The Hateful Eight - Tarantino gerçeği: Western'lerin en gevezesi

Konu: The Hateful Eight - Tarantino gerçeği: Western'lerin en gevezesi

+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  11/01/2014
  Mesajlar
  2.029
  Ettiği Teşekkür
  85
  71 mesaja 91 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  2

  Standart The Hateful Eight - Tarantino gerçeği: Western'lerin en gevezesi

  Quentin Tarantino imzalı 'The Hateful Eight', yönetmenin alâmeti farikası sayılan bol diyaloglara dayalı bir western. 168 dakikalık filmde silahlardan ziyade karakterler konuşuyor.  Geçen ay festival dolayısıyla eşi Vanessa Redgrave’le birlikte Antalya’ya gelen ‘emektar kovboy’ Franco Nero’nun bir grup sinema yazarıyla yaptığı söyleşide naçizane kendisine şu soruyu yöneltmiştim: “Eastwood’un ‘Unforgiven’ı sonrası türün yatağı değişti. Öte yandan western’in öldüğünü söyleyenler var, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” İtalyan aktörün cevabı şöyleydi: “Bu hep söylenir ama western asla ölmez. Bakın Tarantino, benim eski bir karakterimden yola çıkarak ‘Django Unchained’i (‘Zincirsiz’) çekti, western yeniden canlandı.” Ve ekledi: “Birkaç hafta sonra Tarantino’nun yine bir western olan son filmi ‘The Hateful Eight’ vizyona girecek ve bir kez daha, bu türün ölmediğini, yeniden ayağa kalktığını göreceğiz...”


  Valla biz sinema yazarları ‘The Hateful Eight’i gördük ama ben kendi adıma konuşayım; western’den ziyade Tarantino sinemasının, diyaloglara boğulmuş klasik yapımlarından biriyle daha karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. Amerikalı yönetmenin sinema macerasını biliyor olmalısınız. Eğer bilmiyorsanız da sorun yok, ben hemen hatırlatayım: Vakti zamanında video dükkânında çalışırken kendine yakın hissettiği türlerin her türlü örneğini izleyip ileride tam da ‘Post-modernist çağlar’ın yönetmeni olarak geçmişte hafızasında biriktirdiği onca mirasın harmanlarını kendine özgü biçim ve anlatımlarla önümüze atar. Son dönemdeki favori alanı, 60’lar ve 70’lerin İtalyan sinemasının örnekleri. Mesela ‘Inglourious Basterds’, Enzo G. Castellari’nin 1978 tarihli filminin, ‘Django Unchained’ de benzer şekilde Sergio Corbucci’nin 1966 tarihli yapıtının yeniden yorumlanmasıydı. ‘The Hateful Eight’in ilham kaynağı ise yine Corbucci imzalı ‘Büyük Sessizlik’ (‘Il grande silenzio’) gibi görünüyor. 1968 tarihli bu yapımda öykü, olayların geçtiği yöreye atanan yeni bir şerif, acımasız bir kelle avcısı ve dilsiz bir adalet dağıtıcısı silahşorun etrafında biçimlenir. ‘The Hateful Eight’te ise öykü şöyle: İçsavaş sonrası Amerika’sında karlı bir kış ortamında kelle avcısı John ‘Cellat’ Ruth, yakaladığı kaçak Daisy Domergue’yu Red Rock kasabasına götürmek için bir posta arabasıyla yolculuk etmektedir. Onlara önce bir başka kelle avcısı, Binbaşı Marquis Warren, daha sonra da Red Rock’a yeni şerif olarak atandığını iddia eden Chris Mannix katılır. Ekip, güzergâh üzerinde yer alan Minnie’nin bir tür konaklama yeri olan büyük dükkânında kalmak ister. Lakin dükkânda kadın ve kocası yoktur, yerini baktığını söyleyen bir Meksikalıyla üç konuk vardır. Gece, hepsi için bilinmez bir serüvenin ifadesi olacaktır.


