Fallout 4 İncelemesi
+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  03/10/2014
  Mesajlar
  3.542
  Ettiği Teşekkür
  114
  82 mesaja 90 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  1 (100%)
  Blog Başlıkları
  3

  Standart Fallout 4 İncelemesi

  'Savaş... Savaş asla değişmez...'

  Bir dünya düşünün. Nükleer savaş ile yok olmuş bir dünyada her an ölüm korkusu ile yaşadığınızı, yemek bulamadığınız, kimseye güvenemediğiniz bir dünyada olduğunuzu düşünün. Hiçbir sorunun yanıtını bilmediğinizi, 200 sene boyunca olanlardan, bitenlerden haberinizin olmadığını hayal edin. Solid Snake'in 'Savaş değişti' sözünden yaklaşık olarak 250 sene sonrasını düşünün.  Fallout 4'e hoş geldiniz.

  Sizi Boston'a, Commonwealth'e götürmeden önce tarihi 1988'e, Fallout'un doğumundan öncesine götürmek istiyorum. Interplay Entertainment ve Brian Fargo Fallout'u yaratmadan önce 1988 yılında Electronic Arts tarafından piyasaya sürülen Wasteland isimli bilim-kurgu/rol yapma oyunundan çok etkilenmişti.
  Aynı Fallout gibi, Wasteland de global bir nükleer savaş sonrasını ele alıyordu. Amerikan Ordusundan geriye kalan askerler artık kendilerine "Çöl korucusu" adını koyarak asayişi ve adaleti sağlamaya çalışıyorlardı. İnsanlığın sürdürülmesi ve eski düzeni geri getirmek için çatışan bu "Çöl Korucu"ları size de fazlasıyla tanıdık gelecektir.
  Wasteland zamanına göre başarılı ve yenilikçi bir oyun olsa, EA oyunun devamını getirtmedi ve seri aynı hikayesi gibi kendini bir çölde, yapayalnız buldu.
  Seneler geçti, Wasteland'in piyasaya sürülmesinden tam olarak 9 sene sonra, Black Isle Studios tarafından geliştirilen Fallout 1997 yılında piyasaya sürüldü ve kendisinin Wasteland'in köklerinden büyüdüğünü, onun varisi olduğunu oyunculara gösterdi. Rol yapma elementleri, konsepti ve oynanışı ile oyuncuların ilgisini çekti ve ardından 1998 yılında geliştirdikleri Fallout 2 ile kalbimizde büyük bir yer edindi. Halen Frank Horrigan'ın Fallout evreninin en tehlikeli kötü kahramanı olduğunu düşünsem de, savaş zamanla değişti.
  Wasteland gibi, Fallout da yaşadığı maddi sıkıntılar ile kayıplara karışma tehlikesi içindeydi ki, parlak bir "Power Armor' içinde Bethesda çıkageldi ve seriyi satın aldı. 2008'de piyasaya sürdüğü Fallout 3 ile oyunu izometrik görünüşten çıkartarak, hem FPS hem TPS bir oynanış sundu ve insanlara devasa bir "Sandbox' deneyimi vererek özgür kıldı. Fallout 3, her ne kadar bu seriyi farklı bir seviyeye taşısa da Fallout 1 ve 2'yi oynayan ve sevenler için çok büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Bunun sebebi, oyunun lineer bir hikayeye sahip olup rol yapma elementlerinin yetersiz kalmasıydı.
  Bethesda bunu fark etmiş olmalı ki, 2010 yılında Obsidian Entertainment ile birlikte Fallout : New Vegas'ı piyasaya sürdü. Benim için serinin en parlak oyunlarından biri olan New Vegas, Fallout 3 gibi lineer olmamakla birlikte oyuncuların istediği o kaybolmuş rol yapma elementlerini tekrar bize sundu ve özgürlük hissini de süsledi. Oyunun rol yapma elementleri o kadar başarılıydı ki, hikayesi hayal ettiğiniz çoğu şeyi size sunuyordu ve bu da oyunu büyüleyici ve etkileyici kılıyordu.
  Savaş, Bethesda'nın piyasaya sürdüğü her Fallout oyunuyla birlikte değişmeye başladı. Belki de, savaş hiçbir zaman değişmese de, Falloutun kendisi her yeni oyunu ile değişiyor ve kimi oyuncuları etkileyip kendine bağlamakla birlikte kimi oyuncuyu da kendine küstürüyordu. Fallout'un her oyunu piyasaya ve oyun gündemine birer nükleer bomba gibi düşüyordu.
  10 Kasım'da çıkmış olan Fallout 4, Bethesda Game Studios tarafından geliştirildi ve piyasaya sürüldü. Oyuncular tarafından muazzam bir heyecanla karşılanan bu haberin üstüne bir de Pip-Boy Edition'ın duyurulması ile Fallout fanlarının rüyalarını süslemişti. E3 gibi oyun fuarlarından tanıyacağınız Todd Howard, bizzat bu oyunu yönetmiş ve bir çok yenilik eklediğini bize belirtmişti. Yepyeni bir bölge, yeni bir hikaye, seslendirmeye sahip ana karakterler ve bize eşlik bir köpeğimiz olacaktı.
  Todd Howard'ın bu sözlerinden sonra ben de sizler gibi 10 Kasım'ı kendime ayırdım, gün saydım ve Fallout yolunu tozlu yollarda aradım. Ancak asıl soru savaşın değişip değişmediği değildi, Fallout'un nasıl ve hangi açıdan geliştiği ve değiştiydi. Bethesda kendine bunu sormalıydı.
  Yıl 2277

