PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LibreOffice Impress Sunumlarınızı Pebble ile Uzaktan Yönetmekerkolay
02 01 2015, 23:14
LibreOffice Impress Sunumlarınızı Pebble ile Uzaktan YönetebilirsinizLibreOffice’te Impress sunumlarınızı Android telefonunuzla uzaktan yönetebileceksiniz. Sunumlarını kol saatinden dahi yönetebilmek sanırım çoğu kişinin hoşuna gidecektir. Bu, bir yılı aşkın bir süredir pebble üzerinden kullanılıyor. Ve yalnızca Android yüklü telefonlarla çalışabilen Sony Smartwatch aygıtlar üzerinde mümkün oluyor. Pebble hakkında detaylı bilgiyi projenin anasayfasında (https://getpebble.com/) bulabilirsiniz. Uygulamayı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi Gülşah Köse geliştirmiş. Ona cesaret veren, akıl hocalığını yapan ve katkılarda bulunan öğretmeni Necdet Yücel’i de unutmamak gerekir. Projenin github sayfasını (https://github.com/COMU/pebble-remote) da ziyaret edebilirsiniz. Burada çok kolay bir kurulum kılavuzu vardır. Sunumun pebble üzerinden bir kol saatine aktarılmasının resmini aşağıda görebilirsiniz. Gülşah Köse bu konuda bir blog yazısı (http://www.gulsahkose.com/2014/12/pebble-ile-libreoffice-impress-uzaktan.html) yazmıştı. Aradan geçen bir haftada yazılım daha kolay kurulabilir ve kullanılabilir hale gelmiş.

http://getgnu.org/images/stories/sony.smartwatch.jpg?c9801d

(http://getgnu.org/images/stories/pebble-impress-remote.jpg?c9801d)

http://getgnu.org/images/stories/pebble-impress-remote-k.jpg?c9801d

(http://getgnu.org/images/stories/pebble-impress-remote.jpg?c9801d)

Pebble aygıtlarla yalnız bluetooth üzerinden haberleşilebilindiğinden bilgisayarınızla eşleştirme yapılması gerekiyor. Bu, işletim sistemine ve kullandığınız masaüstü ortamına göre değişiklik gösteriyor. Ama herhangi bir bluetooth aygıt gibi eşleştiriliyor. pebble-remote uygulaması kurulmadan önce bağımlılıklar kuruluyor. Gülşah Köse (http://www.gulsahkose.com/) uygulama için bir depo oluşturduğunda buna da gerek kalmayacak.sudo apt-get install python-dev libopenobex1-dev python-tk python-lightblue python-pexpect xdotool python-bluez bluez-tools
Uygulama pebble için hazırlanmış lightblue kitaplığını kullandığından onu github deposundan indirip kurmak gerekiyor. Kurulumu için buraya (https://github.com/COMU/pebble-remote) bakabilirsiniz.
Artık pebble-remote uygulamasını kurabiliriz. Uygulamanın deb paketini buradan (http://tinyurl.com/pebble-remote) indirip kurabilirsiniz. Çok yakın zamanda rpm paketi de hazır olacak.
Kurulum tamamlandığında konsoldan aşağıdaki komutla sunumunuzu başlatıp pebble’ınızın müzik uygulamasından yukarı ve aşağı tuşlarını kullanarak sunumda sayfalar arasında gezinebilirsiniz.pebble-remote ~/kirkiki.odpPebble kullanıcılarından gelecek geri bildirimlerle uygulamaya ihtiyaç duyulan ne varsa eklenebilir.


Ayrıca bakınız: nyucel.com (http://www.nyucel.com/2015/01/libreoffice-impress-sunumlarnz-pebble.html)

GetGnu: http://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/libreoffice-impress-sunumlarinizi-pebble-ile-uzaktan-yonetebilirsiniz.html