Skullsgirls'in yapımcılarından yepyeni bir aksiyon/rol yapma oyunu sizleri bekliyor!Skullgirls, 22 Ağustos 2013'de çıktığı zaman hemen alıp oynamaya başladığımı çok net hatırlıyorum. Jazz havasıyla yaratılmış Skullgirls, karakterleri oynanışı ve müzikleri ile harika bir indie dövüş oyununa dönüşmüş ve dövüş oyunu severler için kısa sürede sevilen ve sayılan bir oyuna dönüşmüştü.


Başarıları o kadar tatlıydı ki, geliştirici firma Lab Zero Games Skullgirls'ü, Skullgirls 2nd Encore adıyla PS4'e dijital olarak çıkardı ve konsol oyuncularıyla da bu seriyi tanıştırdı.


Geçtiğimiz aylarda Lab Zero Games, 505 Games ile birlikte geliştirdiği ve 'Indiegogo'da insanların desteğine açtığı İndivisible'ı hayranlarına tanıttı. Indivisible, aksiyon/ryo olmakla birlikte Valkyrie Profile, Metroid serilerinden esinlenerek yapılan ve demosu yeni piyasaya sürülen ve oynanmayı beklenen çok tatlı bir oyun.Ana karakterimiz Ajna, babasından eğitim alırken.

Çizimleri ile dikkat çeken ve oynanış olarak eski rol yapma oyunlarından ilham alan Indivisible, Ajna isimli karakterimizin macerasını anlatıyor. Karakterimiz, babası tarafından küçük yaşta eğitilen güçlü karakterli bir kız.

Bedenini ve zihnini köyünü korumak için adayan Ajna, bir gün kendisinin içindeki gizli gücü fark eder ve cevap aramaya başlar. Cevapları için yola çıkan Ajna, farklı diyarlara doğru yola çıkar ulaştığı her noktada ona katılacak güvenilir dostlar edinir.


Lab Zero, başarılı çizerleri ile Ajna'nın dünyasını süslerken, oyunu oynarken çok tanıdık bulduğum müziklerle de oyunu süslemiş. Secret of Mana'nın bestelerini yapan Hiroki Kikuta, bizzat Indivisible’ın dünyasını müzikleri ile renklendirmeyi başarmış.


İndiegogo ile hayranlarının da bağışlarıyla gelişmeyi bekleyen Indivisible şu anlık 1.5 Milyon dolarlık hedefinin 690 bin dolarını tamamlamış. Yaklaşık 11 bin kişinin desteklediği Indivisible'ın sitesinde sizin de denemeniz ve tadınızı çıkarmanız gerektiği demosu da mevcut. Şimdi, yavaşça beni takip edin ve Ajna'nın dünyasına adımlarımızı atalım.

Oyunun ana menüsünde başlangıç tuşuna bastığınız an oyun başlıyor ve sizi müzikleri ve harika çizimleri ile Ajna'yı kontrol etmeniz için yalnız bırakıyor.


İlk başta aksiyon/ryo olarak görünmeyen Indivisible, platform oyunlarını fazlasıyla andıran haritası ve kontrollere sahip. İlk olarak bana Castlevania'yı andıran oynanış ve harita görünümü ile gözüme çarpsa da, karşılaştığınız ilk canavar ile kendinizi sıra tabanlı bir aksiyon/ryo’da buluyorsunuz.


Ajna'nın durduğu yöne göre bastığınız tuşlarınız ile canavarlara saldırabiliyorsunuz. Oynanış açısından sıra-tabanlı/aksiyon/ryo diyebileceğim Indivisible'da, saldırma kutunuzun dolduğu vakit istediğiniz karakterle saldırabiliyor, saldırırken de bastığınız yön tuşları ile tek ve birden fazla hedefe hasar verebiliyorsunuz.


Saldırılarınızı tamamladığınız vakit, canavarlar size doğru yönelirken saldırılarının hedefini, anlık yeşil renkte parlayarak belirtiyorlar ve saldırılarının tam anını da kırmızı renk ile belirtiyorlar. Bu özellik, anlık savunma refleksleriniz Indivisible'ın savunma mekaniği olmakla birlikte oyunu daha hareketli ve heyecanlı kılıyor.
İlerlediğiniz mağaralarda, zindanlarda savaştıkça takımınıza yeni karakterler de katılacak. Bu karakterler şimdilik Zebei isimli bir okçu, Tungar isimli bir savaş ustası ve Razmi isimli bir şaman. Ancak, Lab Zero'nun açıklamasına göre oyunda Guacamelee! STCE'den tanıdığınız Juan Aguacate'i ve son zamanların en dikkat çekici indie oyunlarından olan Shovel Knight'ı görebileceğiz ve takımımıza alabileceğiz.


Lab Zero'nun yaptığı açıklamaya göre yaklaşık olarak 25 farklı karakter Anja'nın macerasına katılmak için kuyrukta ve bunların hepsinin oynanabilir olması da beni fazlasıyla heyecanlandırıyor.
Zebei kullandığı ok ve yay ile düşmanlara saldırırken, Tungar ise kullandığı türbanı kılıcına geçirerek hareketli kombolar yapabiliyor. Razmi, ateş büyüleri ile hasar verirken şamanizm büyüleri ile de takımı iyileştirebiliyor.

Dövüş sıralarında yaptığınız kombolar ve başarılı savunmalar ile Iddhi adlı gizli gücü biriktirebilir ve istediğiniz karakterle bu gücü kullanabilirsiniz. Bu şekilde Razmi grubumuzu iyileştirirken diğer karakterler de tek hedefe veya birden fazla hedefe hasar uygulayabilirler.

Yok ettiğimiz her canavar ile karakterlerimiz güçlenirken, sıklıkla saldırmayı öğrenecek ve ardı ardına 2 veya 3 kez saldırarak daha kolay Iddhi kazanabilecekler. Saldırmanın yanı sıra doğru anda savunmanın etkili olduğu Indivisible, hem eğlenceli hem de bir o zor olmakla birlikte sizi sınayan bir oyun mekaniği oluşturabilmiş.

Indivisible size zorluğunu hiç hissettirmese de size öğrettiği mekaniklerin hepsini demonun sonundaki canavarda denemenizi istiyor. Gayet zor olan bu karşılaşmada hem doğru anda savunmanız, hem de doğru zamanda kombo yaparak Iddhi toplamanız gerekiyor. Aksi takdirde takımınızı iyileştirmeden ölüyorsunuz.


Keşfettiğiniz tapınak ve mağaralarda birbirinden farklı bulmacalar ile yolunuza devam edecek ve bir platform oyunu oynuyormuş hissine kapılacaksınız. Duvardan duvara atlayacak, keşfettiğiniz silahları yolunuzdaki engelleri kaldırmak için temizleyecek ve sonunda amacınıza ulaşacaksınız.
Yaklaşık olarak 36 dakika'da bitirdiğim Indivisible'ın demosu, şu an alfa sürecinden bile önce ve desteklerinizi bekliyor. Şimdilik oynanışı, görselleri ve müzikleri ile dikkat çeken Indivisible platform/aksiyon/ryo olarak başarılı bir bağımsız yapımcı oyunu olacak gibi kendini göstererek beni heyecanlı bir bekleyişe soktu. Umarım, Anja Indivisible ile hak ettiği yere ulaşır.
Indivisible'ın Linux, Mac, PS4, Windows PC ve Xbox One'a gelmesi bekleniyor ancak oynanabilir demo sadece Windows PC ve PS4'e özel.

İsmet ERGUL - IGN