Bir haber kaynağı olarak sosyal medya - Bloglar - Webmaster Sitesi, Google SEO, Bilişim ve Teknoloji Forumu
View RSS Feed

deniz

Bir haber kaynağı olarak sosyal medya

Rating: 2 votes, 5.00 average.
tarafından 09 09 2015 tarihinde 13:45 itibariyle gönderildi. (750 Görüntüleme)
Şimdilerde medyayı ikiye ayırmak moda oldu. Diğer ayrımları bir kenara bırakacak olursak, geleneksel medya ve dijital medya ayrımı yaklaşık 10 yıldır tartışılmaya devam ediyor.Geleneksel medya olarak isimlendirilen gazete, radyo ve televizyonlar, bir araya dijital medyadaki rakipleri olan internet siteleri ile mücadele etmeye çalışıyordu. Son birkaç yıl içerisinde ise yepyeni ve çok daha dişli bir rakip geldi. Sosyal ağlar kısa zamanda kişilerin birbirleri ile iletişim kanallarından çok, haber ve içerik paylaşım ağları haline geldiler. Dolayısıyla isimleri de sosyal medya olarak değişti. Daha doğrusu sosyal ağlar artık bir medya platformu oldu.

Tüm diğer medya platformlarından farklı olarak sosyal medya çok daha güçlü bir ortam olarak ortaya çıktı. Bir gazetecinin yazdığı gazetedeki tirajdan çok daha fazla takipçiye ulaşması, birkaç saniye içerisinde düşüncelerini paylaşabilmesinin önü açıldı. Ancak bunu yapabilenler yalnızca gazeteciler değildi. Herhangi bir sosyal ağ kullanıcısı, artık bu medyanın bir muhabirine dönüşmüş oldu. Üstelik anlık şöhreti yakalamaları da hiç zor değil. Eşten dosttan 20 takipçisi olan bir kişinin yazdığı 140 karakterlik yazı bir anda milyonlarca kişinin ekranına düşebiliyor. Sonradan adı sanı bir daha hatırlanmasa bile, neredeyse tüm azimli kullanıcılar bu kısa şöhretin tadını çıkarabiliyor.


Sosyal medyanın herkesi muhabir haline getirmesinde prensip olarak bir sakınca yok. Ancak bu sefer yazılan şeylerin içeriğinden ne kadar emin olduğumuz sorusu ortaya çıkıyor. Gazetecilerin bile kimi zaman hataya düşebildiği, ya da bilerek gerçekleri çarpıtabildiği bir dünyada, 140 karakterlik bir ifadenin doğruluğunu araştırmak nasıl mümkün olabilir ki? 10 yıl önce çekilen bir fotoğrafı dün olmuş gibi göstermek, bir haber kaynağını refere ederek haber çarpıtmak, ya da eliniz Photoshop tutuyorsa, bir resmi azıcık değiştirip yayınlamak için kimseden izin almak zorunda değilsiniz. Dahası, sonradan kimseye hesap vermek zorunda da kalmıyorsunuz.
Haliyle sosyal medyanın habercilik tarafında ciddi sıkıntılar var. Yurt dışında son günlerde sıkça tartışılan bu konu hakkında enteresan bir tavsiyeye rastladım. Sosyal medyada herhangi bir habere rast geldiğinizde beş adımda sorgulamanız tavsiye ediliyor.

Liste şöyle:
Kaynağın Merkezi: haberi gönderen kişi gerçekten de o bölgede mi?
Ağ: Gönderen kişi kimleri takip ediyor, kimler onu takip ediyor. Bu hesapları tanıyor muyum?
İçerik: Gönderilen haber bir başka kaynakta da var mı?
Güncel mi: Aynı konu başlığı hakkında sürekli yeni bilgiler geçiyor mu? Eğer öyleyse ne sıklıkta?
Yaş: Gönderen kişinin yaşını biliyor muyum? Gönderilen hesap ne zaman açılmış, eski mi?

Bence oldukça makul ve başarılı bir liste. Ancak yine de tüm bu listeyi kullanmama rağmen, son günlerde maalesef bu listedeki maddelerden geçtiği halde çok manipülatif haberlerin paylaşıldığını halen görmek mümkün. Bu yüzden, sosyal medyayı kullanırken hem sağduyulu olmakta yarar var.

Derya COŞKUN - Computerworld

Submit "Bir haber kaynağı olarak sosyal medya" to Digg Submit "Bir haber kaynağı olarak sosyal medya" to del.icio.us Submit "Bir haber kaynağı olarak sosyal medya" to StumbleUpon Submit "Bir haber kaynağı olarak sosyal medya" to Google

Katagoriler
İnternet , Sosyal Medya

Yorum

 1. TeknozenBilisim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  izmir yazılım firmaları,
  tekno yazilim,
  izmir yazılım,
  izmir yazılım şirketleri,
  ucuz web yazılım,
  web yazılım izmir,
  izmir web tasarım firmaları,
  eticaret yazılımı izmir,
  web tasarım yazılım şirketleri,
  izmir web tasarım şirketleri,
  en iyi web tasarım firması,
  izmirde yazılım şirketleri,
  izmir web ajans,
  iweb tasarım izmir,
  e-ticaret izmir,
  izmir seo,
  seo firmaları izmir,
  sosyal medya optimizasyonu,
  en ucuz web tasarım,
  web tasarım firmaları izmir,
  tekno kontrol izmir,
  google seo hizmeti,
  izmirde web tasarım,
  izmir web tasarım,
  yazılım şirketleri izmir,
  izmir web yazılım,
  seo optimizasyon,
  crm güvenlik izmir,
  izmir yazılım,
  izmir tasarım,
  izmir web yazılım,
  izmir web tasarım,
  izmir e-ticaret,
  izmir e ticaret yazılım,
  izmir e-ticaret sistemleri,
  izmir web sitesi,
  izmir güvenlik,
  izmir crm,
  crm izmir,
  izmir crm yazılım,
  izmir güvenlik kamerası,
  izmir güvenlik kamerası sistemleri,
  güvenlik kamerası izmir,
  güvenlik kamerası sistemleri izmir,
  izmir güvenlik kamerası firmaları,
  izmir güvenlik kamerası şirketleri,
  en ucuz güvenlik kamerası,
  izmir web yazılım şirketleri,
  izmir web tasarım şirketleri,
  izmir web yazılım firmaları,
  izmir web tasarım firmaları,

  2016 yılında İzmir'de kurulan web medya sektöründe sayılı firmalar arasında yer alan profesyonelWeb Tasarım, Web Yazılım, E-Ticaret Yazılımları, CRM Yazılım, ERP Yazılım, Güvenlik Kamerası Sistemleri, SEO Optimizasyon hizmetleri vermeye devam eden Teknozen Bilişim, Web Tasarım, Web Yazılım, E-Ticaret Yazılımları, CRM Yazılım, ERP Yazılım, Güvenlik Kamerası Sistemleri, SEO Optimizasyon konusundaki tüm ihtiyaçlarınızın karşılanmasına olanak sağlayarak kısa süre içerisinde web sitenizin arama motorlarında en üst sıralarında yer almanızı sağlamaktadır. Bir marka olma yolunda uygulanması gereken her türlü Web Tasarım, Web Yazılım, E-Ticaret Yazılımları, CRM Yazılım, ERP Yazılım, Güvenlik Kamerası Sistemleri, SEO Optimizasyon konusunda güvenebileceğiniz firmamız ile sektörünüzde kısa sürede en çok tercih edilen firma haline gelebilirsiniz.

  http://teknozenbilisim.com/

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL:
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya
My Blog