"Telefon görüşmesini başlatmak için lütfen 1 rupi atınız."
Bir yandan kolundaki saate bakarken uçağın kalkış vaktini kollayan Sally, çaresizce ceplerini karıştırdı. Cüzdanını az önce bagaj yerine teslim ettiği bavulunda unuttuğu için kendi kendine hayıflandı. "Böyle olacağını bilseydim..." diye düşünürken, daha kafasındaki cümle bitmeden utandı kendinden. Pansiyonunun önünden kendisini alan taksi, kırmızı ışıkta durduğunda camını tıklatan biri olduğunu farketmişti. Camdan dışarı baktığında içini acıtan bir görüntüyle karşılaştı. Elmacık kemikleri zayıflıktan çukurlaşmış Kalküta'lı bir çocuk, yüzünü cama yaslayarak Sally'nin gözlerinin içine bakıyordu. Sally bir haftadır benzer sahneyi o kadar çok görmüştü ki, ne yapması gerektiğinin farkındaydı. Cebindeki son parayı saymadan ve hiç düşünmeden ona vermişti. Halkın yarısından fazlasının aç bilaç sokaklarda gezindiği, bir lokma ekmek için yalvardıkları bir yerdi Kalküta. Genç kadın bir haftadır çamurlu sularda yıkanan kadınların, açlıktan bir deri bir kemik kalmış çocukların "ev" dedikleri tuğladan barakalardaki yaşamlarına şahit olmakla kalmayıp , o kareleri bir bir fotoğraflamıştı. Amerikalı bir fotoğrafçı olarak gittiği bu ilkel Hindistan şehrine bir hafta boyunca zor dayanmıştı. O çocuklar ise her gün aynı sokaklarda, fakirlikle mücadele ediyorlardı. Gördüklerinin karşısında, yaptığı yardımın hiç bir önemi yoktu. Uçağa binmeden nişanlısını arayacağı sözünü tutamadığı için bir an kendini kötü hissettiyse de çok üzerinde durmadı. Nasıl olsa William, New York JFK havaalanında onu bekliyor olacaktı. O zaman herşeyi sırasıyla anlatabilirdi. Telefon klubesinden çıktı ve Pan Am havayoluna ait uçağın kalkışa hazır olduğu anonsunu dinlerken hızlı adımlarla yola koyuldu.


***

"Kalkış için hazırız efendim, kule onay verdi. Anonsu yapabilirsiniz."


Yardımcı pilot Gene, kaptan pilotun yanındaki koltuğuna otururken sessizce derin bir nefes aldı. Nihayet günün son uçuşuydu bu. Yaptığı işe tutkuyla bağlı olan 25 yaşındaki bu genç adam için uçmak hayatının anlamıydı. Yıllarca bu emel için çalışmış, pilot olabilmek için gençliğinden ödün vermişti. Ancak her uçuş sonrasında eve döneceğini bilmenin verdiği haz hepsinden daha huzur verici bir histi. Geçen ay evlendiği karısına kavuşacağını düşünürken gülümsediğini farkedip yerinde doğruldu. Kemerini bağladı.


***

Sally 12A numaralı koltuğuna yerleştikten sonra yanına gelecek olan yolcunun koltuğunda üst üste yığılı duran çantasını, kitabını ve yeleğini alıp kucağına koydu. O sırada son kontrolleri yapan hostesten bir yastık rica etti. Bir hayli yorucu geçen fotoğrafçılık görevinden ve izbe pansiyon odasının küf kokusundan sonra bu uçak onun için lüks bir otel gibiydi. Önce biraz kitap okuyacak sonra da uyuyacaktı. Biletini alırken yerinin cam kenarında olmasını bu yüzden özellikle rica etmişti. Kaptan pilotun uçuş anonsunu duyduğunda çocuksu mutluluğu yüzüne dağıldı. Uçağın kapıları kapanmıştı, hostesler hızlı adımlarla arka bölüme doğru ilerliyorlardı. Bir "Oh" çekti içinden. Sally tam 18 saatlik uçuş süresince yalnız başına oturacaktı.


