PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hakan Fidan MİT'e Geri Döndü

erkolay
10.Mart.2015, 22:31
Hakan Fidan Neden İstifa Etti, Neden Aday Gösterilmedi, MİT'e Nasıl Geri Döndü?

AKP hükümeti döneminde uzun süre görev yapan MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın adaylık sürecinde istifa etmesi ile yaşanan gelişmeler çarpıcı oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun daveti ve onayı ile istifa edip adaylık başvurusu yapacağı açıklanan Hakan Fidan konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında bir güç savaşı mı var sorusu herkesin aklından geçmiştir. Çünkü, Erdoğan, Hakan Fidan'ın adaylığını onaylamadığını, kendisi ve başbakanlığı dönemi ile ilgili çok fazla sır sahibi olduğunu da açıkça beyan etti. Nitekim, Erdoğan'ın hala partideki en etkili güç olduğu ortaya çıktı. Ve Hakan Fidan aday gösterilmedi. Şaşılacak bir şekilde Fidan, MİT'teki görevine geri döndü.

https://i.radikal.com.tr/542x290/2015/03/10/fft81_mf3755510.Jpeg

Bir vatandaş olarak ben bu durumu merak ediyorum: Hakan FİDAN istifa etmişken nasıl görevine geri dönebildi? Bundan sonra kendisine AKP'nin memuru denmesinin önüne nasıl geçecek?

İşte Radikal'in haberi...
Hakan Fidan yeniden MİT'te göreve başladıAK Parti'den aday adaylığı başvurusunu dün çeken Hakan Fidan bugün MİT Müsteşarlığı görevine yeniden başladı.Milletvekili aday adaylığı için AK Parti 'ye yaptığı başvuruyu geri çeken Hakan Fidan'ın, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı görevine bugün itibarıyla başladığı bildirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün yaptığı açıklamada, "Milletvekilliği aday adaylığı söz konusu olduğunda, kendisine bu izni vermiş olduğumuz gibi, bu adaylığı çekmek istediğinde de kendisinin kararına saygı duyarak, dün itibarıyla bu talebini kabul ettim. Nasıl ayrılırken benim imzamla ve tek imzayla bu işlem gerçekleşmişse, dün de aynı şekilde görevine iade etmiş olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızla benim aramda bu konuda herhangi bir görüş ayrılığı veya farklı kanaatlere dayalı yaklaşım yoktur" demişti.

ERDOĞAN 'KIRGINIM' DEMİŞTİ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan en son olarak Suudi Arabistan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı. Erdoğan, Ak Parti’den milletvekili aday adayı olmak üzere MİT Müsteşarlığı görevinden istifa eden Hakan Fidan’a hâlâ kırgın olduğunu belirterek, “Onu böyle bir göreve getiren benim. Müsaade edilmiyorsa orada kalması ve ayrılmaması gerekirdi. Tabii ki kırgınım” demişti.

HAKAN FİDAN KİMDİR?

Fidan, 1968'de Ankara'da doğdu, Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu mezunudur. Akademik tahsilinin büyük kısmını TSK'daki görevi esnasında yapan Fidan, Almanya'da bulunan NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu İstihbarat ve Harekat Başkanlığında yurtdışı görevinde bulundu.

Bu dönemde University of Maryland University of College'dan Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisans dereceleri, yurda döndükten sonra Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı.

TSK'daki astsubaylık görevinden mecburi hizmetini müteakip istifa eden Fidan, daha sonra Büyükelçilik Siyasi ve Ekonomik Danışmanlığı, Başbakanlık Türk İşbiriği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığında dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu görevlerinin yanısıra Başbakanlık Özel Temsilciliği de yaptı.

Fidan, bu görevlere paralel olarak Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Birleşmiş Milletler Kakınma İşbirliği Platformu Danışma Kurulu Üyeliği, Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve OYAK Genel Kurul Üyeliği yaptı.

Uluslararası güvenlik, uluslararası kalkınma ve Türk Dış Politikası konularında akademik çalışmalarda bulunan Fidan, Hacettepe ile Bilkent Üniversitelerinde yarı zamanlı olarak uluslararası ilişkiler alanında dersler verdi.

Fidan, kısa bir süre MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından 27 Mayıs 2010'da MİT Müsteşarı olarak atandı.

7 Haziran 2015'te yapılacak genel seçim öncesi, milletvekili aday adayı olmak üzere 10 Şubat 2015 tarihinden geçerli olmak üzere MİT Müsteşarlığı görevinden istifa etti.

AK Parti'ye yaptığı milletvekili aday adaylığı başvurusunu geri çekme talebi dün itibarıyla kabul edilen Fidan, yeniden MİT Müsteşarı olarak atandı ve bugün itibarıyla görevine başladı.

Radikal (https://www.radikal.com.tr/turkiye/hakan_fidan_yeniden_mitte_goreve_basladi-1310578)