  Fallout 4, oluşan Nükleer Savaş'ın 200 sene sonrasında geçen bir post-apocalyptic (kıyamet sonrası) /rol yapma oyunudur. Karakterimiz içinde bulunduğu "Vault" (Kasa)'dan çıkarak adımını Boston'a atar ve karşısında kıyamet sonrası hayatta kalmaya çalışan bir dünyayı görür. Ulaşılabilir, keşfedilebilir haritaSkyrim'den bile daha büyük olan Fallout 4'e adımımızı atmadan önce bizi bir anne ve bir de baba karşılıyor. Kayıp bebeğimizi aradığımız Fallout 4, bize hem erkek hem de kadın karakterle oynama imkanını sunuyor.
  Oyuna başlamadan önce karşımıza çıkan karakter yaratma ekranında bizi daha da gelişmiş bir karakter yaratma ve yüz modelleme motoru bekliyor. Karakterimizin saçını, gözünü, kaşını tamamen ufak oynamalarla dahi ayarlayabildiğimiz Fallout 4'te daha da özenle yapılmış karakterler ve modellemeler bizleri bekliyor. Bu karakter yaratma mekaniği o kadar çok gelişmiş ki, şimdiden karakterlerini Walter White'a, John Cena'ya benzeten insanları görmek dahi mümkün.
  Karakterimizi yarattıktan sonra Fallout 4'ün renkli dünyasına adımımızı atıyoruz. Kendimizi ailemizin yanında, evimizde bulurken ani bir nükleer saldırı haberi ile apar topar toparlanarak gittiğimiz Vault 111'in yolunda buluyoruz. Nükleer Savaş başlamıştır ve başladığı gibi de biterek insanlığı yepyeni bir yola sokmuştur.
  Kendimize geldiğimiz vakit oğlumuzun bizimle olmadığını fark ediyor ve hemen yola koyuluyoruz. Artık Boston'da yepyeni biri vardır ve bu kişi oğlunu ararken belki sizi öldürecek belki de hayatta kalmanıza izin verecekti. Bu karakterlerin kaderi artık bizim ellerimizde.
  Fallout 3 ve New Vegas'ta kullanılan oynanış mekaniklerini Fallout 4'te de görmek mümkün. Hem TPS hem de FPS olarak oynan Fallout 4'te istediğimiz zaman kameramızı değiştirebilir, rahat olduğumuz şekilde oynayabiliriz.
  Fallout 4'e adımınızı ilk attığınız vakit dikkatinizi çekecek şey, oyunun yani Boston Commonwealth bölgesinin fazlasıyla renkli olması. Fallout 3'te yaşadığımız Washington havası fazlasıyla karanlık, gri-yeşil bir tonda ve soluktu. New Vegas'ta ise bu durum çöl havasını yansıtmakla birlikte daha renkliydi. Ancak, nükleer bombanın bu kadar yakın düştüğü Commonwealth bölgesinde bu kadar fazla renk ve ağaçlık bölge görmek insanı biraz düşündürtüyor. Haydutların dahi sahiplendiği şehirler ve fabrikalar Fallout 3'ün o pis buğulu havasından daha açık ve renkli.
  Kıyamet sonrası zamanda yaşıyorsak, olmazsa olmaz Pip-Boy'umuz da olacak elbette. Vault 111'de bulduğumuz Pip-Boy'umuz aynı eski oyunlardaki gibi. Karakterimizin sağlık durumunu, özelliklerini, taşıdığımız eşyaları, görevlerimizi gösterirken radyo özelliğine de sahip. Aynı zamanda Bethesda ufak bir özellik eklemiş Pip-Boy'umuza. Ayarlardan değiştirebildiğimiz Pip-Boy menüsünün rengini istediğimiz şekilde değiştirebiliyoruz.
  Karakterimizi yaratırken verdiğimiz her özellik puanı çok önemli. Pip-Boyumuzda her yeni seviye aldığımızda artı bir puan verebildiğimiz kuvvet, algı, dayanıklılık, karizma, zeka, çeviklik ve şans olarak ayrılan özelliklerimize bağlı "perk" (Pasif Özellik)'leri de açabiliyoruz. Perk'lerin Fallout 4'te basitleştirilmesi kalbimi fazlasıyla kıran bir etken oldu diyebilirim. Fallout 3 ve New Vegas'ta özelliklerimize verdiğimiz puanlardan ortak oluşan perk'ler varken, Fallout 4'te verdiğimiz her yeni puan ile o özelliğe ait yeni bir perk açılıyor ve bu da oyunun karakter yaratma faslını fazlasıyla basitleştiriyor.
  Kuvvet karakterimizin ağırlık taşıma kapasitesini ve bedensel gücünü arttırırken, yakın dövüş yeteneklerini destekleyen perk'leri sağlıyor. Öte yandan, eğer zırhlarınızı güçlendirmek istiyorsanız da kuvvete önem vermeniz gerekebiliyor.
  Algı, karakterimizin farkındalığını arttırırken V.A.T.S. isimli hedef alma sistemimizdeki isabetli hedef almamızı da destekliyor. Bu özelliğe bağlı olarak gelişen perk'lerden bir kaçı da "pickpocket" (cepçilik) ve "lockpick" (kilitleri açma).
  Dayanıklılık karakterimizin maksimum sağlığını arttırırken, koşarken harcadığımız aksiyon puanlarımızı da azaltarak bize yardımcı oluyor. Dayanıklıklık ile radyasyona karşı direncinizi arttırırken insanları yiyen, kıyamet-sonrası Hannibal'a dahi dönüşebiliyorsunuz.
  Fallout evreninde benim için en önemli özellik olan karizma ise karşılaştığımız oynanabilir olmayan karakterleri ikna etme ve etkileme şansımızı arttırıyor, böylelikle bir görev sırasında onlardan daha fazla para talep edebilir veya bazı görevleri çatışmadan, konuşarak halledebiliriz. Ayrıca oyundaki yoldaşlarımızın saldırılarını da destekleyecek perk'leri buradan açabiliriz.
  Zeka, elde ettiğimiz deneyim puanlarını attırırken silah yapımı ve bilgisayarları ele geçirme şansımızı arttırabiliyor. Ayrıca, sizi iyileştirecek olan ilaç ve ekipmanları da destekliyor.
  Çeviklik, V.A.T.S. sisteminde kullandığımız aksiyon puanlarını etkilerken sessizce ilerlememizde de yardımcı oluyor. Çevikliğe bağlı olan perk'lerimiz arasında daha hızlı mermi doldurmayı sağlayan seçenekler de var.
  Şans temel olarak bizim kritik vuruşlarımızın şansını arttırsa da, perk ağacında daha fazla mermi veya şişe kapağı bulmamızı sağlayan seçenekleri bize sunuyor.
  Böylelikle verdiğimiz puanlarla istersek öldürdüğümüz insanları yiyerek yamyama dönüşebilir veya eline aldığı demiri, sopaya korkusuzca, gelen mermilere aldırmadan düşmanın kafasına geçiren birer savaşçıya dönüşebiliriz. Bu konuda Fallout 4 oyunculara geniş seçenek sunuyormuş gibi görünse de, yamyamlığın "Bad Karma" vermediği bir Fallout benim kalbimi param parça etti diyebilirim.
  Pip-Boy'umuzdan envanterimizdeki sahip olduğumuz eşyalara bakarken, bu eşyaların hologram şeklinde göründüğünü hemen fark ediyoruz. Aynı zamanda eşyaların hologram olarak görünmesi alışveriş yaparken de gözümüze çarpıyor.


