VMware Horizon ailesinin desktop sanallaştırma tarafındaki View ürününde kullanılan Link-Clone desktoplar aslında tek bir replica üzerinden çalışır. Normal şartlar altında oluşturulan bu replica vm silinmesi veya envanterden kaldırmaması adına korunur ve bu replica vm'in composer komutları ile yönetilmesi gerekiyor. Bazı durumlarda View üzerindeki desktop pool'u silinirken vCenter ile haberleşememesi veya view connection/composer sunucularının direkt silinmesi durumunda replica vm envanterde kalabiliyor. Sanal makineye sağ tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşır ve bu replicayı kaldıramazsınız.

Bu replica vm'in kaldırılması için manuel bir yöntem olarak aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz fakat bunun için composer server'ın olması gerekli.

Composer server üzerinden komut satırı açıp cd ile aşağıdaki dizinlerden sizin için uygun olana gidin.


scription">PHP- Kodu:
C:\Program Files\VMware\VMware View Composer (32 Bit)
C:\Program Files (x86)\VMware\VMware View Composer (64 Bit

Ardından aşağıdaki komutu çalıştırın,bilgileri kendi ortamınıza göre düzenleyin.

description">PHP- Kodu:
sviconfig -operation=UnprotectEntity -DsnName=DSN_ADINIZ -DbUsername=DB_KULLANICI -DbPassword=DB_PAROLA -VcUrl=https://VCENTER_ADRESI/sdk -VcUsername=VCENTER_KULLANICI -VcPassword=VCENTER_PAROLA -InventoryPath=/vDC_NAME/vm/VMwareViewComposerReplicaFolder/REPLICA_KLASOR_ADI -Recursive=true 
Bu işlemden sonra replica vm'e sağ tıkladığınızda "Remove from Inventory" seçeneğinin aktifleştiğini göreceksiniz.

Fatihsolen.com