Yüksek Teknolojik Sömürü

Konu: Yüksek Teknolojik Sömürü

+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.547
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart Yüksek Teknolojik Sömürü

  "Paylaşım ekonomisi" ("Sharing economy") diye adlandırılan şey, karın paylaşılması demek değildir. Paylaşılan şey yeni, yüksek teknoloji ile paketlenmiş eski model emek sömürüsü yollarıdır.

  "Paylaşım ekonomisi" şirketleri, çalışanlarını bağımsız girişimciler olarak görevlendirir. Böylece çalışanlar iş kanunlarının sunduğu işçiyi koruyan yasalardan faydalanamaz. İşçilere fiyat kırıcı rekabeti dayatmak ve onları koruyan yasa ve düzenlemelerden mahrum bırakmak aslında ne yeni, ne de yenilikçidir.

  "Ama Silikon Vadisi şirketleri bunu yapıyor - öyleyse yaşasın! O zaman bu çok heyecan verici ve yıkıcı olmalı! Asgari ücret, işçi ve tüketici haklarının korunması gibi tuhaf ve antika standartların modası o kadar çok geçti ki, Silikon Vadisi milyarderleri onları yok ederek bizlere iyilik yapıyor!"
  "Paylaşım ekonomi" şirketlerinin yeni teknolojik hisse senedi balonunun merkezinde olmaları, etraflarını saran uyuşturucu etkisinin nedenini sormak için bir başka nedendir. İlk halka arz için doğru zamanı beklerken "paylaşım ekonomisi"nin poster çocuğu Uber Teknolojileri Inc'in sorunsuz yatırımcıları vardı. Uber'in şu andaki değeri ise 51 milyar dolardır. Bu, çıkarları doğrultusunda şoför çalıştıran bir şirket olmasını bir yana koyarsak, bir yazılım uygulaması olma iddiasına sahip bir şirket için hiç de kötü değildir. 2009 yılında kurulmuş olan Uber'in şu anki değerinin S&P'de bulunan şirketlerden, ABD borsalarında yer alan en büyük şirketlerden, ilk 500'ünün %80'inden daha yüksek olduğunu görürüz.

  Şirketin finansal sonuçlarını ortaya koymaması sebebiyle, Uber'in elde ettiği gelir ile bağlantılı bir şekilde değer ölçümü yapmak imkansızdır. TechCrunch'ta yer alan bir rapora göre: Uber her yıl, 1 milyar dolardan fazla brüt hasılat elde ediyor ve Uber'in komisyon gelirlerinin ise yılda 213 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. (Uber, taksi sürücülerinden, %20 komisyon alıyor, fakat bazı taksicilerin belirttiğine göre Uber bahşişler için de komisyon alıyor) Elde ettiği gelir ve aldığı 5 milyar dolarlık fonla birlikte şirket, çalıştırdığı taksi sürücülerini kadrolu olarak işe alabilecek güçteyken, bunun yerine bu parayı karalama kampanyası faaliyetlerine harcıyor.

  Geçen ay, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio şehirdeki taksi piyasası için düzenlemeler yapmayı önermeye kalkıştığında şirket, belediye başkanına karşı bir multi-medya reklam atağı ve karalama kampanyası gerçekleştirdi. Bunun üzerine beklendiği gibi, belediye başkanı de Blasio ("New York'un Obama'sı" olarak anılıyor) sözünde duramadı.

  Uber, halihazırda anlaşmalı taksilerin şehirdeki sarı başlıklı taksi şirketlerinden daha fazla olması ve sarı başlıklı taksi izinlerinin alınmasının daha zor olmasına rağmen, belediye başkanın önerisi olan anlaşmalı taksilerin artışında sınırlamalar getirilmesine karşı çıktı. Aslında Uber'in saldırıları Belediye başkanından öte sarı başlıklı taksi şirketleri ve şoförleri üzerine yoğunlaşıyordu.