  Boston'u keşfetmeye başladığımız vakit karşımıza çıkan ilk karakter ile konuşmaya başladığımızda Mass Effect'in kullandığı tarzda bir diyalog ekranı ile karşı karşıya kalıyoruz. Artık karakterimizin de konuştuğu bir Fallout oyununa sahipken ve her şey güzel giderken, diyalogların serinin eski oyunlarına oranla fazlasıyla basit kalması bana vurulan ikinci bir darbe oldu. Her ne kadar bu NPC'lerin yüz mimikleri, ifadeleri gelişmiş görünse de diyalog ekranında sadece 4 seçeneğin olması ve bu seçeneklerin de basit olması oyunun rol yapma elementlerini büyük ölçüde öldürmüş diyebilirim.

  Fallout 3 ve New Vegas'ta diyalog seçenekleri daha çeşitli ve daha derinken, bize söylenen şeylere kimi zaman basitçe cevap vermek oyunun derinliğini kötü anlamda etkilemiş. Karizmanıza bağlı olarak bu seçeneklerin bazen sarı veya turuncu olduğunu göreceksiniz. Sarı renk, ikna etmenin başarı oranını temsil ederken koyulaştıkça oranın daha da düşük olduğunu fark edeceksiniz. Bunun yanında, diyalog anında oluşan kamera hataları da keyfinizi zaman zaman kaçırabilir.
  Boston'un sessiz ormanlarında ve yıkıntılarında dolaşırken Bethesda'nın size sonsuz bir özgürlük sunduğunu hissedeceksiniz. İsterseniz hikaye görevlerine veya yan görevlere koşacak, isterseniz de size en yakın bulunan bir yere gidip orayı keşfedip, karşınıza çıkan her ganimeti ele geçirerek onlardan faydalanacaksınız.

  Ana hikayesi ve yan görevleri Fallout 3'ten çok daha eğlenceli olmakla birlikte New Vegas'ta karşılaştığımız mizahı tekrar bize sunan Fallout 4 ilginç görevleri ile dikkatimizi çekiyor. Kimi zaman özgürce Commonwealth'i dolaşırken bir radyo sinyali alacaksınız. Dinlediğiniz bu radyo sinyali ile bir yardım çağrısı duyabilir veya başı belada olan bir karakterin kara mizah yaparak durumunu anlattığını duyacaksınız ve bu yan göreviniz hemen Pip-Boy'unuzdaki listenize eklenecek.

