Yılın en büyük otomotiv buluşması Detroit Otomobil Fuarı kapılarını açıyor. Avrupalı üreticilerin en lüks modellerini ilk kez sergilediği fuarda, Mercedes yeni E Serisi, Volvo S90 ve BMW X4 M gibi özel modeller ilgi görecek.

Yılın ilk büyük buluşması olarak kapılarını açan Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS) 24 Ocak tarihine kadar ziyarete açık kalacak. Şehrin ekonomisine de büyük bir katkı sağlayan fuarda, bu yıl katılım ve ziyaretçi rekorunun da kırılması bekleniyor. Fuarın yıldızlarıysa, en büyük pazarları Amerika olan lüks modeller oldu. Bunun dışında, konsept ve süper spor otomobiller de fuarda geniş bir katılımla tanıtılıyor.

E SERİSİ YEPYENİ
Bu yılki Detroit Fuarı’nın en önemli yeniliklerinin başında Mercedes’in tümüyle yenilediği E Serisi geliyor. Ağabeyi S Serisi’ne karıştırılacak kadar benzeyen yeni modelde, çok sayıda yeni teknoloji de sunulmaya başlanacak. Mercedes E Serisi’nin Türkiye pazarında önemli satış adetlerine ulaşan 1.6 lt benzinli versiyonu yeni modelde de bulunurken, 2.2 lt hacimli dizel motor yerini 2.0 lt (195 beygir) motora bırakacak. Hibrit versiyonları da bulunacak yeni E Serisi, her açıdan çok daha iddialı bir şekilde satışa sunulacak. Fuarda E Serisi dışında Mercedes, AMG SLC modeli de ilk kez görücüye çıkarttı.

VOLVO'NUN YENİ LÜKS SEDANI

Volvo'nun S80 modelinin yerini alacak yeni modeli S90, Detroit Otomobil fuarında tanıttı. Büyük gövdesi, yüksek donanım seviyesi ve şık hatlarıyla yeni S90, aynı platformu paylaştığı büyük ağabeyi XC90 gibi etkileyici bir model olacak. Geniş ekranları, özel döşemeleri ve teknik ayrıntılarıyla S90, başta Almanlar olmak üzere geniş bir alanda rekabet edecek.

BMW BEYGİRİ ÇOĞALTTI
Detroit Auto Show Fuarı’nda BMW’nin etkileyici otomobili 2 Serisi’nin M versiyonu M2 ve X4 M40 sahneye çıktı.3.0 litre, 6 silindirdi, benzinli motorun görev yapacağı araç 355 HP güç üretecek. X4 xDrive35i ‘nin baz alındığı araç 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlıyor. Son hızıysa 250 km/s ile sınırlanmış durumda. Şubat ayından itibaren Amerika’da satışa sunulacak aracın Avrupa satışı daha sonra başlayacak.


HEDEF LÜKS SINIF
Hyundai artık ayrı bir marka olarak konumlandırdığı Premium markası Genesis’e daha ağır sorumluk yükleyeceğini Detroit’te gözler önüne serdi. 6 yeni modelin ilki olacak E90, dünya pazarlarında lüks sınıfta zorlu bir mücadeleye başlayacak. Uzunluğu 5205 mm olan araçta her türlü konfor ve istenilen iç mekan genişliği fazlasıyla sunuluyor. Araçta 5 lt hacimli (425 beygir) V8 ve 3.8 lt (370 beygir) başta olmak üzere güçlü motorlar sunulacak.


KLASİK SPORTMEN
2000’li yıllara damgasını vuran Porsche‘nin 911 modeli fuarda yenilenmiş yüzüyle sergilenip tekrar yollara çıkıyor. Klasik Porsche çizgilerinin yanı sıra gelecekten bir tat bırakan yeni 911, 3.8 turbo beslemeli 540 beygir gücünde bir motora sahip. Yakıt tüketimini ele alan Porsche son modelinde eski 911’e oranla yakıt tüketimini yüzde 12 düşürerek daha çevreci bir modele dönüştürmüş.