Ahu Öztürk'ün ilk uzun metrajlı filmi 'Toz Bezi' 66. Berlinale Film Festivali Forum bölümüne seçildi. Uluslararası prömiyerini Berlin'de yapacak olan film, iki gündelikçi kadının İstanbul'daki hayat mücadelesini anlatıyor.
İki gündelikçi kadının İstanbul'daki hayat mücadelesini anlatan, Ahu Öztürk'ün ilk uzun metrajlı filmi olan 'Toz Bezi' 66. Berlinale Film Festivali Forum bölümüne seçildi. 11-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde gösterilecek filmin başrollerini Nazan Kesal ve Asiye Dinçsoy paylaşıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Mehmet Özgür, Serra Yılmaz, Didem İnselel ve Gökçe Yanardağ var.

Daha önce çekitiği kısa filmi 'Açık Yara'yla Rotterdam, İstanbul, Kudu's, Saraybosna ve, Beyrut'ta çeşitli festivallere katılan Ahu Öztürk'ün yazıp Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün yapım desteğiyle yapılan filmin tamamı Maltepe Belediyesi'nin de desteğiyle İstanbul'da çekildi.'Toz Bezi' iki gündelikçi kadının temizliğe gittikleri evlerdeki insanlarla kurdukları ilişki, gündelik çatışmaları, kendi arkadaşlıkları-kardeşlikleri ve bu yakın arkadaşlığın hiyerarşisi, hayata tutunma çabası, kadınlık, annelik, temizlik ve yoksulluk üzerine bir film. Nesrin ve Hatun şehrin yoksulluğu ve zenginliği arasındaki bir vagonda gelip giderken, hayatı anlamaya ve kendilerine gidecek yollar bulmaya çalışır...

Radikal