İtalyan otomobil devi Fiat, Mazda Miata modelinin alt yapısı kullanılarak üretilen yeni modeli 124 Spider'ı resmi olarak tanıttı. Amerika'da görücüye çıkan bu yeni spyder model, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi'nde satışa sunulacak.Amerika için de aynı ad ile çok ufak farklılıkları bulunan bir model satışa çıkacak. yeni Fiat 124'ün Avrupa modelini Amerikan versiyonundan ayıracak detaylar ise ön tasarımda farlardaki şeffaf sinyal lambaları ve arka tasarımda ise karartılmış arka far çerçevesi olacak. Yeni Fiat 124'ün her iki versiyonu arasında bunlar dışında herhangi bir kozmetik fark yer almıyor.


140 beygir güç üreten dört silindirli 1.4 litrelik MultiAir Turbo motor, hem Amerika hem de Avrupa versiyonunda kullanılacak. Nacak bugün açıklanan resmi rakamlara göre Amerika'da 158 beygir ve 249 nm tork üretecek bu motorun Avrupa versiyonu ise, 138 beygir ve 240 nm tork değerleri ile gücü azaltılmış olarak satışa sunulacak. Yeni Fiat 124'ün Amerika'da yalnızca otomatik şanzıman ile satılacağını açıklayan marka, 6 ileri manuel şanzıman seçeneğini Avrupa pazarında sunacak.


Tabiki görünüşe göre Fiat, bu motor seçenekleri ile başlangıç yapıyor. İlerleyen dönemde hem 1.4 litrelik ünitenin daha güçlü versiyonlarını getirmeyi planlayan Fiat, farklı hacimdeki motorlara da araçta yer vermeyi düşünüyor.
124 Spyder modelinin satışa sunulması şerefine sınırlı sayıda üretilen özel seri otomobilleri de satışa sunacak olan Fiat, kısıtlı sayıda müşterini sahip olabileceği Fiat 124 Spyder Özel Seri modelini Rosso Passione boya ve siyah deri koltuklar ile satışa çıkaracak.

Arabalar.com.tr