  Düşük gelirli taksi şöförleri için geliri daha da düşürmek
  Uber'in sizleri, ayrıcalıklı ve daha fazla rekabetin nesnesi olduğuna inandırmaya çalıştığı taksi şoförleri kimler? Bir New York sarı başlıklı taksi şoförü, şirkete 12 saatlik vardiya başlangıcında 100 dolar veya üstünde ödeme yapar, yakıt için ödeme yapar ve tüketici yönetmeliklerine göre giderleri olur. Taksi şoförü, vardiyasının ilk bir kaç saatini, sadece bu günlük giderleri karşılamak üzere geçirir. New York Taksi Çalışanları Birliği, taksi şoförlerinin içinde bulunduğu durumu şöyle özetliyor:  "Şoförler, az para kazanırken, uzun saatler çalışıyor, kimi günler, asgari ücretin altında kazandıkları bile oluyor. Dolayısıyla taksi şoförleri evlerine, 12 saatlik vardiyanın ardından, fazla mesai ücreti olmaksızın, saatte kazandıkları 10-12 dolar arası parayla dönüyor. (Bu da aşağı yukarı NewYork'ta saatlik asgari ücrete denk düşüyor.) Daha fazla trafik ve daha fazla aracın aynı yolcular için rekabet etmesi elde ettikleri gelirleri yoksulluk seviyelerine indiriyor. Uber, bu 'bozulma oyununu' ortaya atmanın yanı sıra şoförlerine yerel yaptırımlara ve kanunlara uygun olmayacak şekilde yolcu toplamalarını, kuralları hiçe saymalarını, bunun karşılığı oluşacak cezaları kendilerinin ödeyeceğini söyledi.

  Şoförler, çaresizlik içinde hapishaneye girmek vatandaşlık hakkından mahrum bırakılmak gibi riskeri alarak çalışırken Uber inovasyon iddiasıyla yoluna devam ediyor. Şoförler Uber tarafından kullanılmış ve atılmış oluyorlar...

  Uber yönetmeliğe uygun şekilde süregelen taksi endüstrisini yok etmek ve yerine hiç bir tüketici güvencesi olmayan ve şoförlere tam zamanlı çalışma güvencesi vermeyen bir tekel ulaşım sistemi kurma arayışı içinde. Uber için şoförler, bırakın bağımsız işbirlikçiler olmayı, bariz bir bir şekilde 'işçi' bile değiller. Ticari sigorta, ticari kayıt gerekliliği, bölge ve eyalet toplu ulaşım kanunlarına ya da işçi haklarına uymak konunun sadece bir yanı. Uber'in şimdilik -fiyat arttırımı yapmadıkları sürece- düşük yol ücretleri rekabet edilemez, tekel bir taksi piyasası amaçlıyor. Taksiler tek hedefleri değil, amaçları ayrıca, Chicago ve Los Angeles'ta otobüsten daha ucuz ve ambulanstan daha hızlı oldukları iddiasıyla toplu ulaşımı da dağıtmaya uğraşmak. Monopoliyi kazanmaları durumunda, düşük yol ücretleri amaca hizmet etmiş olacak ve ani fiyatlandırma (surge pricing) bir norm haline gelecek."

  Bahsedilen "bozulma" ya da "yenilik" aslında ulaşımın Walmart'laşmasıdır. Uber, işçi yerine bağımsız işbirlikçi olarak işe alındıklarını, bunun yanlış olduğunu söyleyen Californalı şoförlerle mücadele etmek için, daha önce Wal Mart'ın, kadın çalışanların yürüttüğü sınıf ayrımı hareketini bastıran kurumsal hukuk şirketleri Gibson, Dunn & Crutcher ile çalışmaya başladı. Açıkça görüldüğü üzere kendi propagandasında iddia ettiği gibi işçi şöförlerin tam olarak destekçisi değildir.

  Bir San Francisco federal yargıcı ve California İşçi Komisyonu, bu sene başında, birbirlerinden ayrı olarak, Uber şoförlerinin, işe alım sürecinde işçi olarak kabul edilmesi konusunda hüküm verdi. İşe alımlarla ilgili Uber spam mesajlarından dolayı mahkemeye verildiğinde ise mesajların yasal olduğunu, işe almaya teşvik içerdiğini öne sürdü. Fakat eğer Uber, iddia edildiği gibi, bir yazılım sağlayıcıdan fazlası değilse nasıl "bir işe alma" gerçekleştirebiliyor?

