UX ve Tasarım Sürecine Ait Çok Şey Söyleyen 10 "Harika" Türkiye Örneği - Ekin ÖZEL




  • Bomba ihtimaline karşı mutfak tüpüyle önlem alınması


Ne anlatıyor: Hatasız kul olmaz. Kullanıcılar da hata yapabilir. Bir kullanıcı sayfada ilerlemek isterken her an "yanlışlıkla" çıkış butonuna basabilir. UX tasarımcıları ve araştırmacılarının görevi, bunu önceden tespit etmek ve o tüpü (!) oradan kaldırmaktır. Kullanıcı o tüpü hala alıp yola diziyorsa, bu aslında onun hatası değil, tasarımcının kullanıcı davranışını ön görmemesinden kaynaklanmaktadır.


2. Tombik dönerin tombikliğini ve künefeyi hayal edemeyenler için görsel şölen




Ne anlatıyor: Her şeyi ana sayfaya sığdırmaya çalışan web sitesi ve uygulamalar. "Buraya bir buton koyalım, marka değerimizi anlatmak için şuraya bir görsel, en son kampanyamız da başta dursun, önceki kampanyaları da görsün ama, Ceyda Hanım'la yapılan röportaj en ortada dursun, tüm ürünlerimiz gözüksün ama, bir de tek tıkla satın alsın."


3. Bulgur seni çağırıyor


Görsel: Haberturk


Ne anlatıyor: Kullanıcı, ilk birkaç saniyede markaya güvenip güvenemeyeceğinin kararını verir. Markanın görsel dili ve içerik bu kararda kritik rol oynar. Bulgurun kralı olmaya karar verdiyseniz, hedef kitlenizin bununla ilgili ne düşüneceğini araştırmadan geçmeyin.


4. Kaldırımların kendi içerisinde tetris oynaması



Ne anlatıyor: Araştırması, analizi, planlaması doğru yapılmayan her iş. Tanıdık mı?


5. "Buraya kar yağacağını önceden düşünmemiştik" diyenler


Görsel: Haberturk

Ne anlatıyor: Projelerdeki ön görülmemiş ihtiyaçların yama usulüyle "çaktırmadan" kapatılmaya çalışılması. İş ihtiyaçlarını zaten iş sahibinden alıyorsunuz. Kullanıcı ihtiyaçlarını neden tahmin etmeye çalışıyorsunuz? Zaman ve maliyetten kazanmak için yapılmayan araştırmalar, ön görülmeyen ihtiyaçlar olarak projenin sonunda ek zaman ve ek maliyet olarak size geri döner.


6. "Önce bi' kabasını yapayım, sonra gelen yorumlara göre değiştiririm" diyen mimar



Ne anlatıyor:
"Bu uygulamayı çok hızlı çıkmalıyız" deyip, canlıya alındıktan sonra en temel fonksiyonlardan birini koymayı unuttuğunu fark eden tasarımcılar. Hızlı aksiyon alınması gereken projelerde bile çok basit bir kullanıcı araştırmasıyla sizi başarıya taşıyacak temel fonksiyonları belirleyebilirsiniz.


7. "Ne malum bir gün ihtiyacının olmayacağı" diyen mimar




Görsel: Haberturk
Ne anlatıyor: "Olur da bir gün kullanır" diye olur olmadık her türlü fonksiyonu talep eden iş sahibi ve arayüze koyan tasarımcılar. Oysa ki, fonksiyonlar önem ve kullanım sıklığına göre sınıflandırıldığında, arayüzde yer alması gereken fonksiyonlar çok net bir şekilde ortaya çıkar.


8. Leb demeden leblebiyi anlayanlar a.k.a. cevap hakkımızın elimizden alınması



Ne anlatıyor: Yalnızca kendi fikrini destekleyen şeyleri duyan tasarımcı, geliştirici ve yöneticiler (bknz. confirmation bias). Bu durumla karşılaşmak için iş dünyası içinde olmanıza gerek yok, hayatın her alanında mevcut.


9. Herkes gibi sayılmak isteyen, hakkını arayan vatandaş





Ne anlatıyor: Bir fonksiyonun arayüzde kullanıcının beklediği yerde bulunmamasından dolayı fark edilmemesi. Nasıl ön görürüz? Kullanılabilirlik testi.


10. O kadar Türkçe olacak ki, siz bile anlamayacaksınız


Görsel: Mine VURAL

Ne anlatıyor: Belli bir camiada bulunan kitlenin günlük kullanım diline girmiş, ancak genel kitle tarafından bilinmeyen terminolojinin kullanılması (bknz. finans sektörü - EFT)

Ekin ÖZEL
Medium