  Yaptığınız çoğu yan görev size deneyim, cephane ve ekipman verirken mizahı ile eğlendirecek ve ödüllendirecek. Ödül ne mi? Size maceranızda katılacak bir yoldaş! Fallout 3'te eklenen bu özellik Fallout 4'te daha da eğlenceli bir hale gelmiş diyebilirim. İstediğiniz şekilde özelleştirebildiğiniz bu yoldaşlara zırh ve silah verebiliyorsunuz hatta kişisel hamalınız dahi yapabiliyorsunuz.  Yoldaşlarımızın bir diğer iyi yönü ise, çatışmalarda asla ölmemeleri. Sağlıkları kritik duruma geldiği zaman yaralı bir şekilde çatışmanın bitmesini bekleyen yoldaşlarımızı kaldırmak için de stimpack kullanabiliyoruz.

  Metal Gear Solid ve Fallout savaş değişti mi değişmedi mi diye tartışırken, aslında bir konuda anlaşmışlar gibi görünüyor. Bu konu ne mi? Aşkın, sevginin savaş alanında doğması, çiçek açması. Yoldaşlarınızla kurduğunuz bağ ve yaptıklarınızla kendinizi onlara daha fazla sevdirebilir ve sonunda romantizm yaşayabilirsiniz. Ancak, Strong isimli süper mutant yoldaşınız ile pek anlaşabileceğinizi sanmıyorum, eline Minigun'ı verdiğiniz gibi gözü yıkımdan başka bir şeyi görmeyen bir ölüm makinesine dönüşüyor.
  Yoldaşlardan bahsetmişken Dogmeat (Köpek eti)'ni unutmak olmaz. Fallout 4'teki karakterimizin can yoldaşı olan bu alman kurdu köpeğimiz bizim için düşmanlarımızı veya değerli ekipmanları hissedip havlayarak bize belirtebiliyor. Kimi zaman Dogmeat'i bir düşmanın yakasına yapışmış bir şekilde göreceğiz ve bu şekilde o hedefimizi de kolayca ortadan kaldırabiliyoruz. D.Dog kadar kullanışlı olan Dogmeat'i istediğimiz şekilde de özelleştirebiliyoruz. Keşfettiğimiz metal köpek zırhı veya bandana gibi ekipmanları giydirip Dogmeat'i istediğimiz şekle sokabiliyoruz. Dogmeat o kadar vefalı bir köpek ki, öldükten sonra eğer eski kayıt dosyanıza dönerseniz üzülerek uluyor ve sizi anıyor.


  Eğer siz de benim gibi bir köpek ve hayvan severseniz Commonwealth'te gezinirken 'Gene' isimli bir köpek tüccarı ile karşılaşacaksınız ve ikinci köpeğinizi de hemen alacaksınız.
  Öte yandan bu yan görevler de sizin örgütlere girişinizin kapısını açabiliyor. 'Brotherhood of Steel' (Çelik Kardeşliği) isimli ve Fallout'un ikon olmuş örgütüne dahi katılarak adaleti Commonwealth'e getirmeye ant içebiliyorsunuz.


  'Brotherhood of Steel'den bahsedilir de 'Power Armor'u (Güç Zırhı) unutur muyum sandınız? Fallout 4'ün hikayesini yaparak kolayca ulaşabileceğiniz güç zırhını kullanmak için 'Fusion Core' isimli, zırha güç ve enerji veren bir çekirdeğe ihtiyaç duyuyoruz. Çekirdek gücünü kaybettiği an işlevini yitiren zırha ya yeni bir çekirdek bulmalı ya da kendimize ait yeni bir zırh edinmeliyiz veya yapmalıyız. Keşiflerde elimize geçen bu zırh parçalarını zırhımıza yerleştirebilir ve istediğimiz şekilde özelleştirebiliriz. Jet motoru dahi yerleştirebildiğimiz güç zırhıyla 'Minigun' gibi büyük ve ağır silahları kolayca kullanabilir ve düşmanlarımızın üstüne ölüm yağdırabiliriz.
  Giydiğimiz her hangi bir zırh veya ekipmanın ağırlığını karakterimizde rahatça hissedebiliyoruz. Bu ekipman veya zırh ne kadar ağırsa, koşarken harcadığımız aksiyon puanları da o kadar fazla oluyor.


  İstediğiniz görevi işaretleyerek haritanızda kolayca görebilecek ve o yöne doğru yönelebileceksiniz. Fallout 4 büyük haritası ve sandbox (özgürlük-keşif) özelliği ile size 'hızlı seyahat' seçeneğini de sunuyor.


