Dünyanın en önde gelen yazılım şirketlerinden Adobe, son günlerde ise sık sık güvenlik açıklarıyla boğuşan popüler hizmeti olan Flash'ın ölüm fermanını imzaladı. Flash ismi yerini Animate CC ismine yerini bıraktı.

Flash interaktif medya olan formatına gösterilen büyük tepkinin ardından Adobe, Flash Professional aracının da ismini Animate CC olarak değiştireceğini de açıkladı. Şirket, Animate CC'nin de HTML 5 içerik yapmak için Adobe'un önde gelen web animasyon aracı olacağını belirtiyor.

HTML5, CSS3, ve SVG gibi modern de standartlar üzerine yoğunlaşan girişim için de ilk adımlar bundan böyle birkaç yıl önce atılmıştı. Şimdi Flash Professional'ın gelecekteki bulunan versiyonu olarak duyrulan Animate CC, HTML5 ve SVG yoluyla animasyonlar oluşturabilmek için yeni bir alternatif sunacak.


Flash SWF dosyaları içerisinde Animate CC içinde öncelikli olarak desteklenecek ancak yepyeni bir nesil web sitelerinde Flash kullanımının da pratik olarak neredeyse tükendiği de söylenebilir. Efsanevi format, HTML5 standardından da bu yana ciddi bir kan kaybı yaşamış, güvenlik açıkları yüzünden de iyice gözden düşmüştü.

Adobe'un şuanda HTML5, SVG ve WebGL (daha önce destekleniyordu) ile animasyon oluşturabilmek için bir seçenek sunması, şirketin Flash'ın ölümünü kabullendiğinin bir kanıtı...


Flash, Adobe'un önde gelen uygulamalarından biriydi. Eski olmasının yanında birçok kişinin memnun kaldığı bir uygulama idi. Bizde kapanmasına kullanıcılar gibi üzülmüş olsak da cc nin neler yapabileceğini merak etmekten kendimizi alamıyoruz


Kaynak : http://blogzamane.com/adobe-flashi-resmen-bitirdi/