Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı öğretmenlere uygulanan rotasyonun durdurulduğunu ve uygulanmayacağını açıkladı. Avcı, ayrıca ağustos ayında 37 bin öğretmen atanacağını da duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) dershanelerin kapatılmasını öngören düzenlemeyi iptal etmesini değerlendirdi.Avcı, AYM'nin dershanelerle ilgili iptal kararını göz önüne alarak, sektör temsilcileriyle ve hukukçularla bir araya geldiklerini belirterek, "Ortaya çıkan boşluğun bir idari düzenleme ile giderilebileceği kanaatine vardık. Bunu da sektör temsilcileriyle görüşerek oluşturduk. Yönetmeliğimizi bu hafta içinde yayımlayacağız" dedi.

ROTASYON DURDURULDU
Bakan Avcı ayrıca, öğretmenlere şu anda rotasyonun uygulanmamasına karar verdiklerini açıkladı. Avcı, "Dün akşam konuyu Sayın Başbakanımıza da arz ettim. Onun da tavsiyeleri doğrultusunda, bakanlığımızda da yaptığımız istişare görüşmeleri sonucunda rotasyonun uygulanmamasına karar verildi" diye konuştu. Karar ile 15 yılını dolduran öğretmenler herhangi bir şekilde zorunlu olarak başka bir okula atanamayacak.
26-28 Temmuz tarihleri arasında başvuruları alınan rotasyondan ilk etapta 13 bin öğretmenin etkilenmesi bekleniyordu. Rotasyonun iptali için eğitim sendikaları da dava açmıştı.

37 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK
Milli Eğitim Bakanı Avcı ağustosta da 37 bin öğretmenin atamasının yapılacağını bildirdi. (Radikal)