  Oyundaki gün saatleri ve gün geçişleri şu ana kadar görülmüş en gerçekçi gerçek zaman motorlarından biri. Metal Gear Solid V The Phantom Pain'de de fazlasıyla göze çarpan bu özellik Fallout 4'te de bir o kadar başarılı. Ancak bu özelliği çoğu zaman keşif amaçlı girdiğimiz binalardan, mağaralardan dolayı kimi zaman fark edemiyoruz.
  Benim ilgimi en çok çeken şeylerden birisi de, karakterimizin olan bitenden tamamen habersiz olması. Kıyamet sonrası dünyada yaşayan insanlar canlılardan, örgütlerden haberdarken, bizim karakterimiz hiçbir şeyden habersiz olarak yoluna başlayacak ve yavaş yavaş her şeyi öğrenecek.
  Özgürce dolaşıyoruz, tek başımayız ve Pip-Boy'umuzda radyo olur da o güzelim 1950'ler şarkıları, o swing esintileri olmaz mı? Fallout 3'te beğenilen çoğu şarkıyı bulabileceğimiz Fallout 4'te neler mi var? Maybe, I Don't Want To Set The World On Fire ile karşımıza çıkan The Ink Spots oyunun atmosferini o istenilen 1930 - 1950'ler havasına kolayca sokuyor. Ayrıca Fallout 3'ten tanıdık olduğumuz Uranium Fewer, Anything Goes ve Way Back Home gibi parçalar da "Diamond City" radyomuzda bulunuyor. Benim gibi New Vegas hayranları için ise kötü haber ise, Big Iron, Ain't That A Kick In The Head gibi şarkılar ne yazık ki bulunmuyor. Benim size tavsiyem, radyoyu açmanız ve kendinizi Commenwealth'e bırakmanız. Zaman su olup akıyor.
  Eğer swing sevmiyorsanız da, "Classical Radio" ile klasik müzik dinleyebiliyorsunuz. Peki bu radyoda neler mi var? Ride Of The Valkyries ile bizi selamlayan Wagner'den tutun, Chopin ve Franz Liszt gibi üstatlar radyomuzda bulunuyor. Daha sakin ama vahşet dolu, Stanley Kubrick tadında ilerletmek isterseniz Fallout maceranızı, seçenek sizin!

  Ana hikayeyi oynarken girdiğimiz çoğu bölgede ufak oyuncaklar ve kimi zamanda çizgi romanlar, hayata kalma rehberleri bulacağız. Fallout'un sembolü olan "Vault Boy" oyuncaklarını toplayabiliyor ve özelliklerimizi elde ettiğimiz oyuncakla geliştirebiliyoruz. Öte yandan elde ettiğimiz rehberler de güçlenmemizde bize az da olsa destek olan şeylerden sadece biri.
  Kıyamet sonrası dünya diyoruz da, radyasyon olmaz mı? Karakterimiz keşfettiği bölgelere giderken onu etkileyen radyoaktif bölgelerden geçecek veya radyasyon yayan düşmanlar ile çatışacak. Serinin eski oyunlarında radyasyon karakteri ayrıca etkilerken, Fallout 4'te ise maruz kaldığımız radyasyon karakterimizin maksimum sağlığını azaltıyor. Sağlık kutumuzda kırmızı renk ile gösterilen bu kısım kimi zaman içtiğimiz sudan dolayı artarken, kimi zaman da yediğimiz yiyeceklerden bizi etkileyecek. Vücudumuzu temizlemek için "Radaway" gibi ilaçları kullanabilirken istersek sevgili doktorumuz ile radyasyon sorunumuza son verebiliyoruz.

  Bethesda'nın da söylediği şekilde, Fallout 4'ün FPS mekaniklerini yaparlarken Destiny'den etkilenmekle birlikte vuruş hissini de geliştirmişler diyebilirim. Hedefinizi vurduğunuz takdirde çıkan imleç size vuruş hissini verecek ve tatmin edecektir. FPS mekaniklerini Destiny'den daha çok Bioshock Infinite'inkine benzetsem de, Bethesda'nın Id Software'den destek aldığı da bilinen bir gerçek.

  V.A.T.S. sistemi Fallout 3 ve New Vegas'a oranla daha farklı diyebiliriz. Artık zamanı durdurmayan V.A.T.S. sistemi, oyunu yavaşlatarak sizin hedef almanızı sağlıyor. Böylelikle seçtiğiniz hedefin, başına, vücuduna veya uzuvlarına doğru nişan alıp aksiyon puanınızın yeterliliğine göre de ateş bilirsiniz. Başarılı vuruşlarınızın sayısı ile doldurduğunuz kritik vuruş kutusunu da düşmanınıza karşı kullanabilir ve yüksek seviyede hasar verebilirsiniz.
  Silah çeşitleri ve karşılaştığımız düşmanlar da Fallout 4'te fazlasıyla gelişmiş. Kimi silahlarımız el yapımı ve tahta parçalardan oluşurken, kimi silahlarımız da 2287 yılını yansıtan türden. Eğer keskin nişancı tüfeği kullanıyorsanız aksiyon puanınıza bağlı olarak nefesinizi tutabilir ve düşmanlarınıza nokta atışı ile selamlayabilirsiniz. Öte yandan da enerji hasarı veren silahlarla düşmanlarımızı toza çevirebilir ve ortalığı toza dumana katabiliriz. Ancak düşmanlarınızın giydiği zırhlara bağlı olarak alacakları hasarın da farklılık göstereceğini unutmamak gerekir. Kimi zırhlar mermilere karşı dayanıklı iken, kimi zırhlar da enerji veya radyasyona karşı dayanıklı olabiliyor.  Fallout 4'ün bir başka yeniliği ise oyuna eklenen düşman tipleri. Grafik ve oynanış motorunun gelişmesi ile daha detaylı düşmanlarla karşılaşırken mutasyona uğramış devasa hamamböcekleri, sivrisinekler bizleri karşılayacak düşmanların sadece başı. Keşfettiğiniz bölgelerle birlikte karşınıza çıkacak olan "Süper Mutant" ekipleri sizleri köşeye sıkıştıracak ve kimi zaman mutasyona uğrayarak seviye atlayacaklar. Evet, yanlış duymadınız, seviye atlayacaklar!
  Oyunun zorluğuna bağlı olarak sayıları ve gelişme ihtimalleri olan bu düşmanlar sadece süper mutantlarla sınırlı değiller. Bir haydut ekibinin lideri dahi, verdiğiniz hasardan ötürü seviye atlayarak hasarını arttıracak ve sizi zorlayacak. Ancak, bu seviye atlayan düşmanları öldürdüğümüz vakit değerli ganimetleri de bize sunuyorlar. Kimi zaman zırh, kimi zaman da silah düşüren bu seviye atlayan düşmanlar Boston'daki maceramızı eğlenceli kılan unsurlardan sadece bir kaçı.

