Volkswagen Grubu bünyesinde bulunan Çek Cumhuriyeti merkezli otomobil üreticisi Skoda, belirlediği yeni model stratejisini uygulama işlemini hızlandırıyor.

Markanın 2009 yılından bu yana üretimde olan MPV modeli Roomster'ın yoğun kamuflaj altındaki geliştirmeleri geçtiğimiz aylarda devam ediyordu. Ancak Skoda'nın, aldığı kararla Roomster modelinin ürün gamına uygun olmadığını, bu nedenle satıştan kaldırmayı düşündüğü öğrenildi.

Her ne kadar henüz kesin bir bilgi bulunmasa da, markaya yakın bir Alman otomobil dergisinin haberine göre Skoda bu kararı çoktan vermiş durumda.

Son dönemde birçok modelini yenileyen Skoda'nın bu kararında, artık crossover modeller üzerine yoğunlaşma isteğinin de etkili olduğu düşünülüyor.

Geliştirme aşamasının son demlerinde olan Roomster modeli, geçtiğimiz Mayıs ayında test sürüşü sırasında görüntülenmişti. Ciddi geliştirme masraflarının ardından muhtemelen bu günlerde tanıtılmak üzere hazır olan modelin, Skoda tarafından iptal edilip edilmeyeceğini yakın zamanda görüyor olacağız.

Mayıs 2015'de test sürüşleri sırasında görüntülenen Skoda Roomster, Volkswagen Caddy tabanında konumlandırılmış, ancak yenilenen far ve ızgara tasarımı ile kardeş modelden ayrılmıştı.

2015 sonu ya da 2016 başına planlanan modelin, yine Volkswagen Caddy'den alınacak 3 ve 4 silindirli benzinli ve dizel motor seçeneklerini kullanması bekleniyordu. Caddy'de kulanılan bu motor seçenekleri 75 beygirden 148 beygire uzanana geniş bir aralığa sahip.

Yeni Skoda Roomster'ın aslında 2015 yılının son aylarında, yani bugünlerde tanıtılması planlanıyordu. Ancak Çek Cumhuriyeti merkezli şirket, hiçbir gerekçe belirtmeden bu tanıtımı 2016 yılına ertelediğini açıkladı.

Arabalar.com.tr