PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayarınızın Virüs Kapıp Kapmadığını Nasıl Anlarım?kazanova21641
17 10 2014, 13:11
Bilgisayarımın Virüs Kapıp Kapmadığını Nasıl Anlarım? Bunu Saptayan Programlar Var Mı?Eğer bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, bu durumda bilgisayarınızda "olağan dışı" bazı durumlar gözlemleyebilirsiniz. Bazı virüsler, isimleri ile ilgili bir mesajı ekranınıza getirebilir. Bazıları makinanızın çalışmasını yavaşlatabilir, ya da kullanılabilir hafızanızı azaltır. Bu son iki sebep sırf virüs yüzünden olmasa da gene de şüphelenmekte fayda var.


Bilgisayarınızın virüs kapıp kapmadığını saptayan "anti-virüs" programları da var. Bu programlar, bilgisayarınızın virüs kapabilecek her tarafını (hafıza, boot sector, çalıştırılabilir programlar, dökümanlar vb) tararlar. Bu programların virüs saptama yöntemleri 2 türlüdür:


* Kendi veritabanlarındaki virüslerin imzalarını (virüsün çalışmasını sağlayan bilgisayar programı parçası) bilgisayarınızda ararlar.
* Programlarınızı, virüs olabilecek zararlı kodlara karşı analiz edebilirler.


Günümüzdeki popüler anti-virüs programlarının veri tabanlarında 1000lerce virüs imzası ve bunların varyantları vardır. Bu veri tabanları, yeni çıkan virüsleri de ekleyerek sık aralıklarla güncellenir. Bütün virüs programları 3 temel işleve sahiptir :


1. Virüs Arama, bulma (virus scanner)
2. Bulunan virüsü temizleme (virus cleaner)
3. Bilgisayarınızı virüslerden korumak için bir koruyucu kalkan oluşturma (virus shielder)


Virüs kalkanları, bilgisayarınız her açıldığında kendiliğinden devreye giren, ve her yeni program çalıştırdığınızda, bilgisayarınıza kopyaladığınızda (başka bir bilgisayardan, internet üzerinden, disketten vb) bunları kontrol eden ve tanımlayabildiği virüs bulursa sizi uyaran ve virüs temizleme modülünü harekete geçirebilen araçlardır.


Bazı popüler anti virüs programları, üretici şirketler ve web adresleri şunlardır :


* McAfee Associates, Inc. Object moved (http://www.mcafee.com)
* IBM Anitvirus 301 Moved Permanently (http://www.av.ibm.com)
* Norton Antivirus http://www.symantec.com
* F-Prot 301 Moved Permanently (http://www.datafellows.com)
* Thunderbyte Antivirus thunderbyte.com (http://www.thunderbyte.com)


Bu programlar genellikle "shereware" dir. Bazılarının kısıtlı kullanımlı "freeware" sürümleri de vardır. Macintosh, OS/2 ve Windows için bu tip programları yerel Raksnet Tucows arşivinden de alabilirsiniz.
Adresi: http://tucows.raksnet.com.tr