  "Paylaşım ekonomisi" adı altında, çalışma şartlarındaki yozlaşma, elbette sadece bir tek şirketle sınırlı değil. Bir ev temizlik şirketi olan Homejoy, açılan davalara itiraz etme arayışına girmektense, sahip olduğu bağımsız işbirlikçilerini, çalışanı olarak sınıflandırmaya başladı. Meyve-sebze dağıtım hizmeti veren Instacart ve kurye şirketi Shyphave, açılan davalar karşısında, işçilerini çalışan olarak yeniden konumlandırdı.

  Piyango ekonomisi (Lottery Economy) eşitsizliğe yol açıyor.
  Bu şirketlerin kurucuları ve bu işe milyonlarını koyarak kazanma hayali kuran spekülatörler bir piyango ekonomisi (lotter economy) oluşturmuştur. Sadece çok cüzi sayıdaki buluşlar ticari olarak başarılı olmaktadır. Amerika Patent ve Marka Ofisi (U.S. Patent & Trademark Office) 'nden bir yönetici bundan 10 yıl önce, işleme alınan patentlerin %99,8'inin ticari olarak uygulanabilir olmadığını söylemişti. Ticari açıdan uygulanabilir olan çok az sayıdaki fikir, yaratıcılarına milyonlar ya da milyarlar kazandırıyor. Bu sanat dünyasında da benzer şekilde. Çok az sayıdaki sanatçı eserlerini milyonlara satabilirken, ezici bir çoğunluk ya hiç bir şey kazanamıyor, ya da çok az kazanabiliyor.  Fakat piyangoyu tutturan girişimciler gerçekten diğer herkesten daha mı değerli?

  Bu kurumsal piyango galiplerinin hiç biri, kendi başarılı şirketlerini tek başlarına inşa etmediler. Bu şirketler için çalışan, ürünün fiziksel formunu dizayn eden mühendisler, üretim hattında çalışan işçiler ve ürüne olan talepi yaratan reklam ajansları vardır. Çoğunlukla doğuştan gelen bir şansla, bir mirasa konarak milyoner olanlar dışında, servetini bir buluşla ya da popüler bir ürünü yaratarak ya da büyük bir şirketin tepesine çıkarak, ya da sadece popüler bir şovmen ya da sporcu olarak kazanan milyonerlerin bu zenginliklerini sağlayan bir sosyal yapı vardır.

  Popüler bir ürünün yalnız başına yaratımı ve bu tek başına yaratılmış ürünün ülke çapında refah getirmesi üzerine kurulan tek kişilik dahi "solo genius" mitolojisi, muazzam bir eşitsizliği savunur. Böyle bir özverili hizmeti için, yalnız deha fantastik zenginlikle ödüllendirilmelidir.  Fakat neden Facebook kurucusu Mark Zuckerberg 18 milyar dolar kazanmalıyken, diğerleri hiç bir şey almasın? Apple, çalışma şartlarının kötü olduğu işyerlerine sahipken ve bir sürü işçisini acımasızca bir dizi intihar dalgasına sürüklerken, neden yalnız kendisi eşi benzeri olmayan servete ulaşmalı? Devasa servet sahibi olmak isteyen "paylaşım ekonomisi" girişimcileri neden hayatta kalma mücadelesi veren çalışanlarının sırtından elde ettikleriyle servet sahibi olmalılar?

  Bilgisayarların, bilgisayar programlarının ve uygulamalarının (application) yaptığı şey, tüketici harcamalarını bir tüccardan diğerine kaydırmaktır. Uber'in siyah arabasını kullanan bir yolcu bu hizmeti bir taksiden aldığı hizmete değişiyor. Çevrimiçi (Online) alışveriş yapan bir kişi, bunu yerel bir mağazadan yaptığı alışverişe değişiyor. Aynı, Wal-Mart'ın en alttaki perakendeciyi tekeline alarak, paranın yerel olarak harcanacak şekilde yeniden dolanımını sağlamak yerine, multimilyarder Walton ailesinin cüzdanını doldurmasını sağladığı gibi, "paylaşım ekonomisi" girişimcileri de, potansiyel kar beklentisiyle salyaları akan spekülatörler ile mümkün olan en büyük miktardaki parayı vakumlayacak yöntemler arayışı içindeler.

  Özgürlükçü Silikon Vadisi milyarderleri çalışanların giderlerini kısmak suretiyle daha yüksek servet sahibi olma çabası içindeler.