***

Pan Am New York uçağı Kalküta'dan kalkışa geçeli henüz dört saat olmuştu. İçecek servisi sona ermiş, hostesler akşam yemeği hazırlıkları için arka bölümdeki mutfağa geçmişlerdi. Yolculardan bazıları çoktan uykuya dalmış, bazılarıysa koyu bir sohbet içindeydiler. O sırada pilot kabinindeki gergin havadan kimsenin haberi yoktu. Gene, kalkışa geçmeden önce tüm kontrollerin yapıldığından emindi ancak motor panelinin yanıp sönen kırmızı ikaz ışığı, uçağın motorlarından birinde sorun olduğunu gösteriyordu. Kaptan pilot panelin ayarlarını tek tek kontrol ederken ilk motorun durduğunu farketti. Acilen yardıma ihtiyacı vardı, Gene'e baktı. Yardımcı pilot durumu çoktan kavramış, diğer motorun zarar görmemesi için elinden geleni yapıyordu. Yıllardır birlikte çalıştığı, her durumda soğukkanlı kalmayı başarabilmiş kaptanının çaresizliğine o da ilk kez şahit oluyordu. Bir taraftan yolcu kabininde panik yaratmamak için sağ duyularını kaybetmemeye çalışırlarken, diğer taraftan ekibin her bir üyesi, sessizce bildiği duaları fısıldıyordu.


Uçak ani bir sarsıntıyla sallandı. Pan Am 412 sanki artık havada uçmuyor, taşlı bir yolda engebeleri aşmaya çalışıyordu.


***

Başını cama vurduğunda gözlerini açan Sally, bir an için kabus gördüğünü zannetti. "Sert bir iniş yapıyor olmalıyız" diye düşünürken dışarı baktı; ne bir ışık görebildi ne de bir kara parçası. Etrafındaki yolcular kemerlerini sıkıca tutmuş, gergin bir şekilde arkalarına yaslanmışlardı. Uçak gittikçe daha da hızlı sarsılıyor, yolcuların trübülans olduğunu varsayamayacağı kadar çok titriyordu. "Aman tanrım, neler oluyor? Lütfen biri bir şey söylesin!" diyen bir kadının bağırmasıyla birlikte uçaktaki panik havası iyiden iyiye arttı. Artık neredeyse tüm yolcular hep bir ağızdan bağırıyor, hostesleri çağırıyor, kimisi yerinden kalkmaya çalışırken, sarsıntıyla birlikte tekrar yerine oturmak zorunda kalıyordu. Niçin kimse bir şey söylemiyordu?


***

"İrtifa kaybediyoruz. Tekrar ediyorum. İrtifa kaybediyoruz!"


Kaptan pilotun o andaki tek amacı kuleyle irtibat kurmaktı. Kuleden gelen belli belirsiz sesleri işittiği anda hiç vakit kaybetmeden, Pan Am 412 sefer sayılı uçağın koordinatlarını bildirdi. Ancak karşı taraf sessizdi. Belli ki tek problem, motorlardan birinin durmuş olması değildi. Daha büyük bir sorunla karşı karşıyaydılar. Kaptanın tüm devrelere tekrar müdehale etmesi kaçınılmazdı. Önce elektrik enerjisi azaltılmalıydı. Elini panelin tuşlarına uzatmıştı ki, o sırada Gene'in kekeleyen sesi kulaklarında çınladı.


"Efendim. Pen-ce-re... Motor... Dışarı bakın efendim!"


***


Yolcu kabinindeki ışıklar sönmüş, yerine acil durum aydınlatması devreye girmişti. Sally başını ellerinin arasına alarak öne eğilmiş bir halde "Tanrım, lütfen bize yardım et, lütfen yalvarıyorum sana!" diye durmadan tekrar ediyordu. Çıldırmış gibi bağıran bazı yolcular, oturdukları yerde dualar okuyanlar, "Düşüyoruz!" diyenler uçaktaki panik havasını doruk noktasına ulaştırdı. Kaptan pilotun kendilerine yaptığı anonsu anlayabilmeleri bu gürültüde mümkün değildi. Anonsun sesi dalgalıydı. Sally kaptanı bir duyuyor, bir kaybediyordu. Orta sıradaki bir yolcunun feryadının ardından, herkes aynı yöne doğru baktı. "Aman Allah'ım! Dışarı bakın. Kanat alev aldı! Yardım edin, yanıyoruz!" Kulakları sağır edecek derecede bir patlama sesi duydular. Kimse gözünü kanattan ayıramıyordu. Pan Am 412 sefer sayılı uçak, yolcularının gözleri önünde giderek bir alev topuna dönüşüyor ve hızla düşüyordu.


