Memobottle'lar Avustralya'nın ikinci en büyük şehri Melbourne'da doğmuş olan ilginç bir proje. Projenin tasarımcıları Jesse Leeworthy ve Jonathan Byrt gün içinde en sık tükettiğimiz besin öğesi olan suyu nasıl kreatif bir görünümün içinde ve nasıl daha pratik taşıma olanaklarıyla sunabiliriz fikrinden hareket ederek Memobottle'ları tasarlamışlar.

Plastik şişelerin yaydığı tehlikenin de bilincinde bir tasarım izleği çizen ikili 'çevre dostu' cümlesini projelerinin mottosu yapmış. Defalarca tek içimlik su şişeleri almaktansa sürekli kullanılabilecek bir su taşıyıcısı nasıl olurdu? Harika olurdu.
Fikirlerini istatiksel olarak da değerlendirmeye tabi tutan ikili yalnızca ABD'de yılda 50 milyarın üzerinde su şişesinin satıldığını bunlardan 1.500 tanesinin ikinci kullanımdan sonra çöpe atıldığını tespit etmişler. Bunun hem çevre, hem de ülke ekonomisi için son derece olumsuz olduğunu vurgulayan tasarımcılar bir sonraki aşamada projeyi bu durumu nasıl en aza indirgeyebiliriz'i düşünerek şekillendirmeye başlamışlar.

Sonra da ortaya laptopların arasına ve kot pantolonların arka ceplerine sığabilen A5 ve A6 Memobottle'lar çıkmış. Bisiklet kullanıcıları, araba kullanıcıları, iş adamları, öğrenciler... büyük bir alan incelemesi yapan Jesse Leeworthy ve Jonathan Byrt A4 ve A6'lara alan bazlı aksesuar eklemeleri de yaparak ürünlerini kusursuz hale getirmeyi başarmışlar.
Geleneksel su şişelerinin işlevselliğinde optimize edilen bu şişeler birer kağıt görünümünde. Uluslararası kağıt boyu kabul edilen A5 ve A6 bu yüzden Memobottle'lar için model ismi olarak uygun görülmüş. Bu yönüyle Memobottle sadece bir su içme aracı değil etrafınızdakilerin zihniyetine ve bakış açısına da fark getirebilecek bir fikir.

%100 çevre dostu malzemeden üretilen ürünler sağlıklı su içme deneyiminin ulaştığı en son nokta.

A5 Memobottle

A5 Membottle projenin seyahat, ofis içi ortam ve okul kullanımları için ideal olan modeli. 750ml'lik dolum alanına sahip olan A5 su tiryakilerini oldukça memnun ediyor. Her A5 biri siyah biri beyaz olmak üzere iki adet kapak, bir adet not defteri ve geri dönüştürülebilir özel ambalajla geliyor.
A5'in maksimum sıcaklık dayanıklılığı ise 50 santigrat derece. A5'i ılık suda ve elde yıkamanız şiddetle tavsiye ediliyor.

A5'in boyutları ise: 243mm x 148mm x 30mm

A6 Memobottle

Kendisi için minik Memobottle da denebilir. Cebe ve el çantasına kolaylıkla sığıyor. Üstelik dilerseniz koşu esnasında rahatça elinizde savurabilirsiniz. Aktif bir sosyal yaşamınız varsa ve gününüzün büyük çoğunluğu dışarıda hareket halinde geçiyorsa A6 sizin modeliniz olmaya aday.


Her bir A6 tıpkı A5 gibi siyah beyaz iki kapakla geliyor. A5'ten farklı olarak A6'nın geri dönüştürülebilir ambalajı yok. Neden böyle bir ayrım yaptıklarına ben de anlam verebilmiş değilim. Vardır bir bildikleri.

A6 375ml su taşıma kapasitesine sahip.

Boyutlarına gelince: 195mm x 112mm x 30mm

Gürcan ÖZTÜRK

Medium