PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uyap Döküman Editörünün linux sistemlerde çalıştırılması. (UDF Editör)erkolay
06 02 2015, 22:02
Uyap Döküman Editörünün linux sistemlerde çalıştırılması. (UDF Editör)

http://2.bp.blogspot.com/-r9YuuxP7j1c/VNIETvgc3oI/AAAAAAAAASk/DhOLz63n540/s1600/uyap-editor.png (http://2.bp.blogspot.com/-r9YuuxP7j1c/VNIETvgc3oI/AAAAAAAAASk/DhOLz63n540/s1600/uyap-editor.png)
Bilindiği üzere Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı (ve belkide benim bilmediğim bazı diğer kurumlar) döküman editörü olarak "udf editör" adı altında bir yazılım kullanmakta. Bu editörle elektronik imzalama işlemlerini de gerçekleştirmekteler. Yazılım java da yazılmış olduğundan platform bağımsız çalışır hissi verse de, son kullanıcılar için hazırlanmış bir linux kurulum yönergesi veya paketi bulunmuyor.(En azından ben bulamadım).

Bir ubuntu kullanıcısı olarak sistemim de uyap döküman editörünü çalıştırmak için önce uyap.gov.tr den windows kurulum dosyası (http://www.uyap.gov.tr/destek/uyap.zip)nı indirip wine ile çalıştırdım. /home/username/.wine/drive_c/ altına uyap adında bi dizin oluşturup dosyaları buraya atmıştı. Baktığımda ise bir bat dosyası da bu java dosyalarını tetikliyordu. Bunun için ben de bi sh dosyası oluşturup bu jar dosyalarını çalıştırması için gerekli değişiklikleri yapmam yeterli oldu. Zaten deb dosyasının içini bir arşiv yöneticisi ile açarsanız yaptığım değişiklikleri görebilirsiniz.

Buraya kadar olan kısım kendi isteklerine göre dağıtımlarına uyap editörü kurmak isteyenler içindi. Bundan sonrası için ise; ubuntu kullanıcıları için hazırladığım deb dosyasını direk indirip kurabilirler. Bu deb i komut satırından indirdiğiniz dizinde sudo dpkg -i uyapeditor.deb komutu ile kurabilirsiniz. Dash da ise Uyap Editor yazdığınızda başlangıç simgesini göreceksiniz. Komut satırında ise uyap komutu ile açılıyor.


Ubuntu 14.04.1 LTS olan sistemimde denedim sorunsuz çalıştı. Olur da çalışmazsa haberleşelim :)

Deb Kurulum Dosyası (http://www.birtanyildiz.com/uyapeditor.deb)


Not: Bu arada github dan baktığımda editörün paketi PisiLinux depolarında (https://github.com/pisilinux/pisilife/tree/master/uyap) görünüyor. PisiLinux Geliştiricilerini de buradan selamlıyorum :) Harikasınız.


Birtan Yıldız (http://birtanyildiz.blogspot.com.tr/2015/02/uyap-dokuman-editorunun-linux.html)