Çalışanlarınızdan korkmayın. Onları dinlemeyen, onlara söz hakkı vermeyen başarılı bir şirket yönetimi sağlamak mümkün değildir.

Hala sosyal medya araçlarını yasaklayan şirketler olduğunu düşünürsek, aşağıdaki yazı Türk şirketlerine biraz fazla gelebilir. Ancak bugünlerde bir şirketin olmazsa olmazı olarak değerlendirilen şirket içi — intranet platformlarının –tıpkı sosyal medya araçları gibi- verim kaybına neden olduğu söylenirken, ne işe yaradığının tam anlaşılmadığını düşünüyorum.

Bizzat, 5.000’den fazla kullanıcıya sahip bir şsirket içi platform yönetmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki aşağıdaki maddeler ile başarılı bir platformun ortaya çıkması mümkün. Hayatımız boyunca insanlara doğru şeyleri doğru zamanda anlatırsak, her türlü projeyi kolaylıkla yürütebiliriz. Eşimle, arkadaşlarımla, yöneticimle de geçerli olan tek kural bu. Eğer bazı şeyleri doğru zamanda doğru şekilde anlatmazsak, platformda, verim kaybı da olur, anlamını da yitirir, kısaca sanal çöplük haline gelir ve proje rafa kaldırılır.

1- Canlı’ya Geç

Şirket organizasyonlarının eş zamanlı olarak yayınlanması, etkileşim sağlamak açısından büyük fayda sağlıyor. Özellikle platform içerisinde kullanıcıların kendi yayınları yapabildikleri bir alan varsa, organizasyona katılan kişiler tarafından yapılan paylaşımların etkileşimleri daha da yüksek oluyor. Bunun dışında Periscope gibi uygulamaların giderek önem kazanması ile birlikte yayıncılığın değişen kurallarını şirket içi platforma uyarlamak mümkün. Yöneticiler, İnsan Kaynakları Uzmanları gibi merak edilen soruların cevaplarına sahip kişilerle canlı soru-cevap saatleri ile platformu motivasyon için kullanabiliriz.

2- İçerik Gerçekten Önemli

Sadece canlı içerikler değil, paylaşılan tüm içeriklerin kalitesi gerçekten önemli. Dijitalin ilk ve en önemli kuralı olan fayda sağlayan içeriklerin daha çok ilgi çektiğini düşünürsek, şirket içerisinde yapılan yayında da bu kuralın geçerli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer kullanıcıların kendi içeriklerini paylaşmasına izin veren bir sistemimiz varsa, onlara ‘kaliteli’ içerik hakkında bilgilendirici notlar iletmek faydalı olabilir. Bu kapsamda ayrıca platformun Facebook’tan neden farklı olduğunu anlatmak ve platformun amacını ve sınırlarını açık bir şekilde belirlemek gerekebilir.

3- Sosyal Medya Bağlantıları

Şirketin sosyal medya hesaplarının platform ile bağlantılı olması, benim içerik enflasyonu olarak tanımladığım olayın engellenmesine yarar sağlar. Şüphesiz ki, farklı mecralar için aynı ‘post’ları kullanmıyoruz ancak kimi zaman içeriğimiz öyle bir halde geliyor ki, farklı mecralardan aynı şekilde yayınlayabiliyoruz. Bağlantılar sayesinde çalışanlarımızın, dış dünya ile birlikte duymasını istediğimiz içeriklerin takibini sağlayabiliriz.

4- Mesajlaşma

Platform içerisine yerleştirilecek olan mesajlaşma uygulaması ile şeffaf iletişimin önünü açmış oluruz. Tabii ki şirket içi platform olarak kullanılacak olan mesajlaşmanın da bir takım kurallarının olması kabul edilmelidir. Burada önemli olan şey yine doğru bir anlatım ile konunun vurgulanması olacaktır. Neden mesaj atmalıyız? Hangi durumlarda mesajlaşmayı kullanabiliriz? Gibi konuların açık bir şekilde konuşulması sonradan ortaya çıkabilecek istenmeyen durumları engelleyecektir.

5- Kontrol ve Denetim

Facebook, Twitter, Instagram… Bu mecralarda kontrol ve denetim var. Hep oldu ve sonrasında da olacak. İnsanların -fiziki veya sanal fark etmez- bir araya geldiği tüm sosyal ortamlarda kurallar vardır ve olmalıdır. Önemli olan bu kuralların keyfi ve/veya şahsi olarak uygulanmamasını sağlamak. Aynı kural bir uzman yardımcısı ve bir yönetici için geçerli olmalı ve işletilmelidir. Bu aynı zamanda şirket içerisinde adalet dağılımına da destek olacaktır.

6- Arayüz ve Kullanıcı Deneyimi

Bugün milyar dolar cirolu sanal platformların başarısının arkasında yatan en önemli sebeplerden biri AR-GE ekibinin sürekli çalışıyor olması ve bu ekibi besleyen kullanıcı geri-bildiriminin alınması. Arayüzlerde ve kullanıcı deneyiminde yapılacak olan geliştirmeler platformun aktif kalmasını sağlar. Bunun yanı sıra kullanıcılar aynı zamanda şirket çalışanları olduğu için platformda söz hakkına sahip olduklarını bilmek, motivasyon sağlar.

7- Başarılı bir Ekip Çalışması

Geliştirme kısmı için yazılımcılar, geliştiriciler, IT uzmanları çalışırken, platformun şirketin farklı fonksiyonlarına da hizmet edildiği unutulmamalı. Şirketin İletişim ve İnsan Kaynakları Departmanlarından en az bir temsilcinin ekibin içerisinde yer alması gerekiyor. Çalışanlar, geri-bildirimlerini bir IT uzmanı yerine, sosyal bilimlerde uzman bir kişiye yapması, iletişimin kolaylığı açısından faydalı olacaktır.

Aslında, web platformların başarı sağlaması için 7’den pek çok özellik sıralayabiliriz. Ancak temelde ortak olan noktaların bu olduğunu düşünüyorum. Olması gereken başka temel noktalar için sizce neler olmalı, fikirlerinizi almaktan memnuniyet duyarım.

Kral Baykuş - Medium