Frost & Sullivan'ın otomotiv sektörünü mercek altına alan araştırmasına göre sektörün bugünü ve geleceğine yön veren üç büyük trend önem kazanıyor.
Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan'ın Otomotiv ve Ulaşım Danışman Analisti Melek Öztürk, son dönemde küresel ölçekte en çok öne çıkan konseptlerin başında akıllı mobilitenin geldiğini, akıllı mobilitenin co-operatif ve otomatik sürüş yeteneğinde sürücüye son teknolojiyi entegre eden, çevreye çok daha duyarlı, daha yalın ve en önemlisi daha güvenli yolculuğu amaçlayan bir konsept olarak tanımlandığını belirtiyor. Öztürk, mevcut üst düzey otomobil üreticilerinin alanlarını genişletirken, Ford gibi bir grup otomobil üreticisinin kapsamlı mobilite olanaklarıyla mobilite alanına girdiklerini kaydediyor.

Akıllı mobilite ile kişiselleştirilmiş araçlar

Akıllı mobilitenin otonom sürüş ve 'Öz Öğrenimli Araçlar' olmak üzere, akıllı sürüşün ve mobilite modellerinin gelecekte mobiliteye getirilecek çözümlerle gelişeceğini ifade eden Öztürk, Öz Öğrenimli Araçların çoklu kullanıcı tercihini hatırlama özelliğine sahip olan akıllı sistemler sayesinde sürücünün dikkatinin daha az dağılmasını ve deneyiminin artmasını sağladığını belirtiyor.

Sistemin araca binen kişiyi tanıdığını ve araç özelliklerini otomatik olarak kişiselleştirdiğini söyleyen Öztürk, kişiselleştirmenin kişinin tercihine göre aynaların, klimanın ve eğlence biriminin ayarlanmasını, koltuk ve direksiyon simidinin konumlanmasını kapsadığını ifade ediyor. Bağlantılı araçların, "birden çok" telematik bazlı sistemden "çoktan çok" iletişim ağına geçiş yapabildiğini belirten Öztürk, 'bağlanabilirlik' özelliğinin aracın kendisine yakın olan bir altyapıdaki veriyi depolamasına ve diğer araçların veriyi alıp çevreyi tartarak rotayı göstermesine olanak sağladığını kaydediyor.

Kadınların liderliğe yükselişi

Bir diğer trendin GM, Citroen gibi otomotiv firmalarına kadın liderlerin atanması olduğunu söyleyen Öztürk, trendin sadece yönetim kademesinde değil, hayatın içinde de yaşandığını, günümüzde kadınların artık otomotiv alımında büyük etkiye sahip olduğuna vurgu yapıyor. Öztürk, Frost & Sullivan'ın araç kullanan kadınlara odaklanarak gerçekleştirmiş olduğu bir araştırmaya göre kadınların bakış açılarının otomotiv sektörü açısından beklentilerin çok daha ötesinde olduğunun belirlendiğini ve kadınların öncülüğünde yeni trendlerin başlatıldığını dile getiriyor.

2014 yılı itibariyle ABD'de ehliyeti olan kadın sayısının, ehliyeti olan erkek sayısını aştığını ifade eden Öztürk, Kanada ve İngiltere'de ise ehliyeti olan kadın sayısının ABD'nin hemen ardından geldiğini, ancak henüz erkekleri geçemediğini kaydediyor. Bu trende bağlı olarak, kadınlar için üretilen araçların dikkat çekici boyutlara ulaşmış olsa da satışların düşük seyrettiğini dile getiren Öztürk, önümüzdeki yıllarda kadınlar için araç üretmek yerine doğrudan kadın tercihlerinin öne çıkacağını ileri sürüyor.

Frost & Sullivan'ın araştırmasına göre her dört kadından üçünün, otomobil firmalarının kendilerini yanlış anladıklarını düşündüğünü söyleyen Öztürk, ancak Renault, BMW ve Mercedes'in kadınların tercih ettiği özelliklere araçlarında yer verdiklerini, kategori fark etmeksizin sektörün tüm üreticilerinin bu trendi sürdüreceğini belirtiyor. Kadınların otomobil alırken tasarıma, kullanıcı dostu uygulamalara ve güvenliğe önem verdiğini vurgulayan Öztürk, kadın tüketicilerin tercihlerinin sekiz tasarım trendiyle sıralanabileceğini, bunların araç içi alan, iyi görüş özelliği, kişiselleştirme seçenekleri, otomatik yardım fonksiyonları, kaliteli malzeme, sağlığa ilişkin özellikler, sezgisel kontroller ve çevre dostu özellikler olduğunun altını çiziyor.

e-Retailing
Otomobil sektörüne damgasını vuran üçüncü trendin ise e-Retailing olduğunu ifade eden Öztürk, önümüzdeki dönemde e-Retailing'in şirketlerin çok kanallı stratejiyi benimsemesini sağlayacak olmasının önemine değiniyor. Bugüne değin klasik olan yaklaşımın, tüm otomotiv ürün ve servislerinde sıfır otomobil, ikinci el otomobil, finans-sigorta, hizmet ve parça sunma gibi konuları tek çatı altında ve tek bir noktadan vermek olduğunu kaydeden Öztürk, ancak 2014 yılından itibaren otomotiv sektöründe bir ayrıştırmanın başlamış olduğuna dikkat çekiyor.

Distribütörlerin özel seçenekler geliştirmek için ayrıştırılmamış işletimlerden kaçınmasının beklendiğini dile getiren Öztürk, yeni model otomobillerin ayrıştırılmasına verilebilecek örneklerin internet mağazaları, gezici ve amiral mağazalar, finans-sigorta için internet üzerinden sigorta, kiralama-finansal kiralama, "sürdükçe öde" sistemi, parçalar için sanal pazar, mobilite çözümleri ve finans seçenekleri olacağına vurgu yapıyor.

Radikal