  Yapay zekayı gayet başarılı bulduğumu rahatça söyleyebilirim. Haydutlar olsun, Synth isimli cyborglar olsun, süper mutantlar olsun, sizin çevrenizi sararak öldürmeye çalışacak ve ellerinde ne varsa size karşı kullanacaklar. Çatışma sırasında korunarak mermilerini tazeleyerek ve sık sık yer değiştirerek sizi şaşırtacak olan bu düşmanlar dikkatinizi üstlerine çekerken yakın mesafe düşmanlarını da size gönderecekler. Ellerinde eğer Molotof kokteyli varsa çekinmeden sizin koşu yolunuza veya bulduğunuz odaya fırlatırken, kimi zamanda elinde mini-nükleer bomba taşıyan bir süper mutantın size intihar bombacısı olarak koştuğunu göreceksiniz. Çok "can alıcı" değil mi?  Peki bu düşmanlara karşılık ne yapabiliriz? Öncelikle envanter ekranında kullandığınız silahları kısayollara dizerek hızlıca silah değiştirebilir veya molotof kokteyllerimizi gönderebiliriz. "Hack"lediğimiz terminallerden düşmanlara ait olan makineli robotları onlara karşı kullanabilir veya hazırda bekleyen robotları istediğimiz gibi programlayabiliriz. Ancak bu dediklerimin hepsini başarılı bir şekilde yapabilmek için gerekli perk'lere ihtiyacımız olacak.

  Sağlığımız azaldığı zaman veya bedenimizde bir hasar olduğu takdirde stimpack isimli ilaçları kullanabiliriz. Stimpack kullanma animasyonunun bana Bioshock Infinite'te Booker'ın eşya kullanmasını hatırlattığını da söylemeden edemeyeceğim. Bu tür eşyaların sadece envanter ekranında hareketsizce kullanılmaması oyunun aksiyonunu ve oynanışı daha da hareketli kılmış. Ancak, her Bethesda oyununda olduğu gibi, savaş sırasında Pip-Boy'umuza bakarak oyunu durdurabilir ve bize sağlık veren yiyecekleri, ilaçları kolayca tüketebiliriz. Öte yandan bu özellik oyunu kolaylaştırırken, Bethesda çalışanları oyunu daha da zorlayıcı kılmak için iyileşme etkilerinin zamana dayalı olarak yapmış. Böylelikle aniden sağlığımızı kazanıp çatışmaya devam edemiyor, sağlığımızın yavaş yavaş gelmesini bekliyoruz.

  Mentats, Med-X, Jet gibi ilaçlarda Fallout 4'te bulunuyor. Bu tür ilaçlar size belli bir süreliğine güç, dayanıklılık ve özelliklerinize ekleme verse de fazlasıyla kullanırsanız karakterinizin bağımlı olacağını fark edeceksiniz. Karakteriniz bağımlı olduğu takdirde bu ilaçları kullanmak isteyecek ve vermediğiniz zaman da bunun eksikliğini hissederek oynanışınızı etkileyecek. Bu bağımlılığı bitirmek için ya bağımlılığı bitiren ilaç kullanacaksınız veya size en yakın olan doktora koşacaksınız. Elbette sevgili doktorumuz da bunu hayır işi olarak yapmayacak, sizden uygun sayıda şişe kapağı alacak.  Öte yandan oyunu zor kılan bir diğer hoş unsur ise, oyundaki mermilerin kolayca bitmesi ve zor bulunması. Oyuna hayatta kalma havası katan bu özellik gayet yerinde ve mantıklı bir karar olmuş. Mermi bulmak için de girdiğiniz binalarda veya fabrikalardaki mermi kutularını açabilir veya kitli kutuları, kapıları maymuncuk ile açabilirsiniz.

  "Lockpicking" mekaniklerini değiştirmeyen Fallout 4, bize o eski Bethesda kilit-açma mekaniğini tekrardan sunuyor. Öte yandan eğer fazla mermi bulma perk'ini elde etmez veya karşınıza çıkan dükkanlardan mermi satın almazsanız, duvarın arkasında yoğun ateş altında soğuk terler dökerken kendinizi bulacaksınız.  Geldik Fallout 4'ün getirdiği en büyük iki yenilikten ilkine. Hikayede ilerleyerek elde ettiğimiz ve güvene aldığımız bölgelerde yerleşim alanları kurabiliyoruz ve bize katılmak isteyen insanların güvenliğini burada sağlayabiliyoruz.