***

Kaptan, birinci motorun durması sebebiyle tüm uçağın yükünü tek başına üstlenen ikinci motorun bu denli büyük bir felakete yol açmasını beklemiyordu. Gereğinden fazla ısınan motorun, alevler içinde kalması yetmezmiş gibi, şimdi bir de kanat yanıyordu. Zavallı adamın acil iniş yapmaktan başka çaresi kalmamıştı. Şiddetle irtifa kaybederken uçağın burnunu havada tutmak zorundaydı. Derin bir nefes alıp, var gücüyle dümeni kendine doğru çekti, yanındaki yardımcısına dönerek; "Gene bize bir düzlük alan bul!" dedi. Gene arkasından gelen yolcuların çığlıklarını ve uçağın içine vuran alazın dans eden gölgelerini görmezden gelmeye çalışarak, kafasını cama doğru uzattı. Önünde uzanan uçsuz bucaksız bir çöl gördü. Işık hızıyla dağ ve tepelerin açılarını hesaplamaya çalıştıysa da koordinat sistemi olmadan tahmin edebilmesi mümkün değildi. Bu esnada kaptan gövde inişi yapacaklarını bildirdi. Kaptanın sesinde belli belirsiz bir umut ışığı hissetti Gene. Her ikisinin de yüzü boncuk boncuk terliyor, kurtulmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Ama yapacakları "Kuma gövde inişi", düşündükleri kadar umut verici olmayabilirdi. Kum tepelerine doğru yaklaşırlarken, pilot kabininin içi yolcuların çığlıklarıyla inliyordu.


***

Sally kontrolden çıkmaya çok yakın olduğunu hissediyor, ancak o ana dair en ufak bir şey düşünemiyordu. Yeteri kadar yaşamış mıydı acaba? Ailesinin haberi olunca ne hale geleceklerdi? William ondan sonra birini sevebilir miydi, unutur muydu Sally'i? Bugüne kadar hep zor şartlarda yaşayan insanları fotoğraflamak için didinmiş, o hayatlar üstünden para kazanmıştı. Oysa şimdi, en zor durumda olan kendisiydi. Belki de kendi başına gelen bir felaket olmasaydı, çekmek isteyebileceği en enteresan fotoğraf karesi bu olurdu. İçinde bulunduğu durum ve Pan Am uçağının cehenneme dönüşen yolcu kabini... Bu düşüncelerin içinde kaybolmuşken, tavandan gelen yüksek bir sesle irkildi; oksijen maskeleri inmişti. Etrafındaki herkesle birlikte Sally de canhıraş bir halde maskeyi taktı. Bu maske kurtuluşun habercisi de olabilirdi; ölüme yaklaştıklarını gösteren ilk adım da... Dua etti. Hiç durmadan dua etmeye devam etti.


***

Gene, pilot kabininde kaptanın yanında otururken ; "Bundan sonrası için yapabileceğim bir şey kalmadı." diye düşünerek ani bir kararla kemerini çözdü, yerinden kalktı. Yolcu kabinindeki çığlıklar artık onun için dayanılmaz bir boyuttaydı. Bir şeyler yapmalıydı. Yardımcı pilottu ve birilerine yardım etmek zorundaydı. Koridorun başında durduğu anda, "Eğer yaşarsam, ömrüm boyunca gördüğüm bu manzarayı unutmam mümkün değil" diye düşündü. Umutsuzluk, çaresizlik ve ölüm korkusu uçaktaki her yolcunun birbiriyle el ele tutuşmasına neden olmuştu. Koltukların arasında dengesini sağlayarak yürümeye çalışırken, sağ tarafta oturan yalnız bir kadın çekti dikkatini. Kadının yanına oturduğunda tavandan sallanan boş oksijen maskesini taktı. Kadın başını ellerinin arasına almış, vücudu korkudan titriyordu. Kadının elini yavaşça alıp kendi avucunun içine koyarken, "Herşey yoluna girecek" dedi. Durumun şokundan dolayı ne diyeceğini bilemeyen genç kadın ağlamaya başladı. Hıçkırıkları boğazına takıldı, bir süre yutkunamadı. Nefes darlığı yaşadığını anlayan Gene, tekrar ve tekrar yineledi. "Herşey yoluna girecek. Lütfen inanın bana. Herşey yoluna girecek..." Gene bunu söylerken, kadının cam tarafına sırtını dönmesini sağlamış, kendisine bakmasını istemişti. "Herşey yoluna girecek" derken, alevler içinde yanmaya devam eden motorun farkındaydı. Düşen kanadı gördüğü anda, kadına sarıldı ve nefesini toparlayabilmesi için onu sakinleştirmeye çalıştı. Gene, az sonra uçaktaki her bir yolcunun son nefesini vereceğini biliyordu. Buna rağmen, elinden geleni yaptı. Çünkü o, alınan her nefesin değerli olduğunu düşünenlerdendi.


***

Pan Am uçağı Suriye Çölü'nün kumlarına çakıldı.

14 kişi o anda yaşamını yitirdi.
Kabin memurlarından yalnızca ikisi hayatta kalabildi. Onlardan biri, yardımcı pilot Gene'di.


