Bilim sanatla buluştuğunda ne olur? Bilim adamları göz takibiyle resim çizmeyi mümkün kılarak bu soruya ilginç bir yanıt verdi. Sıra gözüyle resim çizebilen yetenekli sanatçıların eserlerini görmekte.

Günümüzde kullanıcı hareketlerini izleyerek komutları anlayabilen bir çok ürün var. İngiltere'deki Imperial College London geliştiricileri ise bu teknolojiyi bir adım daha ileri götüren bir robot geliştirdi. Robot karşısındaki kişinin göz hareketlerini izleyerek bu hareketleri tuval üzerine yansıtıyor.

Göz kırpmak ve dik dik bakmak gibi eylemler de tanımlanarak çeşitlilik sağlanmış. Bu sayede rengin açıklığı, fırçanın ne kadar sert bastırılacağı gibi parametreleri kontrol etmek mümkün. Yayınlanan demo videosunda tatlı içerek kahvesini yudumlayan bir kişinin fotoğraf çizdiği gösterilmiş.

Şimdilik ham haliyle hazır olan bu teknolojinin ilerleyen zamanlarda geliştirilecek ve bu sayede daha güzel sanat eserleri ortaya koyulabilecek. Ayrıca bilim adamları bu teknolojinin beyindeki çoklu işlem yeteneğinin de geliştirilebileceğini belirtiyor. Zaten günümüz teknolojisi de insanlığı çoklu işlem yapma konusunda oldukça fazla zorluyor. Gelecek nesiller bu konuda daha yetenekli şekilde dünyaya gelebilir.

Kaynak: http://www.engadget.com/2015/10/25/e...obot-painting/