  Bize kıyamet-sonrası "Simcity" keyfini yaşatan Fallout 4'te bu yerleşim alanlarının ne gibi özellikleri mi var? Yıkıntı evlerden, kullanılmayan eşyalardan veya topladığımız ganimetleri hurdaya çevirebiliyor ve bu hurdalarla duvar, yatak, koltuk hatta jeneratör dahi yapabiliyoruz.  Yerleşim alanlarında yaşayan insanlara yaşayabilecekleri evi verdik, uyuyabilecekleri yatağı verdik, sırada yiyecek, içecek ve güvenliklerini sağlamakta. Topladığımız mısır, karpuz gibi besinleri toprağa ekip kendimize ufak tarlalar yapabiliyor ve kasabadaki kişileri bu tarlalarda çalışmaları için görevlendirebiliyoruz.
  Yeterli hurdaya sahipsek su pompasını toprağa yerleştirip yeterli suyu onlara verebiliyorken, dereye yerleştirdiğiniz su arıtma aleti ile de suyu radyasyondan ve pislikten arındırarak insanlara ulaştırabiliyorsunuz. Ancak bu aleti çalıştırmak için birer jeneratör yerleştirmeli ve jeneratörden su arıtma makinesine elektrik hattı çekmeniz gerekmektedir.  Biz yerleşirken elbette haydutlar ve süper mutantlar bizi kıskanacak ve köyümüze saldıracaklar. Yerleştirdiğimiz hendekler, robotlar ve hatta tuzaklar ile kasabamızın güvenliğini sağlayabileceğiz. Hatta, bir saldırı olduğu takdirde Pip-Boy'unuza bildiri gelecek ve hızlı-seyahat yaparak kendiniz de savunabileceksiniz.
  Kendinizi ev yaparken bulduğunuz vakit zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlamayacaksınız. İsterseniz kasabadaki insanlar için bir yuva veya kendinize ait bir kule veya tuzaklarla dolu bir malikane yapabilirsiniz. Ayrıca, topladığımız Vault boy figürlerini de sergilemek amaçlı bir standı da kasabamızda yapıp evimizin baş köşesine koyabiliriz.  Ve geldik oyunun son ancak en büyük yeniliklerden birine. Fallout 4 seriye "Crafting" (zanaat)'i getirerek bu mekaniği seven insanları fazlasıyla mutlu etti diyebilirim. Elde ettiğiniz silahı topladığınız parçalarla güçlendirebilir, verdiği hasarı arttırabilir ve hatta silahın ismini dahi değiştirebilirsiniz.
  Elinizdeki tüfeği bir eklediğiniz mercek ile keskin nişancı tüfeğine çevirebilir veya namlusunu kısaltarak yakın mesafede etkili bir silaha çevirebilirsiniz. Ayrıca, elde ettiğiniz silahlara ateş ve buz hasarı gibi farklı özellikler de ekleyebilirsiniz. Bu özellik oyuna birazcık da olsa Borderlands havası katarken, ateşli silahlar ile düşmanlarınızı yakabilir, buzlu silahlar ile de onları dondurabilirsiniz.  Sadece silah zanaati ile kalmayarak Bethesda bu özelliği zırh ve ekipman geliştirmek için de eklemiş. Sahip olduğunuz zırhın radyasyon veya enerjiye karşı olan dayanıklığını istediğiniz şekilde değiştirebilir ve kullanabilirsiniz.
  Öte yandan Commonwealth'te dolaşırken topladığınız bitkiler ve yiyeceklerle yemek veya ilaç yapabilirsiniz. Yemek yapmanızın size faydası ise, kullandığınız etin veya yiyeceğin iyileştirme oranının arttırması ve de yiyeceklerin radyasyonunu yok etmesi.

  Eğer karakterinizden sıkıldıysanız da "Diamond City" adlı şehirde sizin görünüşünüzü değiştirebilecek bir berber ve de cerrah bulunuyor. Bu cerrahta karakterinizin yüz hatlarını değiştirebilirken aynı zamanda da kamuflaj havasında yüz boyaları da ekleyebiliyoruz.

  Fallout 4 oyuncuların oluşturduğu heyecanı belki de karşılamamış bir oyun olabilir. Bu durumda suçlunun hem heyecanı veren Bethesda'nın, hem de heyecanı abartan oyuncunun olduğunu düşünüyorum. Fallout 4, verdiği özgürlük hissi, kıyamet-sonrası atmosferiyle oyuncuyu fazlasıyla kendine çekse de yeterli kadar derin olmayan rol yapma öğeleriyle de kimi zaman can sıkıyor. Ancak, hem eğlenceli ve mizahlı görevleri, hem de oynanışı açısından Fallout 4 kesinlikle oynanması ve küsülmemesi gereken bir oyun deneyimini bize sunmayı başarmış. Öte yandan, Fallout 4 serinin eski havasını özleyen oyunculara kesinlikle bekledikleri havaya verememiş diyebilirim. Fallout 2 havasını arayan oyuncular bu oyunda aradıkları özellikleri ne yazık ki bulamayacaklar. Eğer Bethesda Obisidian ile birlikte çalışsaydı Fallout 4 çok büyük ihtimalle "Game of the Year" olabilirdi.

