Assassin's Creed Chronicles: India

Bir zamanlar Ubisoft denildiğinde akla ilk gelen kaliteli oyunlar olur, sadece etikette Ubisoft yazması bile önümüzdeki ürünü düşünmeden satın almamızı sağlardı. Ne yazık ki artık öyle değil...
Asaassin's Creed; özellikle ilk üç oyunuyla birlikte hepimize unutulmaz anlar yaşatan, devrimsel olmasa bile oyunlara yenilik getiren ve başarılı karakterleri ile bizleri kendine bağlayan çok sağlam bir seriydi. İşlerin ne zaman değişmeye başladığını ya da Ubisoft'un oyuncuların gönlündeki tahtı ne zaman terk ettiğini size anlatmama gerek yok sanırım.


Ubisoft'u bir kenara bırakıp Assassin's Creed Chronicles'a gelelim. Son zamanlardaki başarılı 2D ve side-scrolling oyunlarla birlikte Assassin's Creed Chronicles serisi için oldukça umutluydum. Yoğunluk ve biraz da unutkanlıkla serinin ilk oyunu China'ya göz atamamıştım, fakat India'yı oynama fırsatını da geri çeviremezdim.


Assassin's Creed Chronicles: India, bizleri oyunun giriş kısmını ve hikayesini özetleyen bir günceyle karşıladıktan sonra yeni maceramıza ilk adımlarımızı atıyoruz.
Assassin's Creed Chronicles: India, oldukça renkli ve belirli bölgelerde gerçekten de yaşayan bir atmosfere sahip. Hindistan havasını muhteşem derecede olmasa da alabiliyorsunuz. Ayrıca çevrenizde işaretli olması gereken nesneler ve bazı efektlerde kullanılan tasarım seçimi oldukça tatlı gözüküyor.


Oyunda ilk gözümüze çarpan animasyonlar (belirli bölgelerde gerçekten de beklemediğiniz kadar iyi olabiliyor) ve 2D bir oyun için başarılı diyebileceğimiz grafikler oluyor. Çok fazla efekt kullanılmadan yaratılan atmosfer ne sizi alıp götürüyor, ne de eksiklik hissi yaratıyor.
Oynanışa ve oyun dinamiklerine geldiğimizde ise işin rengi değişmeye başlıyor.


Birinci görev için ekran yavaş yavaş açılırken ilk uyarımızı alıyoruz. Ne kadar az adam öldürürsek ve gözden uzak olursak o kadar çok puan kazanırız. Süper... Zaten gizlilik temalı oyunları daha zorlu ve eğlenceli hale getiren de budur. Ayrıca kazandığımız puanlar sayesinde her bölümün sonunda yeni yetenekler kazanabilir ya da eşyalarımızı geliştirebiliriz. Güzeel... Demek ki oyun bizi gerçekten de gizlilik ögelerini kullanmamız için zorlayacak.
Fakat ne yazık ki kahramanımız Arbaaz Mir'in kontrolünü ele aldığımız gibi gizlilik faktörlerinin çok da başarılı olmadığını görüyoruz. Karşılaştığımız muhafızlar birçok oyundan alışık olduğumuz görüş açılarına sahipler ve eğer bu görüş açısının dışında kalabilirsek bizi hiçbir şekilde göremiyorlar. Mesela güpegündüz karşınıza çıkan birisinin önünde çömeldiğinizi düşünün. Sizi görebilir mi? Assassin's Creed Chronicles'a göre hayır!


Tamam, gizlilik faktörlerini oyuna dahil etmek zordur, fakat son sürat koşarken hiç ses çıkartmamak!


İlk iki görevi yaparken fark ettim ki ciddi ciddi sıkılmaya başladım. Daha oyunun başı, sonraki görevler daha iyi olacaktır diyerek devam ettiğim oyunun bazı görevleri gerçekten de eğlenceli, fakat büyük bir çoğunluğunda aradığımı bulamadım.


Kimi bölümlerde oyun bizden kimseyi öldürmememizi, kimseye gözükmememizi ya da belirli bir sürede bir noktaya ulaşmamızı isteyebiliyor. Bu tip meydan okumalar oyuna kimi zaman heyecan, kimi zamanda taze bir hava katıyor. Fakat kontrollerden yeterli hızda tepki alamamak gayet sinir bozucu olabiliyor.
Oyunda genel olarak bug/böcükle karşılaşmadım diyebilirim. Fakat bazen biraz önce yaptığınız şeyi tekrarlayamıyorsunuz. Burada bahsettiğim becerememek değil. Mesela daha önce dumanla sersemletip sonrasında kılıcımla öldürdüğüm bir muhafızı aynı yerde yakalıyorum, aynı noktaya bombayı atıyorum ve aynı noktada saldırıyorum. Bu durumda kimi zaman dumanın işe yaramadığı, kimi zaman muhafıza dokunamadığım, kimi zaman da karakterimin kendi kendine alt kata altlayıp varlığından bile haberdar olmadığım, ekranda gözükmeyen başka bir muhafıza saldırdığı oldu. (Ki, durumdan emin olmak ve kendi yaptığım hatalar yüzünden oyunu boşu boşuna gömmemek için aynı yerleri tekrar tekrar kontrol ettim.)

Oyunun hikayesine ve karakterlerine gelelim. Hikaye beklediğimiz gibi detaylı ya da orijinal değil. Tamam, farklılık yaratmak için Assassin's Creed'in kimliğinden şaşmamak lazım ama oldukça küçük ve yeni fikirlerle hikaye gayet başarılı hale getirilebilir.


Ne? Assassin's Creed zaten ana oyunlarında mı rotan çıktı? Yok canım, öyle değildir o iş...


Oyunda ilerledikçe biraz daha zorlu bölüm tasarımları ve daha karmaşık bulmacalar bekliyorsunuz, fakat 1-2 görevin dışında bunu başarabilen çıkmıyor.
Oyunun final görevi ve bitişi ise çok baştan savma olmuş hissi yaratıyor.
Diğer küçük konulara da değinip artık toparlayalım derim.


Assassin's Creed Chronicles: India'nın daha sağlam bir kahramana sahip olmasını beklerdim. Hafif Ezio tadı veren karakterimizin soğuk kanlılığı bir yerden sonra duygusuzluğa/tepkisizliğe dönüşüyor, bir anlam ifade etmemeye başlıyor. Seslendirme sanatçıları belli ki en iyi performanslarını sergilememişler. Ayrıca senaryo ve metin fazla basit.


Envanter çeşitliliği az, fakat çok da göze batmıyor. Eşyaları kullanma işi hantallığından biraz daha sıyrılsa oyun çok daha akıcı ve eğlenceli olabilir.

Karar

Gelelim en önemli kısma. Assassin's Creed Chronicles: India satın alınmayı hak eder mi, verdiğimiz paranın hakkını öder mi? Eğer başarılı bir 2D (2.5D) ya da gizlilik temalı oyun istiyorsanız hayır! Aynı ücrete ya da daha altına Ori ve Mark of the Ninja gibi çok sağlam örnekler varken Assassin's Creed Chronicles: India, indirim dönemlerinde kütüphanemize katabileceğimiz bir yapım. Assassin's Creed ile Hindistan'ı ziyaret etmek ve seriye dair ufak hikayeleri deneyim etmek eğlenceli. Fakat yeterli olmayan gizlilik ögeleri, tepki sıkıntısı çeken kontroller ve üzerine düşülmemiş senaryosu ne yazık ki Assassin's Creed Chronicles: India'nın hanesine artıdan çok eksi yazdırıyor.

Emre Özdemir
IGN