Elin hackeriyle gerdeğe girilmezALINTI;
İki kişi ilişkiye girdiğinde ve beklentileri karşılanmadığında sevgi nefrete dönüşür. Sevgi hayali kurarken diğerini pek de tanımadan birbirlerine hayranlık gösterdikleri gibi, şimdi de diğerini suçluyorlar. Bu nedenle hiçbir beklentiye sahip olma. Sev çünkü sevmek senin kendi manevi gelişimindir. Sevginin bir ilişki haline gelmesine izin verme; o zaman sevgi yok olur ve sevgi adına hükmetme, politika onun yerine geçer. O zaman problemler çoğalmaya devam eder.


KURMACA;

"Bay Condy, raporu tamamlayamadım," derken, "Sorun değil Angel. Öğleden sonraya yetiştirsen de olur," diye lafımı kesti. Yüzüme bakıp gülümsedi. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Odasından çıktım. Ofis koridorunda yürürken gözler üzerimdeydi. Ağlamadığımı görenler şaşırmıştı. Bay Condy hatayı sevmeyen sert bir adamdı. Elimde dosyam masama geçtim. "Angel ne oldu? İstihbarat raporu eksikti. Brad bir şey demedi mi?" diye merakla soran Bay Swift, Brad Condy ile gizli bir yarış içindeydi. Balkan masasına atanma başvurularını yapmışlar, değerlendirme sonucunu bekliyorlardı. "Öğleden sonraya zaman verdi. Hiç sert değildi," deyip meraklıyı başımdan savuşturdum.
Yanık kokusu mutfaktan evin her yerine dağıldı. Pencereleri açtım. Brad gelene kadar ev havalanmalıydı. Ev yemekleri yapan restoranı arayıp sipariş verdim. Brad olan biteni anlarsa gecem zehir olacaktı. Kapı çaldı. Hızlı servis diye buna derim. Kapıyı açınca Brad'i karşımda gördüm. Yanında paket servis elemanı konuşuyorlardı. "Aşkım en sevdiğim yemeği sipariş vermişsin," deyip kuryeden paketi alıp içeri girdi. "Her şey yolunda mı? Yanık kokusu var," diyerek yemek salonuna seğirtti. Paketi açıp yemeği servis etti. Pamuk şekeri olmuştu. Hem tatlı hem yumuşaktı. Yemek sonrası arayı kısa tutup yatak odasına geçtik. En sevdiği geceliğim üzerimde sere serpe uzandım. Pijamalarını giyip yanağımdan öptü. "İyi geceler," diyerek uzandı sırtını döndü. Oyun istiyordu. Elimi attım ama çekti. Bu adam benim kocam mıydı? Hemen hemen her gece geyiğe saldıran aç aslan olur, üzerime atlardı. Korkarak "İyi misin?" diye sorabildim. "İyiyim Janet," dedi. Sesi soğuktu.

Neredeyse sabah olacaktı. Homer geldiğinden beri Brad'in tuhaflığından bahsediyorduk. Sekreterine kızmamıştı. Kocam "Morgana, tanıdığım Brad yerinde yoktu. Hataları affetmez kayadan sert olurdu. Neredeyse Angel'in başını sevip teselli edecekti," deyip yarım kalan bira şişesini kafaya dikti. "Angel de kim?" diye sordum. Homer pis pis sırıttı. "İşe geçen hafta başladı. Ukrayna asıllı yeni mezun uluslararası ilişkiler uzmanımız," dediğinde tepemin tası attı. Bıraktığı boş bira şişesini alıp mermer masaya vurup kırdım. Elimde kırık şişe parçasını gırtlağına dayadım. "Hele bir yanlışın olsun," dedim. Homer az kaldı altına. O zaman ben pis pis sırıttım. "Balkan masasına ataman ne zaman belli olur?" diye sorduğumda aklıma Brad'inde başvurduğu geldi. Kırık şişe parçasını duvara fırlattım. Homer'ın Brad'e rağmen atanmasını beklemek kedinin uçmasını beklemekti. Brad'le mezuniyet balosuna ben gitmeliydim. Janet her zaman benden şanslıydı. Brad'i elimden aldı. Bana da Homer kaldı.

