Bertolt Brecht ve Şiirleri

Konu: Bertolt Brecht ve Şiirleri

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 48 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.543
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart Bertolt Brecht ve Şiirleri

  Brecht'in Hayatı

  Bertolt Brecht, 20. yüzyılda en etkili Alman şairi, oyun yazarı ve tiyatro yönetmenidir. Bir sürü yerde eserleri oynanmıştır. Epik Tiyatronun da kurucusu sayılır.  ÇOCUKLUĞU

  Brecht 10 Şubat 1898'de Augsburg'da dünyaya geldi. Achern doğumlu olan babası Berthold Friedrich Brecht, daha sonra müdürü olduğu Haindlsch Kağıt Fabrikası’nda yönetici olarak çalışıyordu. Annesi Sophie Brecht, Brezing doğumluydu. Gençliğinde Eugen olarak tanınan Brecht, daha sonra Berthold veya Bertolt adını seçti. Annesi, gençliğinde utangaç ve kolay hastalanan Brecht’i sürekli kollamak zorundaydı. İlkokuldan sonra, 1908 – 1917 yılları arasında Peutinger lisesine gitti. Liseyi, savaş nedeni ile uygulamaya konulan, kolaylaştırılmış sınav sonucu bitirdi.Savaş çığlıklarının atılmaya başladığı zaman, daha okulda iken Horatius’un "Dulce et decorum est pro patria mori" ("Anavatan için ölmek hoş ve onurludur") sözü üzerine yazdığı bir kompozisyonda ““Anavatan için ölmek hoş ve onurludur” sözü yalnızca boş kafalıların rağbet ettiği bir propaganda sloganıdır” cümlesi ile savaşa karşı tavrını net bir şekilde koymuştur. Bu nedenle okuldan atılmakla cezalandırılması gündeme gelmişti. Babasının hatırı ve din dersi öğretmeninin araya girmesi ile bu cezadan kurtuldu.

  ÖĞRENCİLİĞİ

  1917 den 1918 e kadar Münih’deki Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde doğa bilimi, tıp ve edebiyat okudu. 1918 yılında Augsburg askeri hastanesinde sıhhıye askeri olarak görevlendirilmesinden dolayı öğrenimini yarıda kesmek zorunda kaldı. 1919 yılında derslere girmemek için bir başvuru yaptı ve kabul edildi. Daha sonra da okul etkinliklerine çok nadir olarak katıldı. 29 Kasım 1921 yılında okuldan kaydı silindi. 1921-22 yıllarında Berlin felsefe fakültesine kayıtlıydı; fakat öğrenime başlamadı.


  1916 yılında, büyük gençlik aşkı "Bi" diye çağırdığı, Paula Banholzer’le tanıştı. Bu ilişkiden 3 Nisan 1919 yılında oğlu Frank Banholzer, Kimratshofen’da dünyaya geldi. Çocuğa, Brecht’in çok önem verdiği şair Frank Wedekind’in adını verdiler. Küçük Frank ilk üç yılını Kimratshofen’de geçirdi. Sonraları değişimli olarak büyükanne, Brecht’in yeni sevgilileri Marianne Zoff ve Helene Weigel çocukla ilgilendiler. Brecht’in oğlu II. Dünya Savaşı ’nda diğer cephelerin yanı sıra doğu cephesinde görevlendirildi. Frank Banholzer 13 Kasım 1943 tarihinde Rusya Porchow’da, ordu sinemasına yapılan bir bombardıman sonucu öldü.

  SÜRGÜN ÖNCESİ

  1920 yılında annesi vefat etti. Aynı yıl, çok değer verdiği, tanınmış kabaretist Karl Valentin’le tanıştı. Birlikte yaptıkları çalışmalar Brecht’in ilerideki başarılarını önemli ölçüde etkiledi. 1920 yılından itibaren tiyatrocularla ve edebiyatçılarla ilişkileri geliştirmek için sık sık Berlin’e gitti. Orada başkalarının yanı sıra, zaman zaman evini paylaştığı, Arnolt Bronnen’le tanıştı ve ismini Bertolt olarak değiştirdi. 1924 yılında Berlin’e yerleşti. Önceleri Max Rheinhardt’ın Berlin Alman Tiyatrosu’nda, Carl Zuckmayer’le birlikte dramaturg olarak, Münih Oda Tiyatrosu’nda da kendisi sahneye oyunlar koyarak çalıştı. Gecede Trampet Sesleri oyunu ile 1922 yılında Kleist Ödülü’nü aldı ve oyuncu ve opera sanatçısı Marianne Zoff ile evlendi. Bir yıl sonra 12 Mart’ta kızları Hane Hiob dünyaya geldi. Kısa bir zaman sonra da ileride evleneceği ve 1924 yılında, ikinci oğlu Stefan Brecht’i doğuran sevgili "Helli"'si Helene Weigel ile tanıştı. Üç yıl sonra Marianne Zoff’dan boşandı. Helene Weigel’le evlenmesinden sonra 1929 yılında kızı Barbara Brecht Schall dünyaya geldi.

