Issız Adanın Kralı

Spielberg'in elinde bir başyapıta dönen Savaş Atı'nın yazarı Michael Morpurgo'nun Zen felsefesiyle yoğurup Robinson Crusoe "geleneğinde" formüle ettiği Issız Adanın Kralı birinci sınıf bir macera romanı.Çocukluğumuzda elimize geçen bazı kitapların bizde ne kadar derin izler bıraktığını hatırlayın... Kediler Kralı, Pal Sokağı Çocukları, Oliver Twist ve daha nicelerinin ortak özelliği, kendimizle özdeşleştirdiğimiz karakterleri ve bu karakterlerin atıldığı maceraların çekiciliği. O karakterin yolculuğundan bizde kalanların, yetişkin hayatımızda aldığımız kararları, seçtiğimiz yolları, hoşlandığımız tarzları belirlemesini heyecanla idrak ettiğimiz çoktur. Bir nevi kişisel gelişim edebiyatı diyelim. Cadının konuşan kedisine benzediği için evine kedi alan dostum var benim. Ya da kuzeniyle her gittiği kentte gecenin bir saati ara sokaklara dalıp gizem peşinde koşan yakınım... Kendimi Alice gibi harikalar diyarında hissettiğim nice anlardan da bahsetmek isterdim; ama mecra uygun değil.

Michael Morpurgo işte bu formülü çok net çözmüş, sıklıkla kullanmış bir yazar. Bugüne kadar kimini tarihin tozlu detayları arasından çıkardığı kimini dünyanın herhangi bir yerinde yaşanmış olabilecek kadar evrensel kurguladığı pek çok romanıyla özdeşim kuran milyonlarca çocuk ve yetişkin sayesinde, dünya çapında en çok satan 100 yazardan biri oldu. Savaş Atı, Tekboynuzlara İnanıyorum, Kelebek Aslanı ve Kayıp Zamanlar'ın yazarın 1999'da kaleme aldığı birinci sınıf macera romanı Issız Adanın Kralı (Kensuke's Kingdom), neyse ki daha da gecikmeden Tudem Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Adından da anlaşılacağı üzere çok ama çok klişe bir hikâyeyle karşı karşıyayız Issız Adanın Kralı'nda: On bir yaşında okyanusun ortasında ıssız bir adaya düşen bir çocuğun macerası. Ancak Red House Çocuk Kitapları ve Prix Sorcières En İyi Roman gibi ödüllerin gururlu sahibi İngiliz Morpurgo'nun eserinin gerilim ve duygu dengesi, onu klişe bir formüle sırtını dayamış bir çocuk kitabından çok daha yüksekte bir mertebeye taşıyor; keyifli bir Robinson Crusoe güzellemesine dönüştürüyor. 1980'lerin sonunda İngiltere'de normal bir çocukluk geçiren Michael'ın babası ve annesi çalıştıkları fabrika kapanıp da işsiz kalınca, aile büyük bir dönüşüm geçiriyor. Burada, 'zincirlenmiş' işçi sınıfının ancak bir 'şokun' ardından hayallerinin peşinde koşabilme şansı bulabilmesiyle yüzleşiyoruz önce. Michael'ın anne ve babasının yelken sevgisi, aileyi işsizliğin ağır karamsarlığından kurtarıyor ve tüm birikimlerini elden çıkarmak pahasına bir yelkenliyle dünya turuna çıkma kararı alıyorlar.

Hikâyenin burası hayli keyifli... Michael seyir defterine gördüklerini, öğrendiklerini, ama daha da önemlisi farkında olmadan duygusal gelişimini kaydediyor. Uzunca bir süre hikâyeyi seyir defterinden takip ediyoruz. Morpurgo, Michael'ın yaşlarında bir çocuğun böylesine bir seyahatte alması gereken dersleri son derece keyifle veriyor. Ama okur, kitabın hemen girişinde öğrendiği kaybolma hikâyesine adım adım yaklaşmanın gerilimiyle, bu esnada neredeyse jet hızında çeviriyor sayfaları.

Kitabın girişinde Michael'ın hayatına girecek gizemli bir karakterin de bilgisiyle dürtülmüş durumdayız. Dolayısıyla Pasifik Okyanusu'nda yelkenliden düşen Michael ve köpeğinin ıssız bir adaya çıkmasının ardından aç ve susuz, yorgun ve çok üzgün geçen ilk birkaç gününde beklentimiz hâlâ devam ediyor. Derken Michael dünyanın en ilginç -ama kimsenin umurunda dahi olmayan- kayıp kişisi Kensuke'yle tanışıyor.

Kensuke'nin kim olduğunu, adaya nasıl düştüğünü, ne kadar zamandır burada olduğunu ve kendine nasıl bir hayat kurguladığını 'spoiler' vermemek için anlatmayalım. Ama bu tanışıklığın ardından zaten güçlü ve özgün bir çocuk olan Michael'ın kişisel gelişiminde ne kadar önemli bir rolü olacağını söylemekle yetinelim. Zen felsefesinin en temel bilgilerini, hayatta kalma mücadelesinin en zorlu ve duygusal yönlerini, kitabı okuyan bir ufaklığın zihnine işlemenin en akıcı, akılda kalıcı ve sinematografik yolunu bulmuş Morpurgo.

ISSIZ ADANIN KRALI
Michael Morpurgo
Çeviren: Arif Cem Ünver
Tudem Yayınları, 2015
152 sayfa, 18 TL.

Radikal