Google Görsel aramalarında 'Cizre' yazınca benim tarayıcımda (Comodo DNS ekli Superonline İzmir bağlantısı ve sıfır internet geçmişi ile herhangi bir oturum açılmamış halde Mozilla Firefox) ilk sayfa tamamen makalede belirtildiği gibi savaş görüntülerine ait. Ama Radikal Blog'da yazan Misal Adnan YILDIZ'ın belirttiği gibi 12'de 12 çıkmasını sağlayan durum da Yeni Zellanda'dan kontrol etmiş olması. Onun aktarmak istediği yoğunluğun daha fazlası olmasına rağmen Misal Adnan YILDIZ'ın makalesine bakalım. Nicelikten çok Nitelik... Değil mi?

Google'a 'Cizre' Yazınca 12'de 12!

Google'ın onlina araştırma motoru N-gram'a göre, 20. yüzyılın ortalarından itibaren, İngilizce 'impossible' (olanaksız-imkansız) kelimesinin kullanımı birden düştü. Bana son haftalarda yükselen kalp atışlarıyla yüceltici, tatlı-sert, öğretici ve bazısı küfürlü postalar atan ve giderek çoğalan okura bir sorum var: Artık-Görsel Kapitalizm ve Yeni Türkiye derken; Yeni Zelanda'dan 'Cizre' yazarak taradığınızda, Google görselde çıkan resimlerin ilk 12'sinde savaş gösteriyor. 12'de 12. Adını bir türlü koyamadığımız: Döyti Firi-Firişop Savaşı. Acaba sizin arama motorunuz ne diyor?
Sürekli takip ettiğim sitelerden siyasihaber2.org'un Feysbuk sayfasına yeni yüklenmiş bir video var.

(www.facebook.com/siyasihaberorg/) Gazeteci Fatih Pınar'ın 14 Aralık'tan beri süren sokağa çıkma yasağının ardından 2 Mart'ta Cizre'de gerçekleştiği video röportajlarından oluşan bu kayıt, sabahtan beri beni içine hapsetti. Kayıt. Ağıt. Çıkamıyorum. Frankfurt Okulu, "Hiçbir kavram, gerçeğin tam kendisini açıklayamaz" der ya, benim için de hiçbir görüntü olanları anlamaya yetmiyor.

O bodrum katlarındayız. Tarifsiz sivil acılardan ve zulme mecburi şahitliklerden oluşan bu röportajların birinde, acısı gözlerinden okunan öfkeli bir kadın bize bakarak, "...yeni doğan bebekler de mi PKK'ydı? ...hem de yanarak öldüler bu insanlar... kim kaldırabilir bunu, ben kaldıramıyorum..." diyor. Hemen sonra büyümek zorunda kalmış bir çocuk: "...şimdi çaresiziz, ne yapacağımızı da bilmiyoruz..." diye bize bakıyor. Genç bir adam "Biz önce inanmadık; sonra DNA istediler, verdik. Gittik baktık. (...) Biz de çözemedik. Alın bu senin baban dediler..." derken, benim için zaman duruyor. O anda. HDP'li Figen Yüksekdağ "Arkadaşlar, burası Cizre'de katledilen bir kadın direnişçinin çırılçıplak soyularak bedeninin teşhir edildiği yer..." diyerek parmağıyla bir yeri gösteriyor; bir sonraki fragmanda orta yaşlı bir amca kırgın, ona bakıp "Siz niye bize sahip çıkmadınız?" diye soruyor: "Niye Faysal Sarıyıldız'ı tek başına bıraktınız?" Öfkeli kadın, ellerini açarak, kaldığı yerden devam ediyor: "Canlarımız gitti, mallarımız gitti. Ama yine de yıkılmadık. Gitmiyoruz bir yere, çünkü biz buralıyız..."

Cizre, savaştan çıkmış gibi. Talan. Haber hafızamızdan hatırladığımız Ortadoğu'dan, Bağdat'tan, Şam'dan, Kahire'den, Gazze'den, Beyrut'tan farkı yok. Kamerasıyla şehri okutuyor bize Fatih Pınar: "Nerdesiniz Apo'nun kızları?" diye yazılı duvarın birinde, diğeri ise, "Alperenler 58 Cizre'de, Sivaslı Yiğido" ve "Öldüler itler"... Sonra Kürtçe bir ağıt kesiyor videoyu. Keşke anlayabilsem. Keşke bu dili anlayacağım bir eğitime, bu acıyı bütün derinliğiyle duyabileceğim bir dilbilgisine sahip olsam. Diyebiliyorum. Yorumları okumaya cesaretim yok...