  1920'li yılların ikinci yarısında Brecht artık inançlı bir komünistti ve çalışmaları da politik amaçlarına uygun hale geliyordu. Hiçbir zaman Alman Komünist Partisi üyesi olmadı. Politik düşüncelerine paralel olarak 1926 yılından itibaren epik tiyatro da gelişiyordu. Peter Suhrkamp ile birlikte, 1930 yılında kaleme aldıkları Mahagony Şehrinin Yükselişi ve Düşüşü Operası İçin Notlar makalesi tiyatro teorisi ile ilgili çok önemli bir yazıdır. Kurt Weill ile birlikte yapılan müzikal drama çalışmaları, epik tiyatronun gelişmesine çok önemli katkılarda bulunmuştur.Brecht, eserleri ile toplumsal yapıyı şeffaf hale getirmeyi, özellikle yapının değiştirilebileceğini göstermek istiyordu. Ona göre edebi metinler bir işe yaramak zorundaydı.

  Brecht’in Marksist düşünceleri, gerek Karl Korsch, Fritz Sternberg ve Ernst Bloch gibi dogmatik olmayan parti dışı Marksistlerin, gerekse resmi komünist parti çizgisinin etkisi altındaydı. Bir dizi Marksist öğretiye dayalı oyunlar ortaya çıkmıştı. O yıllarda yazılan eserler Hegel ve Marx’ın eserlerinin etkisi altındaydı. 1927 yılında yayınlanan toplu şiirleri Bertolt Brecht’in Dua Kitabı (Bertolt Brechts Hauspostille) genelde o zamanlarda yazılan metinlerden oluşuyordu. 1928 yılında Brecht, Weimar Cumhuriyeti’nin tiyatrodaki en büyük başarılarından birisi olan, Kurt Weill’in müziklerini yaptığı Üç Kuruşluk Opera’nın, 31 Ağustos 1928 tarihinde yapılan ilk gösteriminin gururunu yaşadı.

  Dünya çapında bir üne kavuşan ve bir çok tiyatroda sahnelenen oyun yanlış anlamaya kurban gitti. Toplumu eleştirmek için yazılan oyun, Brecht’i eleştirmek isteyenlerin işine yaradı. Başka araştırmacılar, özellikle 1928 yılında yazılan şekli ile oyunun toplumu eleştirmede fazla keskin olmayan bölümlerine vurgu yaparak yanlış anlaşılma tezini ortadan kaldırdılar. İlerideki gözden geçirmelerde Brecht, Üç Kuruşluk Opera filmi için yazılan; fakat prodüktörler tarafından reddedilen, senaryoda ve 1934 yılında yazdığı Üç Kuruşluk Roman’da eleştiri dozunu arttırdı.1928 yılında, oyunları ve şarkıları için önemli bir besteci olacak olan Hanns Eisler ile tanıştı. Bu tanışmadan iyi bir dostluk ortaya çıktı ve ikisi 20. yüzyılın en önemli şair – besteci çiftini oluşturdular.


  SÜRGÜN YILLARI


  1933 yılının başlarında Tedbir (Die Maßnahme) adlı oyun polis tarafından yasaklandı. Düzenleyiciler vatana ihanetten mahkemeye verildiler. 28 Şubat günü, Reichstag yangını’ndan bir gün sonra Brecht, ailesi ve arkadaşları ile birlikte, Berlin’i terk etti ve Prag, Viyana ve Zürih üzerinden, yazar Karin Michaelis’in davetine uyarak, beş yıl kalacağı Danimarka Fünen’deki Skovsbostrand’a kaçtı. Aynı yılın Mayıs ayında Brecht’in eserleri naziler tarafından yakıldı. 1935 yılında vatandaşlıktan çıkarıldı.

