PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dmoz Editörleri İçin Site Seçimi Kriterleri

erkolay
23.Ocak.2015, 00:42
Dmoz'a sitelerini eklemek isteyen webmaster arkadaşlara, bizzat Dmoz'un belirttiği site seçim kriterlerini yazalım ki, her site sahibi, başvurusunu nasıl yapması gerektiği hakkında ipucu sahibi olsun. Ve ne tür sitelerin onaylanıp onaylanmayacağını net olarak görsün.

Dmoz'da Site Seçimi Kriterleri

Eklenmek İçin Uygun Olan Siteler: ODP'nin iki amacı vardır: Web'in en ayrıntılı ve kusursuz dizinini oluşturmak ve herkes için faydalı ve vazgeçilmez kabul edilecek yüksek kalitede, içerik bakımından zengin bir kaynak oluşturmak. Kısaca, editörler kaliteli siteleri seçmeli ve dizine mümkün olduğunca fazla kaliteli site eklemelidirler.

Bir kaynağın belirli bir konuda mevcut olan diğer kaynaklarla karşılaştırıldığında sahip olduğu göreceli değer göz önünde bulundurulmalıdır. Göreceli değer sadece sitenin kalitesine bağlı değildir, aynı zamanda sitenin bir konuda benzersiz ve önemli bilgiler sunuyor olmasıyla da ilişkilidir.

Genel olarak, ODP editörleri şu özellikleri taşıyan siteleri dizine eklemeye özen göstermelidirler:

Orijinal, kategorinin konusuyla ilgili nadir bulunur ve konu hakkında değerli içeriğe sahip olan siteler.
Önemli konularda birbirine zıt fikirleri barındıran içerik. ODP derinliği ve genişliğiyle insanlığın sahip olduğu bilgi birikiminin tüm başlıklarını ve görüş açılarını kapsayacak şekilde tarafsız ve objektif bir kaynak yaratmak amacındadır.

Editörler inceledikleri tüm sitelerde şu hususları göz önünde bulundurmalıdırlar:

Sitenin içeriği ve sunduğu bilgiler diğer sitelerle birebir aynı mı?

Bir site başka bir sitenin içeriğini kopyalamış olmamalıdır.

Eklemeyi düşündüğünüz türdeki siteler dizine ekleniyor mu?

Söz konusu site, genellikle eklenmeyen siteler listesi (https://www.dmoz.org/docs/tr/guidelines/include.html#notinclude)nde yer almamalıdır.

Site bütün olarak çalışıyor mu, eksik bölümü var mı?

Sitedeki linklerin çalışması ve alt sayfaları da içerik bakımından zengin olmalı. Linkler takip edildiğinde 404 sayfa bulunamadı hataları ile yada içeriği olmayan sayfalarla karşılaşılmamalı. Eğer bir site halen yapım aşamasındayda Açık Dizin'e eklenmek için uygun bir site değildir.

Bazı sitelerin kırık linkleri olabilir, tasarımı kötü olabilir, yada diğer "kalite" problemleri olabilir, ama aynı zamanda da Web'de çok zor bulunan yada bulunması imkansız olan bir konuda bilgi veriyor olabilir. Bu şekildeki siteler ODP'ye eklenebilir. Bazı kusurları da olsa, eğer sahip olduğu içerik az bulunur ve eşsizse, bu tür siteler çok faydalı olarak kabul edilirler.

Site güncel mi?

Bir konuda en yeni bilgileri sunduğunu iddia eden bir sitenin güncel olması gerekir. Eğer güncel değilse, sitenin arşive ve araştırmaya yönelik değerine bakılır. Bazı nadir durumlarda, güncel olmayan bir site çok değerli makalelere, linklere ve diğer kaynaklara sahip olabilir. Örneğin, iki yıldır güncellenmeyen bir antika bülteninde antikalarla ilgili önemli makaleler ve antika alım satımı ile ilgili bilgilere ulaşılabilir. Bununla birlikte, günlük haberler sunduğu ileri süren bir site birkaç aydır güncellenmiyorsa, kayda değer bir içeriğe sahip olmadığı kabul edilebilir.

Siteye ulaşılabiliyor mu ve düzgün bir şekilde görüntülenebiliyor mu?

Siteye ulaşım için geçen sürenin çok uzun olmaması ve sitenin her zaman çalışıyor olması gerekir. İçerik bakımından zengin bir sitenin sırf dizaynı kötü olduğu için eklememesi sık rastlanan bir durum değildir. Ama kötü tasarım nedeniyle sitedeki bilgiler okunamıyorsa, yani bilgiye ulaşılamıyorsa listelenmesinin bir anlamı yoktur.

Amacımız ODP'yi internet'teki en kullanışlı kaynak yapmaktır. Açık Dizin'de hiçbir sitenin yerleşimi garantili değildir ve projenin başarısı editörlerin içerik eklerken doğru yargılarda bulunmasına bağlıdır.

