Intel Skylake işlemcilerinin aşırı ağır soğutma blokları tarafından bükülebileceği ortaya çıktı


Intel tarafınca yeni çıkan Skylake serisi işlemciler, Broadwell gibi önceki dönem işlemcilere kıyasla çok daha ince bir silikon tabaka üstüne üretiliyorlar. Normalde bu durum herhangi bir sorun oluşturulmayacak olsa da, bazı aşırı ağır soğutucuların işlemcileri bükebileceği de tespit edilmiş.
Bu probleme karşın ilk dikkat çeken, Almanya kökenli bir teknoloji sitesi olarak bulunan PCGamesHardware de etkili olmuş. Sitenin forumundaki birkaç kullanıcınında gözlemlediği üzere, LGA1151 soketine takılan Skylake işlemciler ise aşırı yük altında kalmayı sevmiyor gibi gözüküyor.
Yapılan iddialara göre LGA1151 soketiyle de tam uyumlu olmayan, ortalamadan çok daha fazla ağır hava ve su soğutma bloklarının da kullanımı, bu sonucu ortaya çıkartabiliyor. Bu soğutucular da takıldıktan sonra eğer bilgisayar kasasını da taşımaya kalkarsanız, bu esnada ise yaşanabilecek bir sarsıntı işlemcinin üzerine aşırı yük binmesine de sebep olabiliyor.
Resimlerden de rahatlıkla görülebileceği üzere işlemcinin ve işlemci soketinin silikon katmanındaki bükülmelerini de tespit etmek pek kolay değil. Ancak zaten hassas bir biçimde olan işlemciyi kalıcı olarak ta deforme edebilecek bir sarsıntı, içindeki mikro alaşımlı yapıyı da bozmaya yetiyor. Soğutucu üreticileri tarafınca yapılan açıklamalar, LGA1151 soketi ile tam uyumlu ve kaliteli yaylı bağlantılara sahip olan ürünlerin seçilmesini tavsiye edecek bir yönde oldu.


Kaynak: http://blogzamane.com/yanlis-sogutucu-skylake-islemcinizi-bukebilir