  1938 yılında Galilei’nin Yaşamı yazıldı. Oyun yazmanın dışında Brecht, Prag Paris ve Amsterdam’daki çeşitli sürgün gazetelerine de makaleler yazıyordu. 1939 yılında Danimarka’yı terk etti. Stockholm yakınlarındaki bir çiftlik evinde bir yıl yaşadı ve 1940 yılı Nisan ayında Helsinki’ye geçti. Brecht sürgünde hükümeti, devleti ve toplumu hiçbir zaman açıkça eleştirmedi. Alttan alta, dozunda ve kendi inançlarına zarar vermeden eleştirdi. Ailesi ile birlikte yaz boyunca kalmak üzere, Finlandiya’lı yazar Hella Wuolijoki’nin daveti üzerine gittiği Marlebäck’da, Wuolijokis’in metinlerine dayanarak Bay Puntilla ile Uşağı Matti’yi yazdı. 1941 yılında Moskova üzerinden Trans Sibirya Ekspresi ile Wladiwostok’a, oradan da Sovyetler Birliği’nin doğusundan gemiyle , Hollywood yakınlarındaki Santa Monica’da yaşayacağı Kaliforniya’ya gitti. Senarist olarak çalışmak istedi ise de, o iş olmadı. Politik işler yapması olanaksızdı. Kendisini "Öğrencileri olmayan bir öğretmen" olarak nitelendiriyordu. Daha sonra Amerika’daki sürgün yıllarında yaptığı tek tiyatro çalışmasında başrolü oynayacak olan Charles Laughton ile birlikte, ilk gösterimi 9 Eylül 1943 de Zürih Tiyatro Evi’nde gerçekleşen, Galilei’nin Yaşamı’nı çevirdi.

  ABD’de Komünist Parti üyesi olmakla suçlandı ve 30 Ekim 1947 tarihinde "Amerika'ya Karşı Etkinlikleri Soruşturma Komisyonu" tarafından sorgulandı. Komünist partiye üye olup olmadığı veya halen partiye üye mi olduğu sorusuna Brecht hayır cevabını verdi ve devam ederek Almanya’da da komünist parti üyesi olmadığını söyledi. Bir gün sonra, New York’daGalilei’nin Yaşamı oyununun galası oynarken, Paris üzerinden Zürih’e geçti. Kendisini kabul eden tek ülke olması nedeni ile İsviçre’de bir yıl kaldı. Batı Almanya’ya girmesine izin verilmedi. Şubat 1948 tarihinde Sofokles’in Antigonu oyunu İsviçre’de Chur Devlet Tiyatrosu’nda ilk gösterimini gerçekleştirdi. 12 Ekim 1950 tarihinde Brecht ve Weigel Avusturyavatandaşlığına kabul edildiler. Aynı ay içerisinde Brecht’in uzun yıllar birlikte çalıştığı arkadaşı Kurt Weill New York’da öldü.

  ' vikipedia dan alıntıdır'

  Asıl adı Eugen Berthold Friedrich Brecht kısaca Bertolt Brecht(d.10 Şubat 1898 Augsburg - ö.14 Ağustos 1956 Berlin) 20.yüzyılın en etkili Alman şairi, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni olarak nitelendirilir. Eserleri uluslararası alanda da saygı ile kabul görmüş ve ödüllendirilmiştir. Daha önce Erwin Piscator tarafından adı konulan epik tiyatronun diğer bir deyişle "Diyalektik Tiyatro"’nun kurucusudur.  Yüzyılımıza damgasını vuran oyun yazarı ve tiyatro kuramcılarından Bertolt Brecht Bavyera'nın Augsburg kentinde doğdu. Aynı zamanda yetenekli bir şair olan Brecht ilk şiirlerini 1913'te okul gazetesinde yayımladı. Bundan bir yıl sonra ise yaşadığı kentin yerel gazetesinde yazıları çıkmaya başladı. Edebiyata ve tiyatroya büyük ilgi duymasına karşın bir süre , Münih'te Ludwig Maximilian Üniversitesi'nde tıp okumaya başladı. I. Dünya Savaşının son yılında askere alındı ve bir hastanede görev yaptı. Aynı yıl "Ölü Askerin Öyküsü" adlı bir şiir yazdı. Bu şiiri, yıllar sonra Nazilerce suçlanarak Alman yurttaşlığından atılmasına neden oldu. 1919 şiir çalışmaları açısından verimli bir yıldı. Şiirlerini Die Hauspostille'de (Dua Kitabı) topladı. 1919 yılında itibaren siyasetle uğraşmaya başlayan Berthold Brecht, Münih'te Bağımsız Sosyal Demokrat Parti'ye girdi. Bu dönemde Augsburger Volkwille'ye tiyatro eleştirileri yazdı; tıp öğrenimini bırakarak, Müncher Kammerspiele'ye girdi; ikinci oyunu olan Trommeln in der Nacht (1918-20, Gecede Trampetler) burada sahnelendi ve Kleist Ödülü'nü kazandı. Münih sanat çevresine katıldı, Bavyera halk güldürüsünün temsilcisi olan Karl Valentin'le dostluk kurdu.

