Facebook, Canlı Yayın özelliğini Android cihazlarına getireceğini duyurdu. Özelliğin, gelecek haftadan itibaren ABD'den başlamak üzere kullanıma sunulması bekleniyor.Facebook'un, geçtiğimiz ay Google'a yaşaması muhtemel sorunlar nedeniyle, Android cihazlarında yer alan Google Play Store'dan uygulamalarını çekebileceğine dair sinyaller vermişti.

Bunu test etmek amacıyla bir haftalığına Facebook uygulamasını Google Play Store’dan kaldıran Facebook'un, herhangi bir kullanıcı eksikliği tepkisini almayınca, bunu uygulamaya koyacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Android Central'da yayınlanan habere göre şimdiki süreçte ise Facebook, "Canlı Yayın" özelliğini Android cihazlarına uyumlu hale getireceğini açıkladı.

Önceki sürümünde yalnızca iOS işletim sistemine sahip Apple cihazlarında kullanıcılara hizmet veren "Canlı Yayın" özelliğinin Android platformuna gelip gelmeyeceği ise merakla bekleniyordu.
Özellik Nasıl Kullanılacak?

Önümüzdeki haftadan itibaren ABD'den başlayarak kullanıma sunulacak özellik kullanmak için şu adımları takip etmeniz yeterli;

- Facebook ileti yazma bölümünden haber kaynağı tercihlerinden canlı video özelliğini seçmeniz gerekiyor.

- Bu aşama, size yapacağınız canlı videoyu yayına katılan herkesin sizi göreceği uyarısını yapan bir bildirimi ekrana getirecek.

- Siz de bu aşamada, videonun kimlere yönelik olacağını belirleyerek, yayına katılabilecek seyircileri seçebileceksiniz.

- Ardından başlayacak canlı yayında, izleyicilerin isimleri, sayıları vb. bilgiler ekranda yer alacak. Ayrıca yayını kaçıranlar için bir de "Zaman Çizgisi" özelliği bulunacak. Kaçıranlar bu özellik sayesinde, kaydedilen yayını daha sonrasında izleyebilecekler.

Google Play Store'daki stratejisini değiştirerek, "Canlı Yayın" özelliğini Android cihazlarına da getiren Facebook'un bu hamlesinin nasıl sonuçlanacağını bekleyip göreceğiz.

SDN