Ayarlar" ve "Tamam" düğmeleri ile karşılaşırız ve her iki düğmede de bir sonuç alamayız. Aslında bu bir engel değildir. Ubuntu, bizi sadece uyarır. Ama arayüzde sonraki adıma gitmez. Bu da bize terminalde root yetkileri ile izinleri aşmamız gerektiğini hatırlatır.

Teminali açın:

scription">Kod:
sudo apt-get update
komutu ile paketleri yenileyin.

description">Kod:
sudo apt-get upgrade
komutu ile de güncelleştirmeleri başlatın. Terminalde de karşınıza o uyarı gelir. Bu kez hangi paketlerin doğrulanmamış kaynaktan geldiğini de gösterir:

Kod:
71 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
117 MB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 6.043 kB ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] e
UYARI: Aşağıdaki paketlerin aslına uygunluğu doğrulanamıyor!
  filezilla filezilla-common libfilezilla0
Paketler doğrulanmadan kurulsun mu? [e/H]
Ben FileZilla'yı Getdeb depolarından edinmiştim. Güncelleme Yöneticisi'inde depolara ekledim ama LTS sürümlerde güvenlik ve kararlılık önplandadır. İlle de böyle durumlarda uyarısını yapar. Biz de root yetkisi ile izinleri tamamlarız.

Kod:
Paketler doğrulanmadan kurulsun mu? [e/H]
Burada root yetkimize güvenerek bize soruyor.
Bizde e yazıp "enter"a basarak izni verir ve o paketler de dahil tüm güncelleştirmeleri yapabiliriz.