  1924'te Berlin'e gitti. Burada Carl Zuckmayer, Max Reinhardt ve Helena Weigel gibi dönemin ünlü sanatçılarıyla tanıştı ve birlikte çalışma olanağı buldu Deutsches Theatre'da Max Reinhardt'ın yanında yönetmenlik yaptı. Bir süre sonra yetenekli bir oyuncu olan Helena Weigelle evlendi ve bu evlilik ömrünün sonuna kadar sürdü. Brecht'in oyunların pek çoğunda Weigel başrolde oynadı. Tiyatro yönetmeni Erwin Piscator ve besteci Kurt Weill ile tanıştıktan sonra Brecht tiyatro yaşamında yeni bir adım attı. Piscatorla birlikte Jaroslav Hasekin ünlü romanı Aslan Asker Şvayk'ı sahneye uyarladıktan sonra yazdığı Adam Adamdır adlı oyunu "epik tiyatro" anlayışının ilk denemesiydi. Bu öğretici bir tiyatro türü olup, olaylar geleneksel tiyatrodakinin aksine, dramatik bir biçimde canlandırılacak yerde, izleyiciye anlatılır. İzleyici sahnede olup biteni bir gözlemci gibi izler. Epik Tiyatro'da amaç düşündürmek, izleyicinin aklını kullanarak bir karara varmasını, harekete geçmesini sağlamaktır. Brecht dünyanın değişmesinden; insanların fırsat eşitliğine, düşünce özgürlüğüne sahip olduğu, adaletli bir düzenin kurulmasından yanaydı. Benimsemiş olduğu Marxist dünya görüşü doğrultusunda, böylesine bir dönüşümün gerçekleşeceğine inanıyordu. Tiyatronun bu amaca ulaşmak için etkili araçlardan biri olduğu kanısındaydı.

  Naziler'in yönetime geçmesiyle birlikte, Brecht'in Almanya'da çalışma olanağı ve oyunlarını sahneleme imkanı kalktı. 1933'te Almanya'yı terk etti. Reichstag yangınından bir gün sonra Prag Üzerinden Viyana'ya gitti. Die sieben Todsünden der Kleinbürger (1933, Küçük Burjuvanın Yedi Günahı) oyununun Paris'te oynanışından sonra, Kurt Weill'la işbirliği sona erdi. Önce İsviçre'ye, oradan Danimarka'ya gitti. Danimarka'da Tak-tik , Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti, Galileo'nun Yaşamı, Cesaret Ana ve Çocukları gibi her biri başyapıt olan oyunlar yazdı. Sezuanın İyi İnsanını da burada yazmaya başladı. 1935'te Nazi Yönetimince Alman vatandaşlığından çıkarıldı.

  1939'da Hitler'in Danimarka'ya girmesi üzerine İsveç'e, 1940'da da Finlandiya'ya geçti; 1941'de Helsinki Birleşik Devletler Konsolosluğu'ndan vize alarak Sovyetler Birliği üzerinden ABD'ye (Santa Monica) gitti. Brecht'in oyunlarından bazıları bu dönemde İngilizce'ye çevrildi ve ABD de sahnelendi. Ne var ki, bu ülkede izleyici Brecht'in oyunlarından tedirgin oldu ve ilgi göstermedi. 1947de ABD'de esen Soğuk Savaş rüzgarı, Brecht'in Amerika'ya Karşı Etkinlikleri Soruşturma Komisyonu'nca sorguya çekilmesine yol açtı. Dünya görüşüne ilişkin suçlamalara karşı çıktı. ABD'de barınmayacağını anlamıştı.

  Hollywood için senaryolar yazarak geçimini sağlamaya çalıştıysa da, ancak bir senaryosu filme alındı ( Hangman Also Dies, 1942, Cellat da Ölür) 1947'de Komünist Parti'siyle ilişkileri konusunda Amerikanca Olmayan Etkinlikler Kurulu karşısına çıktı, Hanns Eisler'in kendisinin 1930'da partiye girmiş olduğu yolundaki ifadesini yalanladı ve Kurul'un sorularını yanıtlamadı; ertesi hafta, Gelileo'nun New York temsilini beklemeden İsviçre'ye gitti.. 2. Dünya Savaşı sırasında Brecht'in üç oyununu sahnelemiş olan Zürich Shauspielhaus kendisine yardımcı oldu ve burada kendi Antigone (1948) uyarlamasını sahneledi.