  ‘Lincoln mektubu’
  Tarantino, 168 dakikalık upuzun filmini beş bölümde perdeye aktarırken bu toplam içinde ağırlıklı olarak diyaloglara sırtını yaslamış (ki biliyoruz ki en hâkim olduğu alan bu). Malum, western’de karakterlerden ziyade silahlar konuşur; ‘The Hateful Eight’in ‘ateşli’ sahneleri genel toplamın içinde çok az yer teşkil ediyor. Yolculuk kısmı itibariyle John Ford’un ‘Stagecoach’unu hatırlatan film, öyküdeki sonradan ortaya çıkan gizem nedeniyle Agatha Christie esintileri de yayıyor. Kanlı sahneler de yönetmenin eski bir filmini, ‘Rezervuar Köpekleri’ni akla getiriyor (Bu arada öyküdeki ‘Abraham Lincoln’ün mektubu’ muhabbetinin, ‘Pulp Fiction’daki ‘Le Big Mac’ türü bir vurgunun taze bir versiyonu olduğu kanaatindeyim). Son dönemlerde Amerika’daki siyahların yanında olduğunu gösteren çıkışlarına şahit olduğumuz Tarantino, hayattaki bu duruşunu tıpkı ‘Zincirsiz’de olduğu gibi ‘The Hateful Eight’te de gösteriyor göstermesine de, bazı sahnelerde rahatsız edici bir şekilde maço takılıp gereksizce ‘erkeklik’ taslıyor.  Oyunculuk performansları açısından herkes; başta Samuel L. Jackson Binbaşı Warren’da olmak üzere, Kurt Russell John Ruth’da, Jennifer Jason Leigh Domerque’de, Walton Goggins Şerif Mannix’te, ‘Mr. Orange’ Tim Roth Cellat Mobray’de, ‘Mr. Blonde’ Michael Madsen Gage’de, emektar Bruce Dern General Smithers’da vs. gayet iyiler.

  Ara bir not: Tarantino, ‘Sekizinci filmi’ olarak lanse ettiği bu son adımını sinema tarihi boyunca klasik olmuş az sayıda yapımda kullanılan ‘Ultra Panavision 70’ formatıyla çekerek kasvetli western ortamı yakalamak istediğini belirtiyor. Filmin müziğinde de efsanevi İtalyan besteci Ennio Morricone’nin imzası var.
  Sonuç? Tarantino, bir kez daha kendince serbest bir uyarlamaya soyunurken ‘western’ kisvesi (!) altında adeta bir tiyatro oyunu sahneye koymuş. ‘Gerçek western bu değil’ diyebilirsiniz ama gerçek Tarantino kesinlikle bu...


  Uğur VARDAN - Radikal

 2. #2
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.555
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Sinemanın arıza çocuğu Quentin Tarantino'nun yeni western filmi The Hateful Eight nihayet vizyona giriyor. Üç yıl önce Django Unchained ile sinefil tutkunu olduğu western dünyasına mükemmel bir giriş yapan Tarantino, The Hateful Eight ile de bu tutkusunu kendi çılgınlığıyla donatarak tadına doyum olmaz bir sinema şölenini devam ettiriyor.  The Hateful Eight, Tarantino sinemasının kendine has tüm özelliklerini barındıran bir yapıya sahip. 168 dakikalık uzun bir süre, zeki ve alaycı monologlar, kan ve şiddetin gövdeyi götürdüğü aksiyon sahneleri, her biri nev-i şahsına münhasır özelliklerle donatılmış karakterler geçidi, filmsel zaman kavramıyla oynayan kurgusal yapı, ardı ardına patlayan "twist" bombardımanı, kulağımızı çınlatan enfes müzik kullanımı, hepsi, Tarantino’nun aykırı dünyasını spaghetti western türüyle buluşturan sinemasal ögeler.

