Şeytana tapmak ya da tapmamak...


Şili-İspanyol karışımı Alejandro Amenabar, ilk filmi Tez'den başlayarak, ama özellikle Nicole Kidman'lı Diğerleri filmiyle kendini öylesine bir modern gerilim ustası olarak tanıttı ki... Artık bu türdeki her filminde karşımızda bir tür mucize bekler olduk.
KORKU TERAPİSİ (Regression) X X
Yönetmen ve senaryo: Alejandro Amenabar
Görüntü: Daniel Aranjo
Müzik: Roque Banos
Oyuncular: Ethan Hawke, Emma Watson, David Thewlis, Devon Bostick, Aaron Ashmore, Lothaire Bluteau, Dale Dickey, Christian Bruun/ Kanada-İspanya yapımı.

Korku Terapisi aslında fena film değil. Ama beklentilerimizi karşılamadığını ve bizi yeterince 'germediğini' söylemek de şart.

ABD'de özellikle 70'li yıllarda patlak veren 'satanist', yani şeytana tapan örgütler ve birbirinden garip inançlara sahip modern tarikatler, dikkatleri bu ülkeye çekmiş ve başta ünlü The Exorcist - Şeytan, bu konuda birçok romana ve filme yol açmıştı. The Believers'dan The Exorcism of Emily Rose'a....

Korku Terapisi bu akıma dahil. 1980'lerin Minnesota eyaletinde geçen film, 17 yaşındaki bir kızın babası tarafından tecavüze uğradığını söyleyerek kıliseye sığınmasıyla başlıyor. Alkolik baba bu konuda hiçbir şey hatırlamıyor, ama suçu da yükleniyor.Sonra işin içine yine tecavüze karıştığı söylenen bir polis memuru, giderek tüm aile karışıyor. Özellikle herşeyin başı olduğu iddia edilen yaşlı büyükanne ve yıllar önce evi terkedip gitmiş olan oğul. Acaba o da mı tacize uğramıştır ve işin ardında şeytani seks ayinleri düzenleyen bir örgüt mü vardır?

Amenabar öyküsünü belli bir ustalıkla anlatıyor. Yine de senaryonun 105 dakikalık filmi kaldıracak ve doyurucu bir finale götürecek güçte olmadığı açık. Film zaman zaman koyu bir hıristiyanlık sosu altında sanki kaybolur gibi oluyor. Özellikle 'şeytan' figürünün bu din için önemi düşünülürse, bu doğal olabilir. Ama ya biz ne yapalım?

Entrikanın sonunda yumuşak, ama inandırıcı biçimde sonuçlanmasını kimileri sevecektir. Ama ben yine de hikayenin öylesine bizi yorduktan ve kafamızı karıştırdıktan sonra gelen o 'psikolojik çözüm'den tatmin olamadım. Siz deneyebilirsiniz. En azından Ethan Hawke, David Thewlis, Emma Watson gibi oyuncuları hatırına...

Atilla DORSAY