  Bu yenilikçilik değil, her zamanki kapitalizmdir.


  Systemic Disorder'da blog yazarı olan Pete Dolack'ın http://www.counterpunch.org/2015/08/07/high-techexploitation-is-still-exploitation sayfasında çıkan makalesi Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı (BİÇDA) tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

  BİÇDA

 2. #2
  Üyelik tarihi
  05/10/2013
  Mesajlar
  5.341
  Ettiği Teşekkür
  227
  90 mesaja 97 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart Tekonolojinin Emek Sürecine Etkisi

  Teknoloji ve emek sürecine etkisi

  Teknolojinin itici güç olduğu bu yeni üretim rejiminin üreten kesimler için anlamının daha fazla sömürü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak bunu sorumluluğunu teknolojiye yıkmak ve buradan doğru bir düşman yaratmak anlamlı değildir.  1970'lerde yaşanan kapitalizmin sermaye birikim kriziyle birlikte, krizi aşmak adına üretim biçimlerinde yapısal bir değişikliğe gidildi. Var olan Taylorist üretim organizasyonu ve beraberinde ilk kez Ford fabrikalarında uygulanan ve bu nedenle Fordist olarak anılan üretim biçimi, değişken olmayan yapısı ve ürün çeşitliliği taleplerine cevap verememesi nedeniyle terk edilmek durumunda kalındı.

  Krizden küreselleşmeye

  Teknolojik gelişmenin ciddi anlamda büyüdüğü ve `devrim´ olarak nitelendirildiği bu dönemde, Charlie Chaplin'in Modern Zamanlar'da resmettiği şekliyle, bant sistemleri üzerinde yapılan ağır sınai üretimin yerini, `high tech´ (yüksek teknoloji) makineler, robotlar ve otomasyonla yapılan üretim aldı.

  Teknolojinin olanaklarının yoğun olarak kullanıldığı, post-fordist üretim tarzı olarak anılan bu yeni üretim rejiminde; ademi merkeziyetçi (yerel), üretimde esnekliğin temel alındığı bir döneme girildi. `Esnek üretim´ de denilen bu biçimde üretimde verimlilik, süreklilik ve çeşitlilik sermayenin asıl iddiası olarak belirlendi. Post-fordist üretim biçimi, `esnek uzmanlaşma´ ve `yalın üretim´ olmak üzere iki ana düzlemde şekillendi.

  Değişen taleplere anında cevap verecek `ürün esnekliği´, bir üründen başka bir ürüne doğrudan geçmeyi sağlayacak teknoloji esnekliği, niteliksiz iş gücünün yerine nitelikli iş gücünün yerine ikame edilmesi durumunu tarifleyen `emek esnekliği´ esneklik kavramlaştırmasının içeriğini oluşturmaktaydı. (1)

  İşverenin ihtiyacı kadar çalışmaya olanak sağlayan `çalışma süresinde esneklik´, ihtiyaç kadar çalışanı istihdam etmeye olanak sağlayan `işgücünde esneklik´ ve birden fazla işverene bağlı olarak ve/veya birden fazla işyerinde çalışmaya imkan sağlayan `işyerinde esneklik´ olarak da detaylandırmak mümkündür.

  İlk kez Japonya'da uygulanan `yalın üretim´; toplam kalite, tam zamanında üretim, yerinde denetim, sıfır hata anlayışının temel ilkeler olarak ortaya çıktığı üretim modeliydi. Bu esnek üretim modelinde işçilerin üretim sürecinde görece etkisinin arttığı, üretim süreci içerisinde işçinin nitelikli hale geldiği ve üretimde verimlilik elde edildiği iddia ediliyordu ve sermaye birikimi düşünüldüğünde çok olumlu sonuçlar verdiği söylenebilir.

  Sermayenin hareketi ve denetimi açısından esneklik getiren bu yeni üretim biçiminin emek cephesine yansıması ise hiç olumlu olmadı.

  Bilgi ve iletişim teknolojileri ve bu teknolojilerin olanaklı kıldığı küresel ağlar sayesinde üretim ve satış küreselleşirken, gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş kapitalist ülkelerin bütünleşmesi süreci hızlandı. (2)

  Bu sayede sermayenin üretim sürecinde mekan ve insan, sonrasında pazar imkanı sınırsız hale geldi.