  "Quentin Tarantino'nun 8. filmi" yazısıyla başlayan film, tıpkı Django Unchained gibi eski westernlere saygısını sunan bir jenerik fontuyla açılıyor. Tarantino, filmini Lars von Trier'in sürekli kullandığı şekilde çeşitli bölümlere ayırıyor. 5 dakikaya yakın süren uzun açılış sekansı, usta besteci Ennio Morricone'nin yavaş yavaş artıp doruk noktasına çıkan notalarıyla, spaghetti western türünün vazgeçilmezlerinden abartılı ses efekti kullanımına saygı duruşunda bulunuyor. Açılış sekansı ve müzik kullanımıyla Martin Scorsese'nin Shutter Island'ını akla getirdiğini söylemek mümkün.


  Tarantino, filmini 5 bölüme ayırdığına göre, biz de filmi iki bölüme ayırıp değerlendirebiliriz. İlk yarısı tam bir spaghetti western filmlerine saygı duruşu olarak tasarlanan film, aynı zamanda kar soğuğunda geçen ilk 40 dakikasıyla eğlenceli bir yol filmi. Birer birer karakterleri tanıdığımız katmanlı yapı, her olay örgüsünde aynı repliklerin defalarca tekrarlanması gibi mizahi Tarantino ögeleri oldukça baskın.

  The Hateful Eight'i, Django Unchained ile yapı olarak benzeşmesinden ayıran en büyük özellik ise büyük oranda tek mekanda geçen bir film olması. Neredeyse tamamı tek mekanda geçen ikinci yarı, tipik bir Tarantino dünyası çılgınlığı. Django'daki efsane Alexandre Dumas muhabbetinin karşılığı burada Abraham Lincoln olarak tezahür etse de Hateful Eight'in Django'ya göre eksi yönü, bütüne baktığımızda onun kadar akılda kalıcı sahneler bırakamamış olması.

  Filmin adından da anlayacağımız üzere filmdeki sekiz karakterin hiçbiriyle özdeşleşmek pek mümkün değil. İzleyici olarak, nefret edilesi özelliklerle donatılmış anti-kahramanlar ve haydutların yer aldığı küçük bir konaklama yerine hapsediliyor ve onların çekişmelerine tanık oluyoruz. Tarantino'nun bir senarist olarak diyalog yazmadaki üstün başarısı yine tüm karakterlere yansımış durumda. Dingin bir ortamda diyalogların lezizliğini takip ederken sağladığımız konsantrasyon, filmin ani patlama noktalarıyla beraber yerini heyecana bırakarak, Tarantino edepsizliğinin cirit attığı bir şiddet şovuna dönüşüyor.

  Tarantino, üst üste iki western filminde de siyahi bir oyuncuyu başrolde oynatarak türe ayrıksı bakışını devam ettiriyor. Django'da diğer karakterlerin üstün performansı arasında oldukça pasif bir konumda kalan Jamie Foxx, bir başrol olarak pek bekleneni verememişti. The Hateful Eight'te ise tam aksine, Samuel L. Jackson filmin en baskın karakterlerinden birine güçlü enerjisiyle hayat veriyor.

  8 karakter içerisindeki tek kadın olan Jennifer Jason Leigh’in filmin yıldızı olduğunu söylemek gerek. Bu yılki Oscar ve Altın Küre ödüllerinde yardımcı kadın oyuncu kategorisinin en güçlü adaylarından. Film içindeki Kill Bill göndermesi Michael Madsen’ın da yer almasıyla yüzleri gülümseten bir detay.Oswaldo Mobray karakteri ise muhtemelen Tarantino'nun fetiş oyuncusu Christoph Waltz'ın oynaması için tasarlanmış ama olmayınca Tim Roth adeta Waltz’a dönüştürülmüş.


  KARAR

  168 dakikalık uzun süre, zeki ve alaycı monologlar, kan ve şiddetin gövdeyi götürdüğü aksiyon sahneleri, her biri nev-i şahsına münhasır özelliklerle donatılmış karakterler geçidi, filmsel zaman kavramıyla oynayan kurgusal yapı, ardı ardına patlayan “twist” bombardımanı, kulağımızı çınlatan enfes müzik kullanımı. Tarantino’nun aykırı dünyasının spaghetti westernle keyifli buluşması.

  HALİL İBRAHİM SAĞLAM - IGN


+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya
My Blog