PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbul ve diğerleri büyük şehir mi

vehmi
18.Ekim.2014, 06:44
https://i.imgur.com/UFQbGdP.jpg

İstanbul ve diğerleri gerçekten "büyük" şehir mi?

İstanbul İstanbul diye kendimi paraladım yıllarca. Tüm hayallerimi, planlarımı ona göre kurdum. Sonunda kazandım üniversiteyi geldim. Ama gelin görün ki şok üstüne şok yaşadım. Taşı toprağı altın değil tamam ama bari yolları kaldırımları düzgün olsa. Hengi taşa bassanız altından su fışkırıyo. Peki ya çöp kutusu olmamasına ne demeli? Elimde saatlerce yiyecek paketleriyle gezdiğim oluyor. Ben anlamadım bu nasıl Istanbul, nasıl hizmet, nasıl belediye. Doğup büyüdüğüm şehirde, Edirne'de ben bunun binde birini görmedim. Heryer pırıl pırıl. Belediye çalışıyor. Belediyeyi bırakın dernekler, odalar da iş yapıyo. Mesela Edirne Gönüllüleri Derneği.

Şehrin en ön plandaki derneklerinden. Sadece halk değil Edirnenin önde gelenleri tarafından da destekleniyo. Dernek başkanımız Tuna Bekleviç. Hem siyasetçi hem ekonomi uzmanı. Adam bu avantajını, nüfuzunu kullanarak Edirne sevgisiyle memleketine hizmet ediyor. ,sık sık gelip gider. Edirne dernekle birlikte çok yol kat etti. Ülkenin bi ucundaki küçük bi şehir bambaşka bi hale geldi. Ama diğer yandan bakıyosunuz İstanbul gibi bir çok büyük şehir var, baksanız adı büyük, içi köy gibi. Zengin olan olmuş, yürüyen yürümüş, ama şehir virane. Otogarı, hastanesi, okulları 1950'lerden kalma. Kültür sanat zaten esamesi okunmuyor. Büyük şehirlerde belediyeler kolay kolay yapmıyor işte böyle şeyler. Hele ki küçük şehirlerde halk talep etmezse belediyelerin umrunda olmuyor. Ya da esnafın, üreticinin ne halde olduğunu kim düşünüyor? Meslek örgütleri de bir yere kadar yetişebilir. Derneklerin, STK'ların esnaf ziyaretleri yapması gerekir. Bir şehrin derdini en iyi o şehrin insanı anlar. Bizim Edirne Gönüllüleri Derneği mesela bu alanda da çok iyi çalışıyor. Edirne halkıyla sürwkli irtibat ve iletişim halinde. Başkan Tuna Bekleviç 'le beraber sık sık ziyaretler, toplantılar yapıyolar. Derneğin resmi sitesi yok ama faaliyetlerle ilgili çalışmalara
www.beklevic.com (https://www.beklevic.com/fotograf-galerisi/#) 'dan bakılabilir.
Her şehrin aslında Edirne gibi güçlü derneği, STK'ları olsa. Her siyasetçi, iş adamı, sanatçı Bekleviç gibi memleketine sarılsa, tüm iller büyük şehir gibi olur. Yerelden genele gelişerek ülkemiz de büyür. O zaman belediyeler de silkinir zaten. Ülke olarak kaderimiz bu bizim. Dürtmeden iş olmuyor malesef. Ne bileyim Istanbul halkı biraz yılmış, yorulmuş gibi. Ama şehir var işin ucunda, koca Istanbul var. Siyasetçi, iş adamı, sanatçı, bilim insanı vs. olmadan önce yurttaş bilincini kazanmak gerek. Yaşadığın evi özenle kuruyorsun ama şehir umrunda değil. Bana garip geliyor. Taşın altına elini koymazsan olmaz.

beklevic.com