  Şu anki durumu ile Fallout 4'ü kıyamet-sonrası rol yapma oyunu olarak adlandırmakda zorluk çekiyorum. Bir rol yapma oyunundan daha çok, açık dünya-kıyamet sonrası-aksiyon oyunu hissini veren Fallout 4, keşke bize bol seçenekli, bol diyaloglu, derin rol yapma oyunu deneyimi sunsaydı. Çünkü Fallout bize kendini bu şekilde sevdirdi, bu şekilde kendine bağladı. Zekası düşük ancak kuvveti fazla olan karakterimizin mağara adamı gibi dolaşmasından tutun, kararlarımızla dünyamızı etkilediğimiz, bu etkilerin de fazlasıyla görüldüğü Fallout'ları sevmiştik biz.

  Karar

  Fallout 4 ne yazık ki oyuncuların oluşturduğu o büyük heyecanı karşılayamadı. Rol yapma öğelerinin bu denli basit olması seriyi bir üst seviyeye taşımaktansa 2 adım geriye götürmüş. "Crafting" ve ev yapma özellikleri harika olan Fallout 4, bize uzun soluklu, bitmeyecek gibi görünen bir deneyim yaşatmaya kararlı, ancak bu deneyim serinin eski oyunlarının fanları için fazlasıyla renkli ve basit gelebilir. Eğlenceli ve mizahlı görevleri yaparken zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlamayacaksınız.

  İsmet Ergul

  IGN

 2. #2
  Üyelik tarihi
  05/10/2013
  Mesajlar
  5.328
  Ettiği Teşekkür
  226
  90 mesaja 97 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Fallout 4, İlk Gününde 12 Milyon Kopya Satıldı

  Fallout 4’e oyun severlerden oldukça fazla ilgi geldi… Öyle ki PornHub'ı bile terkettiler...  Özellikle Ekim ve Kasım ayı yeni bir çok konsol ve PC oyununun sunulduğu aylar olarak dikkat çekerken, kısa süre önce satışa sunulan önemli oyunlardan bir tanesi de Fallout 4 adındaki oyun oldu.  Fallout 4, 10 Kasım tarihinde satışa sunulurken, farklı platformlar için sunulan oyun, Xbox One, PS4, and PC için raflarda yerini almıştı.Yayıncı şirket Bathesda bu oyunun satış rakamları hakkında bazı bilgiler paylaşırken, şirketten gelen bilgilere göre ilk satışa sunulduğu gün olan 10 Kasım tarihinden 12 milyon oyun kopyası satılmış ve şirketin bu satışlardan elde ettiği gelir ise 750 milyon dolar olarak açıklandı.

  Fallout 4’ün elde ettiği satış rakamı oldukça dikkat çekici çünkü, karşılaştırma yapmak gerekirse, geçtiğimiz dönemde oldukça ses getiren oyunlardan bir tanesi de The Elder Scrolls V: Skyrim olurken, bu oyun satışa sunulduğu ilk iki günde 7 milyon kopya satabilmişti.Ayrıca büyük perakende satıcılardan gelen bilgilere göre de Fallout 4’ün bu sene için en çok ön sipariş alan oyunu olarak değerlendiriyor. Ayrıca bir dip not olarak da şunu belirtelim, dünyanın en büyük yetişkin sitelerinden olan PornHub, oyunun sunulduğu gün trafiğinin %10 oranında azaldığını açıklamış.

  Fallout 4 ilk gün 12 milyon kopya sattı - MaxiCep

 3. #3
  Üyelik tarihi
  05/10/2013
  Mesajlar
  5.328
  Ettiği Teşekkür
  226
  90 mesaja 97 teşekkür aldı
  Geribildirim Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Fallout 4'te Mustafa Kemal Atatürk İmzası
  Çıkışıyla beraber milyonlarca oyuncuyu kendine bağlayan Fallout 4'ten oldukça ilginç bir haber geldi. Mustafa Kemal Atatürk'ün imzası hiç de beklenmedik bir yerde karşımıza çıktı. Takipçilerimizden Onur Şahin'in uyarmasıyla farkettiğimiz üzere Fallout 4'teki bir beyzbol topunun üzerinde Atatürk'ün imzası bulunuyor. Diamond City'deki Moe Cronin'den aldığınız Out in Left Field göreviyle, Türk oyuncular için ayrı bir önemi bulunan aşağıdaki eşyayı elde edebilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla, en azından şimdiye kadar ön plana çıkmış Bethesda'da bir Türk geliştirici bulunmuyor. Dolayısıyla böyle bir şeye oyunda yer vermek hangi yapımcının aklına esmiş tam olarak bilemiyoruz. Ekran görüntüsüne aşağıdan bakabilirsiniz.Daha net görsel için yardımcı olan Anotheron'a da ayrıca teşekkürler.  Bölüm Sonu Canavarı: http://www.bolumsonucanavari.com/Hab...zasi-81735.htm

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya
My Blog