  1948'de Doğu Almanya'dan gelen öneri üzerine Doğu Berlin'e geçti, orada karısı Helena Weigel'le birlikte Berliner Ensemble'ı kurdu (1949); topluluk, 12 Kasım'da Herr Puntila und sein Knecht Matti (Bay Puntila ile Uşağı Matti) oyunuyla sanat yaşamına girdi. Berliner Ensemble'ın dramaturg ve yönetmeni olarak görev alan Brecht, Berliner Ensemble'ı "epik tiyatro okulu" ve dünyanın en iyi tiyatrolarından biri yaptı; peş peşe sahnelediği oyunlarıyla, Berliner Ensemble, epik tiyatro pratiği ve estetiğinin merkezi oldu.

  1950'de gezi özgürlüğüne kavuşabilmek için karısıyla birlikte Avusturya vatandaşlığına Geçen Brecht, 1951'de Doğu Alman Devlet Ödülü'nü aldı; 1953'teki komünizm karşıtı ayaklanma üzerine hükümete uyarıcı bir mektup yazdı; 1954'te, Berliner Ensemble, Schiffbauerdamm'daki kendi yerine yerleşti. Stalin Ödülü'nü ve Paris uluslar arası Tiyatro Şenliği'nde ödül aldı. Kendi tiyatrosunda oyunlar koymayı sürdürdü; ve 1956'da kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

  msxlabs.org forum tiyatro’dan alıntıdır.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.543
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Ada
  Her insan kendi adasında yaşar
  Takırdatarak dişlerini ya da terleyerek.
  Gözyaşları, içer
  Şeytanın edebiyat bilgilerini
  Onun dişlerini takırdatması
  Kimseyi yerinden kıpırdatmaz.

  Her insan kendi dilinde konuşur
  Ve hiç kimse anlamaz ne söylediğini
  Kafasındakı ışığın.
  Sonra iyi olarak da anlaşılmaz.
  Düşkırıklığı ve incinmedir
  Gerçek utanmazlıklar
  19 Nolu Sonnet
  Yalnızca benden kaçma yeter
  Boş sözler de etsen duymak istiyorum seni
  Sağır olsan gönlüm sözlerini ister
  Dilsiz olsan gördüğünü.

  Kör olsam, seni görmek isterdim
  Sen yanımda yol gösterici oldun
  Uzun yolun daha yarısı bile aşılmadı
  Bir düşün içinde yaşadığımız karanlığı

  'Bırak beni yaralıyım' desen de boşa
  Görevden dönülmez, yalnızca ertelenir
  Başka bir yerde değil, yalnızca burda

  Bilirsin özgür değildir gereksinilen kimse
  Gönlüm herşeyden önce seni ister
  Biz de diyebilirim, ben yerine

 3. #3
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.543
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Aşk Dersi

  Ama kızım, diyorum ki
  Biraz istekli olsun sesin:
  Ete bürünürse severim ruhu
  Ve eti ruh doluysa severim

  Azaltamaz masumluk coşkuyu asla
  Hem daha güzel doyar insan açken.
  Severim erdemin arkası varsa
  Ve erdemliyse bir arka.

  Tanrı kuğuya bindiğinden beri
  Fena olur bazı kızların içi
  Zevkle katlansalar da acıya:
  Duymak ister Tanrı kuğunun türküsünü

 4. #4
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.543
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Bir Yaprak Gönder

  Bir yaprak gönder bana,
  bir koruluktan koparılmış olsun,
  hiç değilse evinden yarım saat öteden.
  Sen oraya dek yürür güçlenirsin,
  bense kalkar teşekkür ederim sana
  o güzel yaprak için.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.543
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Bizden Sonra Doğanlara

  I

  Gerçekten karanlık bir çağdır yaşadığım!
  Ahmaktır hilesiz söz. Düz bir alın
  Vurdumduymazlığa işaret. Gülen
  Kötü haberi almamış henüz.

  Nasıl bir çağdır bu,
  Ağaçlardan bahsetmenin neredeyse suç sayıldığı
  Birçok alçaklığa suskun kalışı içerdiğinden.
  Yolu kaygısızca karşı karşıya geçen
  Ulaşılmazdır artık herhalde
  Zorda kalan arkadaşları için.

  Doğrudur: geçimimi sağlamaktayım hala
  Fakat inanın: bu sadece bir tesadüftür.
  Yaptıklarım
  Arasında hiçbir şey hak vermiyor karnımı doyurmaya.
  Tesadüfen ayaktayım. (Şansım ters giderse mahvoldum.)