"Bayan Condy, evi sildim. Çamaşırlara geçeyim mi?" diye seslendim. Cevap gelmedi. pas pas setini banyoya bıraktım. Odalara bakarken mutfaktan ağlama sesi geliyordu. Pencere açılmış Bayan Condy dumanı dışarı üflüyor bir yandan da kahvesini içiyordu. "Brad benden bir şey saklamazdı Josephen," deyip sigarasını dışarı attı. Kalktı ve bana sarıldı. İyi değildi. Hafta sonları temizliğe geldiğimde başımdan ayrılmayan sürekli kusur bulan kadının gözyaşlarıyla omzum ıslanmıştı. Kendimi toparladım. Kadını tekrar pencere kenarındaki sandalyeye oturttum. Kâğıt havluyla yüzünü gözünü sildim. "Dün akşam benimle olmadı. Sordum söylemedi. Şimdi evde değil. Arkadaşlarıyla gezecekmiş. Kırk yıldır yapmadığı şey," dediğinde gülümsedim. "Marquez tatil günlerinde arkadaşlarıyla balığa gider. Bense çalışırım. Hiçbir zaman buna hakkı olmadığı söylemedim. Sonuçta kocam oldu esirim değil. Bende balık dönüşü getirdiği balıkların tadını çıkarmaya dikkatimi verdim," deyip masayı toparladım. Bayan Condy kendine geldi. "Unutmadan söyleyeyim Josephen. Bir arkadaşım var: Morgana. Temizlikçi arıyordu. Numarasını vereyim arar, görüşürsün," deyip mutfaktan çıktı.
Asansörlerden nefret ediyordum. Morgana gökdelenin bilmem kaçıncı, nerdeyse en üst kadında oturuyordu. Oda olmasa dertleşeceğim kimse yoktu şu koca şehirde. Asansör geldi. Çık çık bitmeyecek sandım. Sonunda kattaydım. Morgana kapıda beni bekliyordu. İçeri geçtik. Ev temizlenmişti.
"Janet, temizlikçin iyi iş çıkardı," derken Janet kanepeye oturmuş, trimisu tabağını almış, çoktan yemeye başlamıştı. Beni duymuyordu bile. Brad'le ilgili konuşacağımız ortadaydı. "Brad benimle birlikte olmuyor. Dünde arkadaşlarıylaydı bugünde. Bir işler çeviriyor. E-posta hesabına bakayım dedim, şifresini değiştirmiş. Şifreyi ver dedim olmaz deyip başından savdı. Ne saklıyor?" diye sorarken trimusuyu bırakmış çay fincanını almıştı. "Yeni biri işe başlamış: Angel. Homer söyledi. Kız işin yabancısı, belki ona yardımcı oluyordur. Yazışmalar falan," dediğimde Janet fincana hâkim olamadı. Çay üstüne döküldü.
Hafta sonu ofiste kimse olmuyor, rahat rahat e-postama bakıyordum. Beklediğim posta sonunda geldi. Endişeliydim. Doktor ameliyat olmadan sertleşme sorunumun çözülemeyeceğini belirtiyordu. Ameliyat randevusu istedim. Biran önce sağlığıma kavuşmalıyım, huyum değişiyordu. Janet sıkıştırıyor, ofistekiler bir şeyler döndürdüğümden şüpheleniyorlardı. Balkan masasına atanma öncesinde sağlık sorunumun özellikle de böylesi bir sorunun duyulması atanmamı olumsuz etkilerdi. CİA da çalışmak hatta terfi almak çok zordu. Özellikle de başkanımızın posta hesabının hacklenmesi sonrası iletişim güvenliği arttırılmıştı. Doktorla yazışmalarımı, ofisten ve iş hesabımdan yaparak güvenlik altına alıyordum.
Hackerla temasa geçiren arkadaşı kadının başının belaya girmesini ister böylece kocasının itibarı sarsılacak kendi kocasına terfi için gün doğacaktır.
"Morgana, moralim çok bozuk. Brad ofisteymiş. E-posta hesabına ne yaptıysam giremedim. Doğru söylüyorsun. Angel denen o sürtükle iş pişiriyor. Bana delil lazım. Elim kolum bağlı," derken telefon elimde, sinirden zor konuşuyor, "Kapatıyorum," dediğimde evin içinde oradan oraya adımlıyor, elime geleni savuruyordum. Evlilik yıl dönümümüzde aldığı vazo da elime gelenlerdendi.
"Beni iyi dinle pislik. Wired dergisinin yayın yönetmeni olduğunu biliyorum. CIA Başkanı John Brennan'a ait e-posta adresini hackleyen lise öğrencilerine ulaşmam lazım. Sende bana yardım edeceksin," deyip adamın kafasını arabanın motor kaputuna bastırdım. "Sana söyleyemem," dediğinde otoparkta kimsenin olmamasının verdiği rahatlıkla silahımı çıkartıp bununa soktum. Adam bir güzel öttü.