WebmasterLord: Dmoz Editörleri İçin Site Seçimi Kriterleri (https://www.webmasterlord.net/4087-dmoz-editorleri-icin-site-secimi-kriterleri-konusu.html)

mühendis
06.Şubat.2015, 21:27
Birde sanırım editörün görmesi veya bakmaya tenezzül etmei gerekli. Ben de sitem için başvurdum ama daha tık yok.Bakalım bekliyoruz :)

WeBMasteR
06.Şubat.2015, 21:33
Hoşgeldin Mühendis arkadaş. Dmoz'da Türkçe bölümlerin çoğunda editör bulunmuyor. Bu durumda yeni bir editör gelene kadar, yabancı editörler karışmıyor.

Hangi bölüme başvurduğunu belirtirsen, işlem yapılmış mı diye bakabilirim.

mühendis
06.Şubat.2015, 21:38
Hoşbulduk öncelikle :)

DMOZ - World: T (https://www.dmoz.org/World/T%C3%BCrk%C3%A7e/Bilgisayar/%C4%B0nternet/Web/Web_G%C3%BCnl%C3%BCkleri/Teknoloji/)

Buraya başvuru yapmıştım tavsiyelazim.com olarak...

WeBMasteR
06.Şubat.2015, 21:52
Bölümde sadece bir tane editör bulunuyor. En son 31 Ocak'ta aktif olmuş. 3 tane uygun olmayan başvuruyu reddetmiş.

2014'ün başına kadar baktım tavsiyelazim için bir işlem kaydı yok.

mühendis
06.Şubat.2015, 21:56
Peki başvurum gözükmüyor mu? bir sorun mu oldu acaba. Olmadı yenden başvurayım.

WeBMasteR
06.Şubat.2015, 22:08
Başvurunu sadece o bölümün editörü veya daha üst yöneticiler görebilir. Ben başka bölümde olduğum için sadece editörün işlemlerini görebiliyorum.

mühendis
06.Şubat.2015, 22:10
Anladım tamamdır teşekkürler. Bakalım bekleyelim biraz. Olmadı bir daha denerim :)
Teşekkürler bilgilendirme için.

erkolay
06.Şubat.2015, 22:10
31 Ocak'tan sonra başvuru yaptıysan henüz bir editör görmemiş demektir Mühendis arkadaş. Bu durumda yeniden başvurmana gerek yoktur.

mühendis
06.Şubat.2015, 22:18
Yok 31 ocaktan önce yaptım ben başvuruyu. Ya sırayla bakıyor daha benimkine gelmedi sıra. Yada bir hata oldu bende veya onlarda. Ayrıca red olunca mail geliyor mu? Bu arada adım Ayhan :)

WeBMasteR
06.Şubat.2015, 22:58
Red olunca sadece diğer editör ve yöneticilerin görmesi için not yazmak zorundayız. Ama site sahiplerine mail göndermiyoruz.

Memnun oldum Ayhan arkadaş, ben de Sinan.

best54x
24.Şubat.2015, 20:39
Hocam bende başvurdum ama tık yok başı sonu belli olmayan şişirilmiş balon gibi resimlere sahip sitelerin dmoz kayıtlarını görünce inan kahroluyorum bu kriterler neye göredir bir türlü anlamadım.

Sir.Vanity
25.Şubat.2015, 09:01
Ayni sıkıntı bende de var.

WeBMasteR
25.Şubat.2015, 10:11
Tüm siteler için whois sorgusunda site sahibi kimliği, adresi, irtibat gibi temel gereksinimleri bile karşılayamadan kimse sitenizi onaylamaz arkadaşlar. Sitede gizlilik bildirimi gibi bilgiler de bulunmalı.

Sitenin en tepesinde site dışı unsurlar olmamalı (reklam, arama motoru gibi...)

deniz
25.Şubat.2015, 13:28
Evet arama motoruna ve ziyaretçilerine güven teşkil etmeyen siteyi dmoz editörleri de onaylamaz.

best54x
25.Şubat.2015, 20:30
rastladığım dmoz kayıtlı bütün sitelerde raklam mevcut bizdede mevcut reklam olmasa siteler ayakta duramaz özellikle bizim gibi haber peşinde koşan masraf ve maliyet üreten siteler için reklam olmassa olmaz türden olunca biz dmozu unutalım gitsin demektir.

WeBMasteR
25.Şubat.2015, 20:42
Reklam olsun tabi ki. Ama sitenin logosunun bile üstünde olunca hem arama motorları sevmez hem de Dmoz editörleri beğenmez. Ayrıca reklam için de ölü bölge orası. Oradan tıklama da alamazsınız. TBM reklam için en iyi yerler, okuyucunun sık haşır neşir olduğu alanlardır. Konu içi, kenarı, menü altı gibi...