Hyundai, 86'ıncı Cenevre Otomobil Fuarı'nda yepyeni bir modelinin dünya prömiyerini gerçekleştirerek tüm zamanların en yenilikçi alternatif yakıtlı otomobil serisine öncülük etti.

Güncel modellerinde olduğu kadar gelecekteki ürünlerinin inovatif yeniliklierini de artıran Hyundai, hibrid, plug-in benzinli hibrid ve elektrikli motorları sadece tek bir model çatısı altında buluşturdu.


Hyundai IONIQ

Her geçen gün artan akaryakıt fiyatları ve aynı zamanda doğaya karşı sorumluluklar göz önüne alınarak geliştirilen Hyundai IONIQ, tamamen yeni bir platform ve esnek motor özellikleri sayesinde eğlenceli bir sürüş sağlıyor. Hibrid, elektrikli ve şarjlı elektrikli olmak üzere aynı gövde tipinde üç farklı elektrikli motoru dünyada sunan ilk otomobil olan IONIQ, düşük seviyeden sıfır emisyona kadar uzanan üstün sürüş deneyimi vaad ediyor.


Geleceğe yönelik etkileyici tasarımıyla Hyundai’nin geleneksel çizgilerine bambaşka bir bakış açısı getiren IONIQ, hibrid sınıfına üstün bir yakıt ekonomisi sunuyor. IONIQ, sınıf liderliğini hedeflediğinden, yakıt verimliliği haricinde konforlu iç mekanı, çekici tasarımı, eğlenceli sürüş özellikleri ve üst düzey donanımlarıyla da öne çıkıyor. Hyundai’nin Cenevre Otomobil Fuarı'ndaki en önemli yeniliği olan IONIQ, segmentindeki güncel Hyundai modellerinden yüzde 25 daha hafif bir gövdeye sahip. Bu sayede daha ekonomik bir tablo çizen otomobil, günümüzün mobilite ihtiyaçlarına da son derece etkili bir alternatif.


IONIQ Hybrid'de yeni geliştirilen 1.6 GDI dört silindirli Kappa benzinli motor ve son teknoloji lityum-iyon polimer batarya bulunuyor. Benzinli motor 105 beygir güç ve 147 Nm tork üretirken bataryanın gücü ise 32 kW. Bu kombinasyon ile yüzde 40 termal verimliliğe ulaşıp rakiplerine kıyasla en iyi rakamı sunan IONIQ Hybrid, ortalama km başına 79 g'lık CO2 emisyonuyla da dikkat çekiyor.


Şarjlı IONIQ Plug-in ise Hybrid gibi 1.6 GDI benzinli motorla 45 kW'lık elektrikli motoru bir arada sunuyor. IONIQ Plug-in sadece elektrikli motorla 50 km’nin üstünde menzil sunuyor.


IONIQ Electric ise 88 kW (120 HP) gücündeki elektrikli motor ile 250 km'den fazla yola yapılabiliyor ve 165 km/s maksimum hıza çıkılabiliyor. Sadece elektrikli olduğu için sıfır emisyonla çevreye zarar verilmiyor. Yeni geliştirilen çift kavramalı 6 ileri DCT şanzımanla donatılan otomobil, oldukça iyi bir yakıt ekonomisi sağlarken aynı zamanda keyifli ve konforlu bir sürüş vaad ediyor.


Modern dizaynı ve geriye doğru uzanan göz kamaştırıcı hatlarıyla gelecek nesil Hyundai otomobillerinin nasıl olacağı sorusuna da cevap vererek heyecan uyandıran IONIQ, geleneksel akıcı tasarım felsefesinin evrim geçirmiş hali olarak kabul ediliyor. IONIQ, coupe-benzeri siluetiyle de dikkat çekiyor. Hava akışını yönetmek için geliştirilen tasarımı sayesinde sınıfındaki en aerodinamik otomobillerinden biri olarak öne çıkıyor. Sadece 0.24 gibi olağanüstü bir Cd değeri sunabilen otomobil, bunu aktif ve pasif aero özellikleriyle birleştiriyor.


Müşterilerinin çeşitli yaşam tarzlarına uygun olarak geliştirilen IONIQ, akıllı telefon kullanıcılarının büyük çoğunluğu için Catering, Apple CarPlay ve Android Auto dahil olmak üzere bir çok gelişmiş konfor, rahatlık, güvenlik bağlantı özelliklerini bir arada sunuyor. 7-inç TFT bilgi ekranıyla takip edilebilen hibrid sisteminin yanı sıra multimedya ünitesi de kokpitteki bu teknolojik ekrandan yönetilebiliyor.


Genesis G90

Hyundai'nin fuardaki bir diğer yeniliği ise Genesis markası oldu. Yeni ve lüks bir marka olarak hayatına devam eden Genesis, ilk modeli olan G90'ı Avrupa pazarında ilk kez görücüye çıkarak gerçekleştirilen prömiyerle ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başardı.
Genesis G90, dünyanın en iyi teknolojik yeniliklerini, kolaylık ve dinamik performansı en yüksek seviye ile sunarak lüks sınıfa bambaşka bir bakış açısı getiriyor. Avrupalı rakiplerinin aksine daha yüksek donanım seviyesini ve üstün konforu sunabilen G90, gelişmiş özellikleriyle üst düzey kullanıcılara hitap ediyor.

Radikal