"John, fotoğrafları çektin değil mi? Sonunda hackerleri azmettirenlere ulaşacağız. CİA, FBİ küçük görür ama sorunlarını biz çözeriz," derken arkadaşım "Kadın adamı vurmaz umarım. Yayın yönetmenini konuşmaması için uyarıyor olmalı. Demek ki sorguladığımızda adam tehdit altında olduğu için konuşmadı," diye endişeleniyordu. "Rahat ol dostum. Kadının görüntüsü katile benzemiyor. Gidip fotoğrafını araştıralım bakalım kimmiş," diyerek motoru çalıştırdım. Sesle birlikte kadın adamı bıraktı.
"Brad, gece yarısı oldu. Ortalıkta yoksun," diye kocamın üzerine yürüdüm. Ceketini çıkartırken yakasına yapıştım. İleri geri salladım. "Bırak yakamı Janet. Ofiste işim uzun sürdü," deyip yakasını elimden kurtardı. "Angel'i biliyorum. Ne pişirdiğinizi tahmin etmek zor değil," diyerek tokadı yapıştırdım. Bir şey söylemeden ayakkabılarını giyip çıktı.
Aklım Brad'teydi. Morgana'yla buluşacağım kafe önüne geldim. Söyleyeceği önemli şeyi merak ediyordum. Morgana "Selam Janet. Sana iyi bir haberim var," deyip koluma girdi. Kafede oturduk. "CİA başkanının e-posta hesabını hackleyen lise öğrencilerinin numaralarına ulaştım," diyerek küçük bir kâğıt parçasını masaya koydu.
"Brad Condy adına yeriniz ayrıldı," diyen gişe memuru biletimi verdi. Doktor ameliyat sonrası bir gece yatılı kalacağımı sonrasında hayatıma eskisi gibi devam edebileceğini söylediğinde ayaklarım yerden kesilmişti. Havaalanı otoparkına koşar adım gittim. Biletimi kontrol edip arabaya bindim. Ufak bir bavul hazırlayabilirdim.
"Josephen geldiğin için teşekkürler. Eşinin arkadaşı silahı ayarlamış değil mi?" diye sorduğunda istemeden de olsa "Evet," dedim. Bayan Condy uğradığı ihaneti hazmedemeyip intikam almayı kafaya takmıştı. Silahı koyduğum çantayı Janet'e verdim. Önümüzde çocuklar güvercinleri besliyor, bir zamanlar bizimde çocuk olduğumuzu düşünmekte zorlanıyordum.
"John, CİA'de çalışan Brad Condy'nin eşinin hackerlerle çalıştığını bulmak çok çarpıcı oldu. İnanılacak gibi değil," dediğimde yardımcım "Henüz kadın hackerle buluşmadı. Buluşma yerini biliyoruz. Orada olacağız," diye lafa girdi.