Artspace NZ'de geçen sergi sezonunda, hemen her gün izleme şansım olduğu, belki de en çok kendim için programladığım bir video yerleştirmesi vardı. Sıkı yazıları ve iyi filmleri bilinen, Berlin'de yaşayan sanatçı Hito Steyerl'in, 2015 tarihli kompleks yerleştirmesi, 'Duty Free Art' yani 'Döyti Firi Sanatı' ya da 'Firişop Sanat' işinde, vergisi ödenmeden dolaşan dev küresel sanat(lar) yatırımının aslında silah endüstrisi tarafından desteklenen, bir değer yaratma-vicdan yıkama-göz boyama ekonomisi olduğunu ifşa ediyor. Bu çoklu medya, ayakta duran -birinde sunum yaparken kendini karşıdan çektiği, diğerinde kullandığı bilgisayar ekranını gösterdiği- iki monitörden; artı, içi beyaz kumla dolu bir havuza tepeden yansıttığı dijital, grafik ve animasyon dosyayı sürekli döndüren (loop) bir projeksiyondan oluşuyor. Hayal etmesi güç. Adeta normal insan boyunda bir diz üstü bilgisayarı ya da bir robot gibi görünen bu yerleştirme 'araştırma odaklı' sanatsal pratiklerin sunum dilinde geldiği noktaya en iyi örnek. Next level. Steyerl'in sunumu, Şam'da başlıyor, Diyarbakır'la devam ediyor ve Uzakdoğu'yu geziyor. Adeta bir rapçi gibi. Dünya üzerinde uçuyor. Evliya Çelebi Bugün.


Artspace NZ'daki Hito Steyerl'in 'Duty Free Art' yerleştirmesi...

İlk hikaye bize yakın: Suriye'de iç savaş çıkmadan hemen önce, Asad'ın eşi 'first lady' Asma Al Asad, Şam Ulusal Müzesi'nin Paris'in Louvre'unu ve Bilbao'nun Guggenheim'ını örnek alarak güncellenmesi için mimari bir yarışma düzenlemiş. Sonucu bir türlü kamuya açıklanmasa da, mimarlarla iletişime geçilmiş ve neredeyse ilk araştırma ziyareti takvimi organize edilmeye başlanmış. Bile. 2012 yılında ortalığa dökülen WikiLeaks yazışmalarını takip ederek bu bilgilere ulaşan Steyerl, bölüm bölüm farklı notları anlattığı sunumunda konuyu bir ara -tesadüfen benim de o sırada yanında olduğum- kendi Diyarbakır ziyaretine getiriyor. O sırada, Diyarbakır'dan sanatçılarla beraber ağırladığımız Steyerl, Kobane'den kaçanların sığındığı sanat merkezinin 'bir mülteci kampına' dönüşmesini- boşken çektiği köratörün asma katta duran masası ile ilişkilendirmişti. Herhalde aklından Giorgio Agamben'in 'Olağanüstü Hal'i geçmiştir. Tesadüf bu ya, sanat merkezi camında hala bir sergi afişi asılıydı. Sergiden kalan tek şey. Diğer bütün galeri alanı yataklar ve bunları ayıran ipte dikine asılı çarşaflarla kaplıydı ve içeri dalıp çıkan Hito şartların iyi olduğunu söylemişti. Diye hatırlıyorum.
Batı Almanya Başbakanı Willy Brandt'ın Varşova'da diz çökerek özür dilediği siyah beyaz resmin üzerindeki sergi başlığı öyle diyordu: 'Bir Daha Asla!: Geçmişle Yüzleşme ve Özür'. Sunumunda 'Hayali Cemaatler'in yazarı Benedict Anderson'a referans veren Steyerl, "Bir ulus inşa etmek için tarihini hikayeleştirecek bir müze ve zamanla kimliğini tasarlayacak basılı kapitalizm gerek" diyen yazarı şöyle düzeltiyor: "Bugün basılı kapitalizm yerinde data kapitalizmi ve giderek yenisi açılan birçok müze var. Bir müze kurmak için bir ulusa gerek yok."

Google'ın online araştırma motoru N-gram'a göre, 20. yüzyılın ortalarından itibaren, İngilizce 'impossible' (olamaz-olanaksız-imkansız) kelimesinin kullanımı birden düştü. Bunu görsel teknolojilerle, filmle ve internetle ilişkilendiren Hito'dan ilhamla... Bana son haftalarda yükselen kalp atışlarıyla yüceltici, tatlı-sert, öğretici ve bazısı küfürlü postalar atan ve giderek çoğalan okura bir sorum var: Artık 'Görsel Kapitalizm' ve 'Yeni Türkiye' derken; Yeni Zelanda'dan 'Cizre' yazarak taradığınızda, Google görselde (images) çıkan resimlerin ilk 12'sinde savaş gösteriyor. 12'de 12. Adını bir türlü koyamadığımız: Döyti Firi-Firişop Savaşı. Acaba sizin arama motorunuz ne diyor?


Google Images Cizre!

Hito Steyerl: Döyti Firi-Firişop Sanat
http://www.e-flux.com/journal/duty-free-art/

Misal Adnan YILDIZ