  Diyorlar ki: ye ve iç sen! Sevin, neyin varsa!
  Fakat nasıl yiyip içeyim ki, yediğim
  Bir açın ellerinden kaptığım lokmaysa, bir
  Susuzun sorduğu bardak suysa içtiğim?
  Ve yine de yiyip içiyorum ben!

  Ben de bir bilge olmak isterdim.
  Yazıyor eski kitaplar bilgelik nedir:
  Dünya kavgalarına uzak durmak ve o kısa zamanı
  Korkusuz geçirmek
  Şiddete başvurmadan hem
  Kötülüğe iyilikle karşılık vermek
  Düşlerini gerçekleştirmek değil, unutmak
  Bilgelik olarak kabul ediliyor.
  Tüm bunları yapamıyorum:
  Gerçekten karanlık bir çağdır yaşadığım!

  II

  Kargaşalık döneminde geldim şehirlere
  Açlığın hüküm sürdüğünde.
  Girdim insanlar arasına isyan döneminde
  Ve öfkelendim onlarla birlikte.
  Böyle geçti zamanım
  Yeryüzünde verilmiş bana.

  Savaşlar ortasında yedim ekmeğimi
  Katiller arasında yattım uykuya
  Özensiz yaklaştım aşka
  Ve doğayı sabırsızlıkla izledim.
  Böyle geçti zamanım
  Yeryüzünde verilmiş bana.

  Yollar bataklığa gidiyordu zamanımda.
  Cellada bildiriyordu beni konuştuğum dil.
  Çok değildi yapabileceklerim. Fakat iktidardakiler daha
  Güvende hissediyorlardı kendilerini bensiz, ümit ediyordum.
  Böyle geçti zamanım
  Yeryüzünde verilmiş bana.

  III

  Battığımız dalgalardan
  Yükselecek olan sizler
  Zaaflarımızdan söz ederken
  Unutmayın
  Karanlık çağı da
  Sizlerin kurtulmuş olduğu.

  Yürüdük ya, pabuçlardan çok ülke değiştirerek
  Sınıf savaşlarının ortasında, çaresiz
  Haksızlığın olup öfkenin olmadığı yerde.

  Biliyoruz halbuki:
  Aşağılıklara duyulan nefret de
  Bozar şeklini yüzün.
  Kısar sesi haksızlık karşısındaki
  Öfke de. Ah, güleryüzlülüğe
  Ortam hazırlamak istemiş bizler
  Güleryüzlü olamadık kendimiz.

  Sizler fakat, geldiğinde vakit
  İnsan insanın yardımcısı olduğu
  Zaman.
  Hatırlayın
  Hoşgörüyle bizi.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.543
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Genaralim Tankınız Ne Güçlü

  Tankınız ne güçlü generalim,
  Siler süpürür bir ormanı,
  Yüz insanı ezer geçer.
  Ama bir kusurcuğu var;
  İster bir sürücü.

  Bombardıman uzağınız ne güçlü generalim,
  Fırtınadan tez gider, filden zorlu.
  Ama bir kusurcuğu var;
  Usta ister yapacak.

  İnsan dediğin nice işler görür, generalim,
  Bilir uçurmasını, öldürmesini, insan dediğin.
  Ama bir kusurcuğu var;
  Bilir düşünmesini de.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.543
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Halkın Ekmeği

  Bilin: Halkın ekmeğidir adalet.
  bakarsınız bol olur bu ekmek,
  bakarsınız kıt,
  bakarsınız doyum olmaz tadına,
  bakarsınız berbat.
  Azaldı mı ekmek,başlar açlık,
  bozuldu mu tadı, başlar hoşnutsuzluk boy atmaya.

  Bozuk adalet yeter artık!
  Acemi ellerle yuğurulan,iyi pişirilmemiş adalet yeter!
  Yeter katıksız,kara kabuklu adalet!
  Dura dura bayatlayan adalet yeter!

  Bolsa insanın önünde ekmek,lezzetliyse,
  gözler öbür yiyeceklere yumulsada olur.
  Ama her şey bollaşmaz ki birdenbire...
  Bilirsiniz,nasıl bolluk doğurur ekmek:
  Adaletin ekmeğiyle beslene beslene.

  Ekmek her gün nasıl gerekliyse nasıl,
  adalet de gerekli her gün,
  hem o,günde bir çok kez gerekli.