  Beyaz yakalılardan taşeronlaşmaya

  İleri teknolojinin üretime girmesiyle birlikte nitelikli emeğe olan ihtiyaç görece arttı. Bilgi teknolojilerinin hızla gelişimi, bu alanda üretim yapacak çalışan ihtiyacını artırdı ve kol emeği yoğun alandan, `beyaz yakalı´ olarak tabir edilen ve çoğunluğunu hizmet sektörü çalışanlarının oluşturduğu alana önemli bir kayış oldu. `Çekirdek´ olarak kavramsallaştırılan; ürünü tasarlayan ve nitelikli işgücünü oluşturan bir kesim emek sürecinde yerini alırken, `çevre´ diye tanımlanan çeperdekiler niteliksiz hale geldi. Ve bu geçiş doğrudan artık değer üretmeyen emek gücünün, yedek iş gücü olarak tutulmasına ve düşünülmesine olanak sağladı. Yaşanan krizlerde işini ilk kaybedenler, hizmet sektörü çalışanları oldu. Daha önce nitelikli emek olarak sınıflandırılan işler niteliksizleşti. Makine kullanımı nitelikli işgücü olarak kabul görürken, robot teknolojisi bu ihtiyacı karşılar hale geldi.

  Otomasyonun kullanımı bir yandan yaşamı kolaylaştırırken, öte yandan emek gücüne ihtiyacı önemli bir oranda azalttı demek yanlış olmayacaktır. Yaşanan dönüşümle birlikte yeni meslek alanları ortaya çıktığı söylenebilir ancak ihtiyacı karşılayacak oranda gerçekleştiğini söylemek güçtür. Özellikle teknoloji üretemeyen ülkelerin `çekirdek´te yer alması pek mümkün görünmüyor.

  Tasarımın ve zihinsel üretiminin teknoloji üreten kuzeyde yoğunlaştığı ve diğer `çevre´ ülkelerin ise nitelikli emeğe ihtiyaç duyulmayan süreçlerde kendine yer bulabildiği söylenebilir.

  Teknolojinin gelişimiyle paralel şekilde ilerleyen bu yeni süreçte çalışanların payına düşen, büyük oranda, güvencesizlik, ağır çalışma koşulları, işsizlik veya yedek işgücü olma hali ve buna karşın örgütsüzlük/örgütlenememe sorunudur diyebiliriz. 1850'lerdeki İngiliz işçi sınıfının çalışma koşullarını aratacak bir boyuta gidildiğini söylemek çok da abartı olmayacaktır.

  70'lerde İtalya'da ilk uygulaması ortaya çıkan `yerinde üretimin´ ve yaygın adıyla taşeronlaştırmanın o dönemde yaşanan kitlesel işçi grevlerinin hemen ardından başlaması tesadüf değildir. Bu bir yandan üretimi parçalı hale getirirken, öte yandan parçalanmış ve dolayısıyla örgütlü yapıları dağıtılmış işçiler üzerinde işverenin kontrolünü artırmıştır. İşçiler farklı yerlerde çalıştırılarak, işçi örgütlenmesinin ve sınıf hareketinin önü alınmıştır.

  `Yalın üretim´in ilk kez hayata geçtiği ülke Japonya'daki en büyük ikinci federasyonun 'Kiralık İşçiler Federasyonu' olması oldukça anlamlıdır.

  Sosyal devlet anlayışının Avrupa'daki beşiği olarak bilinen Almanya'da Türkiye'deki Özel İstihdam Büroları'na benzer şekilde `Job Center´ tarzı yapılar üzerinden taşeron çalışma yaygınlaşmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Gaye Yılmaz'ın bir sunumunda paylaştığı REAL örneği oldukça çarpıcıdır. REAL'de kasada görevli bir çalışan gündüz REAL'e taşeron hizmeti veren bir şirkete, öğleden sonra başka bir taşeron şirkete çalışıyor. Toplam 7 saat çalışma süresi içinde 3,5 saatte bir ara vermesi gerekirken 3,5 saatlik dilimlerde iki ayrı firma tarafından çalıştırılıyor olması ara verme gereğini ortadan kaldırıyor. Ve böylelikle işçi 7 saat boyunca aralıksız çalıştırılabiliyor.

