Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Standart YÖK Başkanı 2015 ÖSYS kontenjanlarını açıkladı

YÖK Başkanı 2015 ÖSYS kontenjanlarını açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2015 ÖSYS kontenjanlarına ait özet bilgiyi paylaştı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yarın başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) ilişkin, "Adaylarımızın, bu sınavların sonuçlarını bireysel mutlulukları için tek faktör, aileleri için verebilecekleri en güzel hediye, topluma hizmet etmek için tek yol olarak kabul etmemeleri gerekir" değerlendirmesinde bulundu. Saraç, 2015 ÖSYS kontenjanlarına ait özet bilgiyi de paylaştı.

Saraç, yaptığı açıklamada, yarın başlayacak LYS için bu yıl 900 bini aşkın adayın başvuru yaptığını belirterek, adayların bir kısmının geçen yıllarda olduğu gibi bu sınavlara girmemesinin bu sayıyı belli bir oranda düşüreceğini ifade etti.

"Yükseköğretim Kurulu olarak arzumuz, öğrencilerimizin kendilerinin mutlu olacağı programlara kaydolmalarıdır" görüşünü paylaşan Saraç, "Fakat maalesef dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde de olduğu gibi herkesin istediği üniversitelerin istedikleri programlarına kaydolabilmelerini sağlayabilme imkanı, bu imkan her yıl daha da genişletmekle birlikte bulunmamaktadır. Bununla birlikte programlar arası yatay ve dikey geçişleri kolaylaştırmakta, çift anadal imkanını teşvik etmekteyiz" ifadesini kullandı.

Hem öğrenciler hem de velilerle kurumsal olmamakla birlikte şahsi kanaatini paylaşmak istediğini aktaran Saraç, şöyle devam etti:
    "Elbette bir yükseköğretim kurumuna girme ve orada eğitim alma, üniversite mezunu olma günümüz dünyasında gittikçe önem kazanmaktadır. Bu kurumlardan alınan diplomalar tabiki yaşam standardını doğrudan etkilemektedir. İnsanın kendisine, toplumuna ve kainata bakış açısını, hayatı yorumlayış tarzını geliştirmektedir. Fakat adaylarımızın, bu sınavların sonuçlarını bireysel mutlulukları için tek faktör, aileleri için verebilecekleri en güzel hediye, topluma hizmet etmek için tek yol olarak kabul etmemeleri de gerekir.

Bu sınavların sonuçları ne olursa olsun onların varoluşları aileleri için en değerli hediyedir, ailelerine ve çevrelerine verdikleri mutluluğun karşılığı yoktur, onlar toplumumuzun güvencesi, ülkemizin geleceğinin inşasının en önemli unsurlarıdır. Bu düşünceler ile öğrencilerimize sınavlarında başarılar, hayatları boyunca güzellikler ve mutluluklar diliyorum."

KONTENJANLAR AÇIKLANDI
    YÖK Başkanı Saraç, 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kontenjanlarına ait özet bilgiyi de paylaştı. Buna göre, bu yıl 2015-ÖSYS'de lisans ve önlisans olarak devlet, vakıf, Kıbrıs'taki üniversiteler için belirlenen kontenjan 803 bin 585 oldu. Bu sayının 423 bin 210'unu 2015-ÖSYS lisans programları, 380 bin 375'ini 2015-ÖSYS önlisans programları oluşturacak.

2015-ÖSYS özel yetenek kontenjanı ise toplam olarak 26 bin 140 olarak belirlendi.

Saraç, kontenjanlara ilişkin, şu bilgileri verdi:

"Bu sene kontenjanlar belirlenirken öğrenci talepleri, doluluk oranları, fiziki imkanlar, ikinci öğretimlerin durumları, geçtiğimiz yıllarda aşırı yükleme yapılan programların rahatlatılması, program açma için şart koşulan öğretim elemanlarının sayısal ve niteliksel yeterlikleri, ülkemizdeki istihdam imkanları, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının planlamaları ve görüşleri gibi pek çok faktör dikkate alınmış, daha önceki senelere göre daha rasyonel bir planlama yapılmıştır."

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç'ın 2015 ÖSYS kontenjanlarına paylaştığı özet bilgiye ilişkin tablo şöyle:

Radikal

Blog Başlıkları
    3

Sınava girecek genç arkadaşlara başarılar.

Ben de bu yıl 3 LYS sınavında görevliyim. Genç arkadaşlara başarılar, bize de kolay gelsin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)