Hemen hemen hepimiz, internet ortamında ara sıra da olsa, anonim olmaya çalışıyoruz. Belki çoğumuzun bildiği bir servisten ve birkaç güvenlik konusuna girmek istiyorum.

Tor gibi servislerin yavas olduğundan hepimiz sikayet etmekteyiz. Kullanmış bulunduğum serviste en kötü şartlarda 300kb'in altına düştüğünü görmedim hızın. Aslında kullandığım servisin bir de mail hizmeti var.

Güvenli ve mail gönderdiğinizde IP adresinizi de deşifre etmiyor ve belli bir süre geçtikten sonra sunucu tarafından da silinmektedir. Özellikle spam maillerin engelli olması benim en cok beğendiğim bir özelliği. (isterseniz acabilirsiniz). Yazı aslında çok uzun. Daha fazla detaylara girerek yazıyı uzatmak niyetinde değilim ama ufak tefek bilgiler derken yazı biraz uzayacak.

VPN için son zamanlarda çeşitli güvenlik açıkları çıkmakta bildiğimiz üzere. (VPN bağlantısının kopması sırasında IP sızıntısı/Port yönlendirme hilesi vs) Ben özellikle Socks Proxy'nin daha güvenli olduğunu düşünenlerdenim. Özellikle E-devlet kapısına giriş için tercih etmekteyim.(Yurt disina izin vermedim daha) Tabi tek nedeni de bu değil. Genel kullanım için özel yapılandırma yaptığım Chromium tarayıcısını Socks Proxy ve Zenmate ikilisi ile kullanıyorum

Zenmate güvenli mi? gibi olaylara girmeyeceğim. Kontrol etmek isteyenler Zenmate ile WebRTC ikilisini arastirabilirler. SSH üzerinden VPN için Sshuttle uygulamasını incelemenizi öneririm diyerek asıl olayımıza dönelim.

Riseup'in, Çeşitli hizmetleri mevcut. (E-mail, VPN vs). Davetiye olmadan da kayıt olabilirsiniz. Başvurduktan 3-4 gün içerisinde, bir olumsuz durum olmazsa onay mailini almış olmanız gerekir.

Network manager için, Riseup'ın şöyle bir anlatımı mevcut sitelerinde. [Adress]
Bizlerin trafigi sifrelemek icin kullanacağımız uygulama Bitmask, açık kaynak kodlu bir yazılım.

Ubuntu için yükleme talimatları:
Wily Werewolf (15.10)

scription">Kod:
sudo -s
add-apt-repository "deb http://deb.bitmask.net/debian wily main"
wget -O- https://dl.bitmask.net/apt.key | apt-key add -
apt-get update
apt-get install bitmask leap-keyring
Vivid Vervet (15.04)

description">Kod:
sudo -s
add-apt-repository "deb http://deb.bitmask.net/debian vivid main"
wget -O- https://dl.bitmask.net/apt.key | apt-key add -
apt-get update
apt-get install bitmask leap-keyring
Diğer linux dağıtımları buraya
Son olarak yazıyı yazmadan önce hız testini göstermek adına bir Ekran görüntüsü aldım.(Video açtım ve indirme yaptım.)

Şimdi belki soranlar olabilir. Statusbar içerisinde internet hızı 2000kb üzerinde iken, bitmask uygulamasında neden 1000kb civarında diyenleriniz olabilir. Hemen bir açıklama yapayım. Statusbar 1 sn'de bir güncelleniyor diyerek
yazıyı bitireyim.Ubuntu Türkiye Forumu: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50102.0