Amerika Birleşik Devletleri'nin dev şirketleri FBI'ın kişisel verilerin paylaşılması konusundaki baskısına karşı birbirlerini desteklemeye başladılar. Facebook ve Twitter, Apple'ın arkasında.Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletindeki San Barnerdino terör saldırısı sonrası zanlılardan birisinin telefonunun şifresinin kırılması için FBI, Apple'a hukuki yollardan baskı yapıyordu. Apple ise iOS'a bir arka kapı açılması istendiği için FBI'ya yardım etmeyi reddediyordu. Bazı devlet yetkilileri tarafından teröristlerin mahremiyetini kendi masum vatandaşlarının üstünde tuttuğu konusunda eleştirilen Apple'a sosyal medya devlerinden destek geldi.

Facebook ve Twitter tarafından yapılan açıklamalarda Apple'ın kararına destek verildi. Facebook'un açıklamasında şu sözlere yer veriliyor: "Terörü lanetliyoruz ve kurbanların aileleriyle tamamen dayanışma içindeyiz. Terörizmi öven, yayan ve planlayanların facebook'ta yeri yoktur. Buna karşın şirketlerin güvenliklerini zayıflatacak baskılara karşı savaşımıza kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Bu tür istekler tüyler ürpertici emsaller oluşturabilir ve şirketlerin önünde engel olur."

Bu açıklamada kısa bir süre sonra Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey "Tim Cook ve Apple ile dayanışma içindeyiz. Bu konudaki önderliği için teşekkür ederim" açıklamsını yaptı. Daha önce Google'ın CEO'su Sundar Pachai de Apple'dan istenen şeyin ileride bütün firmalar için sorun teşkil edebileceğini söylemişti.Her ne kadar bazı devlet yetkilileri Apple'a karşı tavır almış olsalar da ABD'nin yeni başkan adayları Bernie Sanders ve Hillary Clinton gibi isimler bir orta yolun bulunması gerektiği kanaatindeler. Şu an Apple'ın öyle bir niyeti yokmuş gibi görünüyor; çünkü firma en küçük bir güvenlik ihlaline izin vermeyeceğini söyleyen açıklamalar yapıyor.


Kaynak: http://www.theguardian.com/technolog...rdino-shooting