PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Php Dersleri 4 - Değişken Nedir ve Nasıl Tanımlanır?

megatron
19.Ocak.2015, 22:21
Php'de değişkenleri uzun şekilde inceleyeceğiz ve değişkenleri iyice kafamızda yer edineceğiz. Nedeni ise Php'de en çok değişkenleri kullanacağız. Şimdi değişken nedir onu açıklıyayım biraz örneklerle;

Değişken Nedir?
Değişken dediğimiz şey takma isime benzer. Yani benim adım Mehmet ama bana arkadaşları memo diye seslenirler ve herkes beni memo olarak görmeye başlar. Değişken de buna benzer bir şey mesela A harfini değişken olarak tanımlıyoruz ve Merhaba Dünya yazısı A harfine tanımlanmış oluyor. Biz echo ya da print komutunu kullanarak Php'de A değişkenini yazdır dediğimizde ekrana Merhaba Dünya yazdırmış oluyoruz.

Değişken Nasıl Tanımlanır?
Değişkenler tanımlanırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır bunları dersin sonunda ileteceğim sizlere. Değişken tanımlarken her değişkenin başına $ işareti konulur ve değişenlerde büyük, küçük harf önemlidir yani başka bir deyişle $webmaster.bbs.tr ile $webmaster.bbs.tr aynı değildir.

Örnek bir değişken tanımlama;

PHP- Kodu:

$webmaster.bbs.tr = "webmaster forumu";

Başka bir örnek;

PHP- Kodu:

$hadi = "yazdır şunu"

Yukarıda verdiğim örneklerde webmaster forumu yazısı $iyinet değişkeni ile tanımlanmıştır yani biz echo $iyinet; dediğimiz zaman ekrana webmaster forumu yazılacaktır.

Değişken Tanımlama Kuralları Nelerdir?
Türkçe karakter kullanılmaz kullanılırsa hata verir.
Her değişkenin başında $ işareti bulunmalıdır.
Büyük küçük harf duyarlı olduğu için yazımlara dikkat edilmelidir.
Değişkenin ilk karakteri mutlaka bir harf olmalıdır!!
Değişken tanımlarken _ işareti dışında özel karakterler kullanılamaz.
Değişkenin tanımlanması gereken değeri = işaretinden sonra " içerisine koyarız. Sonuna da ; işaretini koyarız.
" içerisinde bulunan ifadelerde Türkçe karakter kullanabiliriz.

Son olarak ise bir örnek vereyim;

PHP- Kodu:

<?php

$ali = "çok yakışıklı bir çocuk";

echo $ali;

?>

Ekrana çok yakışıklı bir çocuk yazar.