***

Gene kendine geldiğinde, uçağın paramparça görüntüsüne bakıp çarpmanın üstünden çok zaman geçmediğini farketti. Hemen vücudunu kontrol etti. Ufak tefek sıyrıklar dışında, ayak bileğinin kırıldığını anladı. Hiç vakit kaybetmeden, tek ayağı üzerinde doğruldu ve uçağın içine girdi. Duyduğu acıya rağmen bir kaç kez aynı turu tekrarladı, yaralıları uçağın dışına taşıdı. Ta ki uçakta nefes alan birinin olmadığına emin olana dek. Bu sırada rüzgarın yön değiştirdiğinin farkındaydı. Son bir hamleyle içeriden aldığı yaralıyı da taşıyordu ki, uçak ani bir patlama sesiyle alevler içinde kaldı. Pan Am 412'den geriye kalan kocaman bir alev topundan başka bir şey değildi artık. Kurtulanlar, Suriye çölünün ortasında bir yerde, kumların arasında, alevlerin yakınında doğacak olan güneşi beklemeye başladılar.


Hava iyiden iyiye soğuduğunda, birkaç saat önce felaketleri olan yangının ısısıyla serin çöl gecesini karşıladılar. Gene o sırada, uçsuz bucaksız gökyüzüne bakarken, hayat karşısında ilk kez bu denli korunmasız hissetti kendisini. Üzerinde oturduğu kum taneleri ne kadar ufaksa; o da o kadar ufaktı aslında bu evrende. Hayatta kalmıştı; bunun bir anlamı olmalıydı. Tıpkı küçük kum tanelerinin bir araya gelip uçsuz bucaksız çölleri oluşturması gibi... "Bir şeyleri değiştirebilirim." dedi içinden ve soğuk kumların üstünde yanan uçağın alevleri yüzüne vururken bir karar verdi.


***

Sabah olduğunda, değişen hiç bir şey olmadı. Havada ne bir uçak vardı, ne de onları kurtarmak için gelen bir ekip. Gene, çarpma anından önce sistemin tamamen kapanmış olduğunu, uçağın koordinasyon bilgilerinin kuleye ulaşmadığını hatırladı. Muhtemelen kule, uçağın piste iniş yapmadığını farkettikten sonra aldıkları son verilere bakacaktı. Bu veriler de maalesef Suriye'den çok uzakta bir bölgeye ait olacaktı. Gene, kurtarılmayı beklemenin boş bir ümitten başka bir şey olmayacağını biliyordu. Böylesine bir felaketten kurtulmuş bunca insan varken, bir çözümün de yaratılabileceğini düşündü. Yolcularla düşüncelerini paylaşarak, iki gruba ayrılmaları gerektiğini söyledi. Bir grup kuzey yönüne giderken, Gene'in içinde bulunduğu ikinci grup çölün güney tarafına gitmeye karar verdi. Kendilerine yardımı dokunabilecek herhangi bir şey bulmak için kilometrelerce yol yürüdüler. Ve grubun ön tarafında yürüyen yolculardan birinin sesiyle, mutluluk gözyaşları dökerken derin bir nefes aldılar. Bir ev bulmuşlardı. İçinde telsizi olan bir ev!


***

18 Haziran 1947 günü, kurtarma ekibiyle birlikte yirmi iki yolcu evine döndü.

Sally kazadan hemen önce elini tutan, ölüm fikrine bu kadar yakınken kendisine yardım eden o genç yardımcı pilota, nefes aldığı her gün şükranlarını iletti. William'la evlendi ama ona hiç "Beni unutur muydun?" diye sormaya cesaret edemedi.

Kazanın tesirinde kalan Gene, hayata farklı bir bakış açısıyla bakmaya başladı. Yardımcı pilotluk mesleğini bırakıp, yazarlığa ve televizyon yapımcılığına yöneldi. Tıpkı pilotlukta olduğu gibi, bu alanda da çok çalıştı. Doğacak olan oğluna, bir gün babasıyla gurur duyacağının sözünü verdi.
Ve oğlu henüz 10 yaşına gelmemişken, sözünü tutmuş oldu.
Yıllar içinde üç savaşa şahitlik etmiş, büyük bir uçak kazasından sağ kurtulmayı başarmıştı. Kendisiyle birlikte onlarca canı kurtarmış olan genç yardımcı pilotun hayata bakış açısı da, aynı şekilde binlerce kişiye ilham oldu.
O, Uzay Yolu'nun yaratıcısı Gene Roddenberry'di.

Tuğçe CENGİZ

https://medium.com/turkce/kaptan%C4%...0bb#.iehrrmt8m