  Sabahtan akşama dek,iş yerinde,eğlencede,
  hele çalışırken canla başla,
  kederliyken, sevinçliyken,
  halkın ihtiyacı var pişkin, bol ekmeğe,
  günlük, has ekmeğine adaletin.

  madem adaletin ekmeği bu kadar önemli,
  onu kim pişirmeli, dostlar, söyleyin?

  Öteki ekmeği kim pişiren?

  Adaletin ekmeğini de
  kendisi pişirmeli halkın,
  gündelik ekmek gibi.

  Bol, pişkin, verimli.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.543
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Kentin Varoşlarından Gelen

  1.

  Entarisi pazen, atkısı sarı,
  gözleri göller gibi kara,
  ne parası pulu var, ne yapacak işi,
  ama öyle uzun ki siyah saçları,
  değer uçları kirli topuklara.

  İşte Hanna Cash, yavrum,
  Ayartıp soyardı beyleri.
  Geldi esen rüzgarla bozkırdan,
  gitti gene esen rüzgarla.

  2.

  Ne iskarpini vardı, ne gömleği.
  Bilmezdi dua etmesini bile.
  Gelmişti koca kente bir kedi gibi.
  Odunlarla leşler arasında
  bozbulanık kanal boyu
  minicik bir kül kedisi
  dolaşır durur ya hani.

  Nasıl yıkardı bardakları durmadan, görseniz,
  Yıkayamazdı kendini bu yüzden.
  Öyleyken Hanna Cash, yavrum,
  gene de sayılırdı tertemiz.

  3.

  Düştü bir gece bir gemici barına,
  derin ve karaydı gözleri göller gibi.
  Serseri Kent'e rastladı orada,
  saçları vardı Kent'in kapkara,
  barda bıçak oyuncusuydu.
  Aldı Hanna'yı yanında götürdü.

  Kırparken gözlerini o Kent serserisi,
  o yontulmuş, o allahın belası,
  Hanna Cach duyuyordu, yavrum,
  bakışlarıyla soyduğunu kendisini.

  4.

  Yürüdüler hayat yolunda el ele,
  öğrendiler hanyayı konyayı.
  Ne ev bark, ne kap kacak,
  ne de ad, çocuklarına bırakacak.

  Kar yağdı, yağmur yağdı.
  Boğuldu sulara orman.
  Ama Hanna Cash, yavrum,
  ayrılmadı erkeğinden.

  5.

  Polis dedi: Bu adam yankesici.
  Sütçü dedi: Hem de topal.
  Hanna dedi: Bundan ne çıkar?
  Erkeğim benim o.
  Benim canım onu çeker.

  Orda burda gezer dururdu erkeği.
  Sonra gelir çekerdi Hanna'ya sopayı.
  Ama Hanna boşverirdi bunlara.
  Seviyordu ya kocasını canı gibi.

  6.

  Damları yoktu başlarını sokacak.
  Herkes onlara düşmandı sanki,
  Gene de yuvarlanıp gittiler iyi kötü.
  Şehirlerden ormanlara yıllar boyu,
  ormanlardan kırlara gittiler.

  Yürüdüler, ne kar dediler ne tipi,
  kesilinceye dek solukları.
  Hanna Cash, yavrum,
  izledi sevgili erkeğini.

  7.

  Üstleri başları dökülürdü.
  Ve yoktu gezmeleri tozmaları pazar günleri.
  Bir pastaneye giremediler üçü bir arada.
  Ne yiyecek poğaçaları vardı,
  Ne de armonikaları.

  Benzerdi günler birbirine.
  Hiç güneş yoktu havada.
  Ama parlardı güneşler durmadan
  Hanna Cash'ın yüzünde.

  Erkeği balık çalar, o tuz çalar,
  n'eylersin, 'yaşamak çok zor'.
  Hanna bakar balıkları pişirirken:
  Çocuklar oturmuşlar kocasının dizlerine,
  Okurlar dua kitabını ezberden.

  Dere tepe elli yıl bu,
  uyudular hepsi bir yatakta.
  İşte Hanna Cash'ın hikayesi, yavrum.
  Tanrı elbet bir gün görür onu.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.543
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Bizden Sonra Doğanlara

  Gerçekten, karanlık bir devirde yaşıyorum!
  İyimser sözler ahmaklıktır. Kırışıksız bir alın
  Kanıtıdır vurdumduymazlığın. Gülen
  Korkunç haberi almamış demektir henüz.

