Barış Süreci'nin yıllardır aktörlüğünü yapan AKP Hükümeti, 7 Haziran seçimlerinden sonra nedendir Çözüm Süreci'ni askıya almış ve dahası Suruç Katliamı'ndan sonra IŞİD ile mücadele yürütmesi gerekirken, raftan Kürt Sorunu'nu indirmiş ve alelacele yoğun bombardımanlarla ve karşılık olarak da asker ve emniyet birimlerine yapılan saldırılarla yürüyen bir savaşı başlatmıştı. Tabi bu kez Türk Halkı yemedi. Toprağa düşen genç bedenlerin aileleri bu ansızın ortaya çıkan savaşa her yerden tepki verdi. Türkiye'de en büyük tabu olan şehit cenazeleri bile hükümetin savaş tercihine isyanlara sahne oldu. Kardeşi şehit Yüzbaşı Ali Alkan'ın cenazesinde yaptığı konuşma ile gündeme gelen Yarbay Mehmet Alkan hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Türkiye 'nin gündemindeki isim Yarbay Mehmet Alkan hakkında Jandarma Genel Komutanlığı tarafından soruşturma başlatıldı. Alkan'la ilgili soruşturma başlatıldığını Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk bugün yayınlanan, "O yarbay aynen şunları söyledi" başlıklı yazısında soruşturmayı şöyle duyurdu:

"Nitekim iftiralar anında başladı. Yarbayın 'PKK -HDP ağzıyla konuştuğunu', 'PKK sözcülüğü yaptığını', 'Fethullah Terör Örgütü mensubu olduğunu' da öne sürdüler. Bu yalan, dolan, iftiralar bitmez. Daha buna yenileri eklenir. Bakarsınız komutanı sol örgütün mensubu gibi de gösterirler. Alevi olduğunu dile getirip saygısızca ifadeler kullanırlar. Yaptığı açıklamalardan dolayı Jandarma Genel Komutanlığı, Yarbay Mehmet Alkan hakkında disiplin soruşturması başlattı. Tabii bunun sonucunda nasıl karar verilir bilemiyorum ama AKP'lilerin bu gelişmeyi yakından takip edeceğinden hiç kuşkunuz olmasın. Çünkü, AKP'nin aleyhine kim yazıyor, kim konuşuyorsa onların cezalandırılması için ellerinden geleni yapıyor, devlet imkanlarını da sonuna kadar kullanıyorlar."

Öztürk ayrıca Yarbay'la görüştüğünü de belirterek acılı ağabeyin kendisi hakkında söylenenler için, "Hepsini Allah'a havale ediyorum. Başka ne diyeyim?" dediğini belirtti. Disiplin soruşturması sorusuna da Yarbay'ın cevabı, "Neye karar verirler bilemiyorum" şeklinde oldu.