  Güvencesizlik, ucuz işgücü ve örgütlenmeler

  İsmi kapitalizmle ve bağlı olarak sosyal güvensizlik ve güvencesizlikle özdeşleşmiş ABD'de güvencesizliği, güvence altına almak ve kalıcı hale getirmek için Kalıcı Kiralık İşçilik (Kalıcı Geçicilik - PER-TEMP) uygulaması hayata geçirilmiş durumda. İngiltere'de milyonlarca insan 3S - Sıfır Saatli Sözleşme (Zero Hour Contract) ile çalışıyor. İşveren ve işçi arasında süreli bir sözleşme yapılmıyor. Patron istediği zaman işçiyi işe çağırabiliyor ve işçi çalıştığı süre kadar ücret alıyor.

  Teknoloji üreten `çekirdek´ ülkelerde hal böyleyken bağımlı, sermayenin pazarı ve ucuz işgücü kaynağı az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde durum daha kötü bir hal alıyor.

  Hindistan dünya bilişim sektörünün ucuz işgücü havuzu olarak nitelendiriliyor. Avrupa ve ABD bir yandan Hindistan'dan bilişimci ithal ederken, diğer yandan Hindistan'da kurdukları tesislerde, ülkeler arasındaki saat farkını kullanarak üretimi 24 saat sürekli hale getirebiliyor.

  Dünyanın en büyük IT şirketi Apple'a iPhone üreten Çin'deki Foxconn fabrikasında, günde 10 saat ve 6 gün çalışmak zorunda olan işçilerin aylık maaşları sadece 350-400 Dolar. Bu miktar Apple'ın tek bir iPhone 5 satışından elde etmeyi hedeflediği 442 Dolarlık karın yanına yaklaşamıyor.

  Yaşamına kendisini yakarak son veren ve Tunus'taki halk isyanının sembolü haline gelen 26 yaşındaki Tarık el Tayyib Muhammed Buazizi'nin işportacılık yapan bir bilgisayar mühendisi olduğu biliniyor.

  Türkiye'de de durum sayılan örneklere benzer şekilde ilerliyor. Teknolojiyi üreten kesimler içerisinde sayabileceğimiz, bilişim çalışanları da dahil olmak üzere beyaz yakalı olarak tabir edilen ve çoğunluğu hizmet sektöründe çalışan kesimlerin, mavi yakalı işçilerle farkları belirsizleşiyor. Özellikle teknokentlere, plazalara sıkıştırılmış bu kitleler için güvencesizlik, 12-16 saate varan çalışma süreleri ile bedelsiz fazla mesailer artık yaşamlarının bir gerçeği olmuş durumda. Görece iyi ücret alanları da çoğunlukla aldıkları ücreti harcayacak vakit bulamamaktan şikayet ediyor. Bu kitlenin en belirgin özelliği işçi konumlarını içselleştirememiş olmaları olarak ortaya çıkıyor. Üniversite eğitimi almış olmaları, sınıf atlama beklentileri, aile ve toplumsal baskılar bu durumu içten içe hisseden ama yüksek sesle dillendiremeyen bir kitle oluşturmuş durumda. Bir kitaba da ismini veren `Boşuna mı Okuduk?´ bu kesimin ortaklaşmış kaygısı ve sorusu olarak karşımıza çıkıyor. (`Boşuna mı Okuduk?´ Türkiye'de Beyaz Yakalı İşsizliği-İletişim Yay.)

  Buna karşın, `Beyaz Yakalı´ örgütlenmesine yönelik çalışma yapan birçok örgüt ve hareket farkındalık yaratma gayreti içerisinde. Bilişim çalışanlarının örgütlenmesi üzerine çalışmalar yapan Bilişim Çalışanları Dayanışma Ağı (Biç-Da), plazalarda çalışanların örgütlenmesi üzerine faaliyet yürüten Plaza Eylem Platformu ve çağrı merkezi çalışanlarının örgütlenmesi üzerine yoğunlaşan Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği beyaz yakalı örgütlenmelerinin en önemlileri arasında sıralanabilir.