"Morgana ofise gelmezdin. Hangi rüzgâr seni attı?" diye eşim sordu. Ofis kantinin manzarası güzeldi. Acı kahvelerimizi yudumlarken "Senin Balkan masasına atanman kesinleşti. Janet, Brad'in canına okuyacak," diye bombayı patlattım. Homer şaştı kaldı. Yüzündeki şapşal ifade aklımdan çıkmayacaktı. İş çıkışına yakın gelmiştim. Böylece markete uğrayıp birlikte ufak bir alışveriş yapabilirdik. Paydos olunca oyalanmadan yola düştük. Trafik sıkışmadan markete vardık. "Ofiste Angel'i göremedim. Nerede?" diyordum ki Homer "O mu, hastaymış bir hafta izinli," deyip cevabı yapıştırdı. Sepetimiz dolmuş kasada fazla beklemeden çıkmayı başardık. Göz açıp kapayıncaya kadar eve vardık. Yeni temizlikçimiz kapıyı açtı. Poşetlerimizi alıp hazırladığı sofraya buyur etti. "Janet, Brad'in e-posta hesabını açmak için sizin başkanın başına bela olan hackerlerle temasa geçti. Bakalım o hesaptan ne çıkacak?" dediğimde Homer kızdı. "Morgana bu işe bulaşma o hackerler FBİ takibinde," diye uyardı.
Kulaklarıma inanamadım. Midem bulandı. Bayan Condy en iyi arkadaşı tarafından ateşe atılıyordu. Onları duyduğumu fark etmediler. "Eşim aradı. Rahatsızlanmış. Çıkıyorum," deyip fırladım. Asansör bozulmuş, yüzlerce merdiveni koşar adım indim. Duyduklarımı Bayan Condy'ye yanındayken anlatmalıydım. Bu saatte evlerine gidemezdim. Sabah temizlikteyken görüşmeye karar verdim.
"Janet, şehir dışında iş toplantım var. Lütfen üzerime gelme. Sabır ol," diyen Bayan Condy'nin eşi bavulunu hazırladı. Kadını yanağından öpüp havaalanına gitmek üzere evden ayrıldı. "Döndüğünde karnını kurşunla dolduracağım," derken telefon çaldı. Arayan Morgana'ydı. "İyi değilim. Brad şehir dışına çıktı. İş toplantısına gidiyor. Anlamadım! Angel hasta mıymış? Bir hafta izin mi almış?" deyip telefonu evlilik resmimize savurdum. Çerçeve yere düşüp kırıldı.
Gece boyu uyumadım. Silahın şarjörünü kaç defa boşatıp doldurduğumu hatırlamıyorum. Hackerle görüşme ayarladım. E-posta bugün açılacak. Elimde sevgilisiyle yaptığı yazışmalar olunca vicdan azabı çekmeyecektim. Kafamın içinde gezinirken kapı çaldı. Temizlikçimiz Josephen gelecekti. Evet, gelen oydu. Kahvaltı da hazırlardı. "Lütfen Bayan Condy beni dinleyin. Hackerle buluşmaya gitmeyin," diyen kadın titriyordu. Nefes nefeseydi. Sandalyeye oturtup elini yüzünü kolonyalı mendille sildim. Kahvaltıdan vaz geçtim. "Josephen, kimle görüşeceğime karışma. Bana o şerefsizi de savunma," deyip çantamı aldım. Ayakkabılarımı giydim.


SIRA SENDE;

Bayan Condy'yi elinden tuttum. İçeri çektim. Çantasından çıkardığı silahın kabzasıyla kafama vurdu. Koridora yığıldım. Kaşımın üzerinden akan kan burnumdan dudağıma damladı. Kendimi toparladım "." deyip.
Varoluşun tekrarı yok. Tekrarsız olana hazır olmak için ALINTIDAN esinlenerek kurmacaya devam et!

Emrah KİRİŞÇİ - Radikal Blog