Sanallaştırma Nedir?Sanallaştırmanın Avantajları Nelerdir?

Sanallaştırma Nedir?

Sanallaştırma,vmware,hyper-v gibi programlar sayesinde kullandığınız fiziksel sunucunun,masaüstü ve donanım cihazlarının,Windows veya mac işletim sisteminizin,yerel ağların fiziksel kavramdan çıkarılıp sanal bir görünüme geçmiş olması demektir.

Sanallaştırmanın Avantajları Nelerdir?

Şimdi sanallaştırma sistemi kurulmasının amaçlarından bahsedelim.Birincisi sanallaştırma teknolojisi kullanan şirketlerin ağ yapısının üzerinde meydana gelen güvenlik açıklarını gidermek.İkincisi network üzerinde meydana gelen trafiği en aza indirerek ağ performansını ikiye katlamak.Şirket üzerinde bulunan ağ paylaşım üzerinde yapılan bilgi paylaşımlarını en hızlı seviyede yapmak.

Bir sanal makinanın aslında fiziksel bilgisayardan bir farkı yok denecek kadar azdır.Aslında fiziksel bilgisayarlardan daha da avantajlıdır.Kısaca bu avantajları anlatayım.Birincisi sanal işletim sisteminizi bir harddiskinize kopyalabilir.Daha sonrasında bu işletim sisteminizi yanınızda taşıyabilirsiniz ve diğer bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz.Yapmanız gereken tek şey sanal işletim sisteminizi hangi sanallaştırma programıyla oluşturduysanız bu programı bilgisayarınızı kurup sanal makinanızı bu program içine import yani entegre etmek.Fiziksel bilgisayarlarınız zarar görse bile sanal makinanız olduğu gibi kalır.En büyük faydası da budur.Eğer birden çok harddiske sahipsiniz dosyalarınızı bu program sayesinde sanala taşıyabilirsiniz.Bu sayede fiziksel bilgisayarınızda bulunan dosyalar silinse bile sanal makinanızdaki dosyalar silinmez.Çok etkili bir yapıya sahiptir.Ama şunu unutmayalım sanallaştırmayı depolama amaçlı kullandıysak sanallaştırmayı yaptığımız disklerden birinde eğer bir fiziksel bir hasar meydana gelirse sanal işletim sisteminde bulunan harddiskinizde gider.Bunun için sanallaştırmada raid yapısını kullanmak en mantıklısıdır.Eğer birden fazla diskiniz varsa bunları raid yapısıyla birleştirerek dosya kayıplarını en aza indirebilirsiniz.

Bana göre bilgisayarınızda sanal bir işletim sistemi kullanıyorsanız birden fazla yüksek tb lı bir harddiske sahip olmanız gerekmektedir.Heleki dosyalarınızı depolama amaçla kullanıyorsanız. Sanallaştırma yazılımı veya hiper yönetici, daha sonra yazmak için sanal donanım veya sanal sabit diske yapılan değişiklikleri önbelleğe almak için kullanılabilen önbellek teknolojisi sunar. Bu teknoloji, bir kullanıcının işletim sistemine yapılan değişiklikleri iptal etmesini ve bilinen bir durumdan önyükleme yapmasını sağlar.

Sanallaştırma gerçek fiziksel aygıt,donanım ve cihazların gerçeklikten çıkarılarak soyut bir hale getirilmesi demektir.Yani aslında olan birşey değildir.Sadece sizin için özeldir. Sanallaştırma programların en avantajlı özelliklerinden birisi de birden fazla işletim sisteminizi aynı anda kullanmanıza olanak tanımasıdır.Şu şekilde açıklayabiliriz arkadaşlar.Örneğin sanal bir Windows server 2012 kurdunuz.Daha sonrasında aynı sanallaştırma programında windows7 ve Windows 8 işletim sisteminizi kurdunuz.Aynı anda bu üç işletim sisteminizi açabilirsiniz.Ve aynı anda hepsine ulaşabilir ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.Hatta çoğu sanallaştırma programında kopyala yapıştır özelliği de mevcuttur.Örneğin bu özelliği şu şekilde açıklayayım.Sanal bir Windows server 2012 kurdunuz ve içine bir programın kurulum dosyasını attınız.Aynı programı diğer kullandığınız sanal bilgisayara atmak istiyorsunuz yapmanız gereken tek şey dosyayı kopyala diyip sonrasında diğer işletim sistemine geçerek mouseunuzla sağ tuşla tıklayıp yapıştır demek.Vmware Workstation üzerinde bu özellik mevcuttur arkadaşlar.

Arkadaşlar sanallaştırmanın avantajları tabiki bunlarla da sınırlı değil diğer makalelerimde bu konuyu tekrar ele alacağım.Bugünkü yazımı burda sonlandırıyorum.Birdahaki makalemde görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Sanallaştırma Nedir?Avantajları Nelerdir?

https://www.ugurgunen.com/