  Nasıl bir çağdır ki bu,
  Ağaçlardan bahsetmek neredeyse suç
  Değil mi ki birçok alçaklığa suskun kalınıyor.
  Orda ağırdan sakince caddeyi geçen

  Artık neredeyse erişilmezdir
  Zorda kalmış arkadaşları için.
  Doğrudur: Geçimimi sağlıyorum
  Ama inanın: Bu bir rastlantı yalnızca. Yaptığım
  hiçbir şey hak vermiyor karnımı doyurmaya
  tesadüfen ayaktayım. (Şansım dönerse, hapı yutarım)

  Diyorlar ki: Ye, iç sen! Sevin, sahip olduğun için.
  Fakat nasıl yer içerim ki, yiyeceğimi kaparsam
  bir açın ellerinden ve
  bardağımdaki su bir susuzda yoksa?
  Ama gelin görün ki yiyip içiyorum yine de ben!

  Ben de bilge olmak isterdim.
  Eski kitaplarda yazılıdır bilgeliğin ne olduğu:
  Dünya kavgalarından uzak durmak ve ömür denen kısa dönemi
  korkusuz geçirmek;
  şiddete başvurmadan
  kötülüğe iyilikle karşılık vermek;
  düşlerini gerçekleştirmek değil unutmak
  bilgelik olarak kabul ediliyor.

  Tüm bunları yapamıyorum
  Gerçekten, karanlık bir devirde yaşıyorum!


  II

  Şehirlere düzensizlik döneminde geldim
  hükmünü yürütüyordu yoksunluk.
  İnsanların arasına isyan günlerinde karıştım
  ve onlarla birlikte öfkelendim.
  İşte böylece geçip gitti
  ömrüm benim.

  Yemeğimi iki savaş arası yedim
  Katiller arasında yattım uykuya
  Görmezden gelip özensizce yaklaştım aşka
  ve doğaya sabırsız baktım.


  İşte böylece geçip gitti
  ömrüm benim.
  Yollar bataklığa gidiyordu benim zamanımda.
  Konuştuğum dil ele veriyordu beni.
  Elimden gelen çok azdı. Fakat hükmedenler
  daha güvende hissediyorlardı kendilerini bensiz, bunu ümit ettim
  hep

  İşte böylece geçip gitti
  ömrüm benim.
  Haklıların gücü azdı. Hedefse
  çok uzakta.
  Apaçık görünüyordu, benim ulaşmam
  olanaksız olsa da.

  İşte böylece geçip gitti
  ömrüm benim.


  III

  Bizim battığımız dalgalardan
  yükselecek olan sizler…
  Siz, yükseleceksiniz
  bizim battığımız dalgalardan.

  Hatırlayın
  zaaflarımızdan söz ederken
  sizin kurtulduğunuz
  karanlık çağı da.

  Gidiyorduk yine de, pabuçlardan çok ülke değiştirerek
  sınıf savaşları arasından, çaresizce
  haksızlığın olup öfkenin olmadığı yerde.

  Biliyoruz oysa:
  Aşağılıklara duyulan nefret de
  gerer yüz çizgileri.
  Haksızlık karşısındaki öfke de
  kısar sesi. Ah, biz
  dostluk yolunu hazırlamak isterken
  dost olmadık birbirimize.

  Fakat siz, geldiğinde
  insanın insana hem dert olduğu zaman
  hoşgörüyle hatırlayın bizi.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.543
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  78 Numaralı Duygusal Şarkı

  Ah, şu aşk yatağında
  Bir kez daha yorgun uyuyakalmışım
  Bir ağaç gördüm yeşil tomurcuk dolu
  Güneşin altında.

  Düşünüyordum rüyamda
  Bu güneş altındaki ağacı:
  Zamanı gelince beni bu
  Yeşil ağacın altında gömsünler.

  Sonra senin yanında uyanınca
  Bembeyaz çarşaflar içinde:
  Ah, beni bu çarşafların
  İçine gömsünler diye düşündüm.

  Ve perdelerin arasından süzülen
  Yumuşacık ay
  Hareketsiz, sessiz düşünüyordu.
  Benim cenazem ne zaman?

  Daha sonra bacağına
  Ve ılık vücuduna sarılmışken
  Düşündüm: İlerde
  Beni bu kolların arasında gömün.

  ve hepinizi gözleri yaşlı mirasçılar gibi
  yatağımın çevresinde gördüm.
  düşündüm: öldüğümde
  gitmeme izin vermeniz gerekecek.

  siz çok şey verenler: bana herşeyi
  veremediğiniz için üzüleceksiniz:
  beni sevinçli gördüğünüz için
  avunamayacaksınız.

+ Konuya Cevap Yaz

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya
My Blog