  Sonuç olarak

  Teknolojinin itici güç olduğu bu yeni üretim rejiminin üreten kesimler için anlamının daha fazla sömürü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak bunu sorumluluğunu teknolojiye yıkmak ve buradan doğru bir düşman yaratmak anlamlı değildir. Teknoloji, sermayenin karını maksimize etme, birikimini artırma ve emek üzerinde sınırsız tahakkümü ve sömürüsü için önemli bir araçtır. Ama sadece bir araçtır ve bu araç amacının karşıtına dönüşebilmektedir. Teknolojiyi ve yarattığı olanakları diyalektik yaklaşımla değerlendirmek doğru olacaktır. James Petras'ın Kamusallık Yeniden Çalıştayı'na gönderdiği sunumunda işaret ettiği nokta önemlidir: `Enformasyon Teknolojileri bir yandan emperyalist 'küreselleşme'yi kolaylaştırarak özellikle finansal sermaye akışını hızlandırmakta, diğer yandan internet, halk hareketlerinin iletişimini kolaylaştırması ile birlikte, alternatif eleştirel analiz kaynakları sağlamaktadır.´

  Teknolojiyi sistem karşıtı mücadele için bir araç ve başta İnternet olmak üzere bu aracın sağladığı ortamları mücadele alanı olarak düşünmek daha doğrudur. İnternet ve sosyal medyanın, insan yaşamının doğrudan bir parçası haline gelmiş olması artık yadsınamaz bir gerçektir. James Petras'ın deyimiyle `Masaüstü Militanları´ yarattığı ve buradan doğru mücadeleyi sanallığa sıkıştırma tehlikesi de yarattığı gerçektir. Ancak bu gerekçeden hareketle bu alanı reddetmek veya yüz çevirmek, insanlara ulaşmanın en kolay olduğu alanda mücadeleyi terk etmek anlamına gelecektir. İktidarların, İnternet'i sürekli tahakküm altında tutma ve şekillendirme gayreti, bu alanın terk edilemeyecek olduğunun somut bir göstergesidir.

  Özellikle sendikaların, güvencesiz ve taşeron çalışmanın belirleyici olduğu bu değişen üretim biçimine göre yapılarını yeniden düzenlemeleri ve gelişen teknolojinin olanaklarını bu süreçte kullanmaları önem arz etmektedir.

  Tunus'ta başlayan ve Arap coğrafyasına yayılan halk isyanlarında, Wall Street işgal (Occupy) eylemlerinde ve en son Türkiye'de yaşanan Gezi kalkışmasında teknolojinin sistem için ne denli tehlikeli bir araca dönüşebileceği somutlanmıştır. Roboskî gibi bir katliamın da, Gezi gibi bir isyanın da teknolojinin bu ikili karakterinin sonucu olduğu unutulmamalıdır.

  Marx'ın `kendinde sınıf´tan `kendi için sınıf´a olarak tariflediği nitelik sıçraması teknolojinin de konumu açısından belirleyici olacaktır. Teknolojinin ve özellikle bilgi teknolojilerinin etkisiyle yaşanan bu denli hızlı gelişim, işçi sınıfına, önceleri, tartışmalı bir kavram olan `orta sınıf´la ifade edilen, yeni bir kitlenin katılımının da önünü açmıştır. Teknolojiyi üretenlerin artık işçi kimliği daha belirginleşmiştir ve fabrikada olmasa da, klavye ve monitör başında üreten onlar, onların elleri ve beyinleridir.

  Ve bu işçi kesimi, kim olduğunu, kim ve ne için ürettiğini kavradığı gün teknolojinin çelişkili konumu emekten ve insandan yana şekillenecektir.

  TAYLAN ÖZGÜR YILDIRIM/ Bilgisayar Mühendisi

  KAYNAK
  1- Prof.Dr. Tülin Öngen, İleri Teknoloji ve Çalışma İlişkilerinin Değişen Paradigması
  2- Doç.Dr. Funda Başaran Özdemir-Enformasyon Toplumu Politikaları ve Gelişmekte Olan Ülkeler
  897
  YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

 3. #3
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.547
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Yeni Medyada Dijital Emek Sömürüsü: Tüketiciden Ürketiciye Yeni Medya, Yeni Sömürü Pratikleri - Saprhan UZUNOĞLU


+ Konuya Cevap Yaz

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya
My Blog